Zavrieť

Porady

Vyuctovanie za rok 2008

Ahojte,
vsimla som si, ze sa pravdepodobne vyznate vo vyuctovaniach za spravu.
Minuly rok som vraj minula na kurenie 48000 sk (3-izb.byt o vymere cca 73m2) a tento rok som dostala vyuctovanie tiez na 46251 sk.
Byvam na 11. poschodi, mam nove radiatory, skratka - neviem si pomoct.
Tiez nie sme spokojni so spravcom, a podaktori (vacsina) by chcela ukoncit konecne toto nase okradanie, lebo tak to vnimane.
Prosim o radu, kam by som sa mohla obratit s vysvetlenim vyuctovaní, nakolko ked som sa minulý rok obratila priamo na správcu, tak citujem:
JA: Prosím vas, preco je vyuctovanie za kurenie tak vysoke, ved by som mohla za tuto ciastku vykurit aj RD.
Správca: Ak sa vam vidí vysoké, postavte si dom!

Dakujem
GM
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Skutočne "fundovaná" odpoveď od toho koho si platíme aby nám robil správu.


Jedine správca by Vám na to mohol odpovedať.
Možno ešte ten čo Vám robí rozpočítanie dodaného tepla na byty.
Pochybujem, že dodávateľ tepla, by Vám k tomu povedal niečo iné ako celkové množstvo dodaného tepla a cenu za toto dodané teplo.

Rozhodne by som vymenil správcu za to jeho jednanie.
Naposledy upravil Orim : 02.06.09 at 10:28
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
gabikamo Pozri príspevok
Ahojte,
vsimla som si, ze sa pravdepodobne vyznate vo vyuctovaniach za spravu.
Minuly rok som vraj minula na kurenie 48000 sk (3-izb.byt o vymere cca 73m2) a tento rok som dostala vyuctovanie tiez na 46251 sk.
Byvam na 11. poschodi, mam nove radiatory, skratka - neviem si pomoct.
Tiez nie sme spokojni so spravcom, a podaktori (vacsina) by chcela ukoncit konecne toto nase okradanie....
Tak toto je fakt extrem. Ja mam trochu menší byt a zdá sa mi vysoka suma za kúrenie. Treba si zistiť aku cenu za 1GJ Vám účtuje dodavateľ tepla. Potom si skontrolovať rozúčtovanie, či je na plochu, resp.objem, alebo mate pomerove merače a potom je to kombinácia rozúčtovania na plochu/objem (asi tak 30%) a zvyšok tepla (70%) cez pomerove merače. Samozrejme do toho vstupuje fakt, či mate dom zatepleny a sustava rozvodov je vyregulovana.
http://www.porada.sk/1057840-post127.html
http://www.porada.sk/1057768-post124.html
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Pri tom vyúčtovani uvádzaš iba náklady v Sk. Ak uvedieš aj množstvo tepla v Gj alebo kWh (v tom vyúčtovani by to malo byť uvedené a dokonca aj cena za jednotku tepla), tak sa ukáže či Ti naučtovali náklady správne. To si môžeš aj sama odkontrolovať či je to v poriadku.
Dobre by bolo ak by si uviedla aj údaje za celý dom (m2 a spotrebované množstvo tepla) a aj to či máte korekcie na polohu bytu. To 11 poschodie je celkom vrchné?
Potom sa tu určite nájde niekto kto Ti poradí.

Tá suma za kúrenie je neskutočne vysoká.
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
Pre porovnanie za 48000Sk by ste mohli mať cca 100prm palivového dreva. V RD sa aj z ohrevom teplej vody dá spáliť cca 25-30prm palivového dreva za 1 rok (kotol na splyňovanie dreva)!


