Zavrieť

Porady

Aká vypoveď?

Dobrý deň,
poradili by ste mi ohľadom výpovede zo strany zamestnávateľa? Máme sieť predajní a jedna predajňa sa bude rušiť. Máme dať zamestnancom na tejto predajni výpoveď z dôvodu §63 1 a),že sa zrušuje časť zamestnávateľa? Alebo 1 b), že sa jeho pracovné miesto sa ruší a stal sa nadbytočným? Prípadne mi aj poradili kde nájdem vzor výpovede? Ďakujem
Usporiadat
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

A ešte by som sa chcela opýtať ohľadom odstupného. Napriek tomu, že budú maž 2-mesačnú výpovednú lehotu chceme im vyplatiť aj odstupné. Mám to do tej výpovede napísať ako dohodu o vyplatení odstupného?
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

§63 odst.1 písm.a).
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

zuzana s.
A ešte by som sa chcela opýtať ohľadom odstupného. Napriek tomu, že budú maž 2-mesačnú výpovednú lehotu chceme im vyplatiť aj odstupné. Mám to do tej výpovede napísať ako dohodu o vyplatení odstupného?
Áno, treba to uviesť.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

zuzana s.
A ešte by som sa chcela opýtať ohľadom odstupného. Napriek tomu, že budú maž 2-mesačnú výpovednú lehotu chceme im vyplatiť aj odstupné. Mám to do tej výpovede napísať ako dohodu o vyplatení odstupného?
Ak plynie výpovedná lehota nemajú nárok na odstupné. Môžeš napísať dohodu o vyplatení odstupného a to aj vyplatiť ale predpokladám, že to nebude uznateľný daňový výdavok.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

azuz
Ak plynie výpovedná lehota nemajú nárok na odstupné. Môžeš napísať dohodu o vyplatení odstupného a to aj vyplatiť ale predpokladám, že to nebude uznateľný daňový výdavok.
Súhlasím, bude to daňovo neuznaný výdavok.
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

azuz
Ak plynie výpovedná lehota nemajú nárok na odstupné. Môžeš napísať dohodu o vyplatení odstupného a to aj vyplatiť ale predpokladám, že to nebude uznateľný daňový výdavok.
Ale § 76 ods. 1 hovorí, že zamestnávateľ môže poskytňúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodou § 63 ods. 1, pism. a) az c).
Takze nemame im to vyplacat?
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
zuzana s.
Ale § 76 ods. 1 hovorí, že zamestnávateľ môže poskytňúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodou § 63 ods. 1, pism. a) az c).
Takze nemame im to vyplacat?
to znamená že nemusí

dana
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

dana9
to znamená že nemusí

dana

Ale teda môže, a môj nadriadený im to vyplatiť chce. Takze pokiaľ je to môže, ale nemusí, tak by to malo byť v poriadku a malo by to byť aj daňovo uznateľné alebo sa mýlim?
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

zuzana s.
Ale teda môže, a môj nadriadený im to vyplatiť chce. Takze pokiaľ je to môže, ale nemusí, tak by to malo byť v poriadku a malo by to byť aj daňovo uznateľné alebo sa mýlim?
V ZP v § 76 odst. 2 je okrem iného napísané ... patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku priem. mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov... .
V preklade to znamená, že buď skončí pracovný pomer bez výpovednej doby (pred tým ako začne plynúť) a vyplatí sa odstupné alebo plynie výpovedná doba a na odstupné nemá nárok.
Súbeh týchto dvoch nárokov kedysi bol možný ale už to niekoľko rokov neplatí.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Tiež ma napadlo, prečo tú sumu nezaplatí formou nejakých prémií alebo podobne?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Gabi03
Tiež ma napadlo, prečo tú sumu nezaplatí formou nejakých prémií alebo podobne?
Vyplatenie prémií namiesto odstupného je pre zamestnávateľa a aj zamestnanca nevýhodné kvôli odvodom na ZP s SP. Z odstupného sa odvody neplatia.
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

azuz
V ZP v § 76 odst. 2 je okrem iného napísané ... patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku priem. mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov... .
V preklade to znamená, že buď skončí pracovný pomer bez výpovednej doby (pred tým ako začne plynúť) a vyplatí sa odstupné alebo plynie výpovedná doba a na odstupné nemá nárok.
Súbeh týchto dvoch nárokov kedysi bol možný ale už to niekoľko rokov neplatí.
To je mi jasne, ale ja som pisala o odseku 1. Tam je napisane, ze moze vyplatit odstupne. Moj nadriadeny chce vyplatit odstupne a este im chce dat vypovede uz tento mesiac, ale aby vypovedna doba zacala plynut az 1.11.2006, a to tiez neviem ako mam napisat do vypovede. Vypovedna dobre predsa zacina plynut prvym dnom nasledujuceho mesiaca po mesiaci kedy je vypoved dorucena. Je to moj nadriadeny a chce to tak a ine ho nezaujima.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

endrju
Vyplatenie prémií namiesto odstupného je pre zamestnávateľa a aj zamestnanca nevýhodné kvôli odvodom na ZP s SP. Z odstupného sa odvody neplatia.
To mi je jasné. (Hoci som mohla aj upozorniť.) Chcela som len poukázať na iné formy výplaty. Zažila som napríklad, že odmeny ZĽ vyplatil formou cesťákov. ZCi si vymysleli pracovné cesty, vypočítali sa náhrady a dostali peniaze. Bez odvodov, bez daní.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

zuzana s.
To je mi jasne, ale ja som pisala o odseku 1. Tam je napisane, ze moze vyplatit odstupne. Moj nadriadeny chce vyplatit odstupne a este im chce dat vypovede uz tento mesiac, ale aby vypovedna doba zacala plynut az 1.11.2006, a to tiez neviem ako mam napisat do vypovede. Vypovedna dobre predsa zacina plynut prvym dnom nasledujuceho mesiaca po mesiaci kedy je vypoved dorucena. Je to moj nadriadeny a chce to tak a ine ho nezaujima.
Aký má dôvod na doručení výpovede v 8/06, keď chce, aby ľudia končili až v 12/06? Vysvetli mu, že ak nechce, aby ZCi skončili skôr, stačí výpoveď dať až v 10/06.
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

Gabi03
Aký má dôvod na doručení výpovede v 8/06, keď chce, aby