pre zaujímavosť: http://www.drevoplyn.sk/atmos_pae_t1.php
Naposledy upravil mpca : 02.06.09 at 14:47
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

gabikamo Pozri príspevok
Ahojte,
vsimla som si, ze sa pravdepodobne vyznate vo vyuctovaniach za spravu.
Minuly rok som vraj minula na kurenie 48000 sk (3-izb.byt o vymere cca 73m2) a tento rok som dostala vyuctovanie tiez na 46251 sk.
Byvam na 11. poschodi, mam nove radiatory, skratka - neviem si pomoct.
Tiez nie sme spokojni so spravcom, a podaktori (vacsina) by chcela ukoncit konecne toto nase okradanie, lebo tak to vnimane.
Prosim o radu, kam by som sa mohla obratit s vysvetlenim vyuctovaní, nakolko ked som sa minulý rok obratila priamo na správcu, tak citujem:
JA: Prosím vas, preco je vyuctovanie za kurenie tak vysoke, ved by som mohla za tuto ciastku vykurit aj RD.
Správca: Ak sa vam vidí vysoké, postavte si dom!

Dakujem
GM
Ak sú náklady na teplo rozdelené pomerom podľa dohody 30 až 50 %, tieto sú rozdelené podľa m2 plochy domu, krát plocha vašeho bytu, plus 50 až 70 % rozdelených podľa zaznamenaných jednotiek upravených korekciami na konečný stav jednotiek v dome, krát počet jednotiek vo vašom byte, výsledok je správny. Počítač sa nezmýlil, leda ten čo vkladal údaje.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Čísla nepustia, ide len o to či sú zadané správne údaje. Spotreba je fakt vysoká. Pozrite sa akú spotrebu majú vaši susedia okolo, čo majú taký istý veľký byt ako Vy a čo za to zaplatili.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Na posudenie problemu je potrebne mat k dispozicii vyuctovanie, aby bola jasna cena tepla, spotreba tepla za bytovy dom, spotreba tepla v byte,spotreba teplej vody v byte, sposob rozpocitania nakladov na teplo...............su byty, ktore maju odber teplej vody aj 100 m3 za rok, co ale napr. pri cene 300 Sk /m3 znamena 30 000,-Sk a to je iba jedna polozka.......az potom je mozne robit seriozne zavery a nie akademicke debaty.
0 0
gabikamo gabikamo

gabikamo je offline (nepripojený) gabikamo

Dakujem vsetkym za rady, to vyuctovanie je z mojho pohladu laika velmi komplikovane, kazdy rok ine (asi je to zamer). Napr. celu zimu som mala vypnuty radiator v malej izbe, kde spim, napriek tomu aj tam sa namerala spotreba.
Pytate ake udaje su na vyuctovani. Uvadzam za DOM:.
Cena za GJ Spotr.
Teplo na TV - FIX (od 1.1.2008 -31.12.2008) 157427 Sk
Teplo na TV - VAR 1 (od 1.1.2008 -29.2.2008) 482,07 195.87 94423
- " - - VARD2(od 1.3-31.3.2008) 504,44 103,24 52078
- VARD3(od1.4.-30.6.08) 622,13 260,21 161884
- VARD4(od1.7.-31.10.08) 614,17 306,40 188182
-VARD5 /od1.11.-30.11.08) 689,25 90,82 62597
-VARD6 (od1.12.-31.12.08 759,00 100,17 76028
Spolu FIX + var.zložka za rok 2008 1056,71 792622


Ak si ale zoberiem, ze byvam v 12. posch. velkom dome (take tie dlhe, vysoke - ak ste z BA V - tak je to pri Alfe), na kazdom poschodi je 6 bytov, tak nechapem, ako to, ze musim celych 6% z celkovej ceny tepla zaplatit ja.
Dakujem za rady
GM
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Pravidlá pri vyúčtovaní za byt

http://uloz.to/1886199/pravidla-pri-vyuctovani-za-byt-r2008-2-.doc
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
V BA-Rača je zateplených cca 80% bytových domov, Krasňany doháňajú. Teplárne, aby nemali nizšie tržby si presadia cez ÚRSO zvýšenie ceny tepla.
Viac na: http://forum.annwin.sk/forum/blog.php?u=208&b=269
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

duves Pozri príspevok
V BA-Rača je zateplených cca 80% bytových domov, Krasňany doháňajú. Teplárne, aby nemali nizšie tržby si presadia cez ÚRSO zvýšenie ceny tepla.
Viac na: http://forum.annwin.sk/forum/blog.php?u=208&b=269

" Veď oni majú biznis garantovaný, či nezateplíme, alebo zateplíme. Akurát, že domy, ktoré nezateplia, budú na tom horšie. Tak až budu všetky domy pekne zabalené v polystyréne, pekne nám to pozvyšujú, aby náhodou neprišli na mizinu."

Toto som vytrhla z článku a len sa usmievam...myslím, že nebudú na tom horšie... a nechcem sa už k tomu vyjadrovať, mám na to svoje dôvody...a písala som o tom už dávno...možno si to za niekoľko rokov niekto tu prečíta a príde na to ...že fakt...
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
slavica Pozri príspevok
" Veď oni majú biznis garantovaný, či nezateplíme, alebo zateplíme. Akurát, že domy, ktoré nezateplia, budú na tom horšie. Tak až budu všetky domy pekne zabalené v polystyréne, pekne nám to pozvyšujú, aby náhodou neprišli na mizinu."

Toto som vytrhla z článku a len sa usmievam...myslím, že nebudú na tom horšie... a nechcem sa už k tomu vyjadrovať, mám na to svoje dôvody...a písala som o tom už dávno...možno si to za niekoľko rokov niekto tu prečíta a príde na to ...že fakt...
No budu na tom tie nezateplene domy horšie. Ved budu mat vyššiu spotrebu tepla a jednotkova cena tepla bude pre nich taka ista, ako pre zateplene bytovky.
0 0
pajo00 pajo00

pajo00 je offline (nepripojený) pajo00

Prosím o pomoc pri vyúčtovaní bytu. Mám velky nedoplatok a vobec tomu vyučtovaniu nerozumiem môžete mi to dakto vysvetliť? Prikladam vyučtovanie
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Problém je v tom, že si mal u väčšiny služieb nižšie zálohy, ako skutočnú spotrebu, hlavne u ohrevu vody.
0 0
pajo00 pajo00

pajo00 je offline (nepripojený) pajo00

Teraz platíme 153€ čo si myslím že je dosť.
No a zálohové platby určuje správca mohol nás upozorniť o zvýšení tarifu. mám 2 izbový byt.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

duves Pozri príspevok
No budu na tom tie nezateplene domy horšie. Ved budu mat vyššiu spotrebu tepla a jednotkova cena tepla bude pre nich taka ista, ako pre zateplene bytovky.

Duves a čo tie náklady spojené so zateplením? Ty si myslíš, že ja dám za 15 rokov na kúrení viac ako 8-10 melónov,ktoré by sa použili na zateplenie? To určite nie...V zateplených panelákoch ľudia kuria tak, že šetria ako "najatí", už tu neďaleko mňa majú také vlhko v bytoch, že sa im robí plieseň. Ja už o tejto hodine mám vyhriate izby slniečkom...myslíš, že ten panelák obalený v polystyréne tiež?
Obal paneláku je pekný - to je pravda, ale čo vnútro??? Nechcem polemizovať o tom,- čas všetko ukáže a po 15rich rokoch, kedy budete živiť banky, poisťovákov, realizátorov ...a možte začať odznova... Skutočne som chcela len tu jednu vetu, ale treba si uvedomiť, že všetky opatrenia, nové nariadenia, nové prepočty tepla, nove nadštandardné riešenia a podobné superobnovy sa v konečnom dôsledku minú učinkom....Však o tom sám píšeš. A ver tomu, že onedlho prídu na úplne inú technológiu obnovy domov, ale to už budú všetky banky za vodou a ľudia s nožom na krku kôli úverom...
Naposledy upravil Halli : 05.06.09 at 11:49
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
svojar Pozri príspevok
Problém je v tom, že si mal u väčšiny služieb nižšie zálohy, ako skutočnú spotrebu, hlavne u ohrevu vody.
No ano, to sedí. Ale nesedí fakt, že ak prerátame spotrebu tepla na ohrev 1 m kubickeho TUV, tak je to takmer o 50% viac ako je standart. neviem ci je platny ešte normatív, ale svojho času normatív určoval, že v 1m kubiku TUV je teplo 0,299 GJ. Oni majú až 0,4338 GJ.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
slavica Pozri príspevok
Duves a čo tie náklady spojené so zateplením? Ty si myslíš, že ja dám za 15 rokov na kúrení viac ako 8-10 melónov,ktoré sa použili na zateplenie? To určite nie...V zateplených panelákoch ľudia kuria tak, že šetria ako "najatí", už tu neďaleko mňa majú taklé vlhko v bytoch, že sa im robí plieseň. Ja už o tejto hodine mám vyhriate izby slniečkom...myslíš, že ten panelák obalený v polystyréne tiež?
Obal paneláku je pekný - to je pravda, ale čo vnútro??? Nechcem polemizovať o tom,- čas všetko ukáže a po 15rich rokoch, kedy budete živiť banky, poisťovákov, realizátorov možte začať odznova... Skutočne som chcela len tu jednu vetu, ale treba si uvedomiť, že všetky opatrenia, nové nariadenia, nové prepočty tepla, nove nadštandardné riešenia a podobné superobnovy sa v konečnom dôsledku minú učinkom....A ver tomu, že onedlho prídu na úplne inú technológiu obnovy domov, ale to už budú všetky banky za vodou a ľudia s nožom na krku kôli úverom...
Aké vlhko? Ja si pamätám, čo sa prekurovalo, tak som mal vždy problemy so sliznicou nosa, zle sa mi dýchalo. Kto ma vlhkomer, ten lahko zisti, že prekurene byty maju rel.vlhkosť cca do 40%, čo je strašne málo.

Aká iná technológia? To máš z prvej ruky, robíš v stavebníctve, alebo si to iba myslíš?

Čo sa týka tých účinkov zateplenia, tak tam je to už iba v legislatívnej rovine. Zabrániť teplárňam nestále zvyšovať ceny tepla.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

duves Pozri príspevok
Aké vlhko? Ja si pamätám, čo sa prekurovalo, tak som mal vždy problemy so sliznicou nosa, zle sa mi dýchalo. Kto ma vlhkomer, ten lahko zisti, že prekurene byty maju rel.vlhkosť cca do 40%, čo je strašne málo.

Aká iná technológia? To máš z prvej ruky, robíš v stavebníctve, alebo si to iba myslíš?

Čo sa týka tých účinkov zateplenia, tak tam je to už iba v legislatívnej rovine. Zabrániť teplárňam nestále zvyšovať ceny tepla.
No nič, máš zateplené tak o inom ani nebudeš... Ja mám systém vyregulovaný od roku 2002 a prekúrené v žiadnom prípade nemáme. Máme sendvičový typ panelu. A ľudia sú spokojní. Ale o.k. už nebudem oponovať. Každý máme svoju pravdu a ak táto stránka bude fungovať ešte tak o 10 rokov, potom budeme pokračovať ok?
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
pajo00 Pozri príspevok
Prosím o pomoc pri vyúčtovaní bytu. Mám velky nedoplatok a vobec tomu vyučtovaniu nerozumiem môžete mi to dakto vysvetliť? Prikladam vyučtovanie
Pri bližšom pohľade na vaše vyúčtovanie je na prvý pohľad zrejme, že hlavný podiel na nedoplatku má teplá voda. Jej spotreba v porovnaní so studenou je dokonca vyššia, čo je pri normálnom užívaní bytu neobvyklé.
Podľa mojich skúseností má byť pomer spotreby studenej a teplej vody zhruba 2:1. Sú samozrejme extrémisti kde to je aj naopak, ale títo si za to musia priplatiť.
Nemáte pocit, že vaša spotreba TÚV svedčí o jej nehospodárnom využívaní? Skúste si preto pozrieť vašu spotrebu aj za minulé roky a popremýšľať o možnosti úspor.
Samozrejme predpokladanej výške spotreby by mali odpovedať aj mesačné zálohové platby.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať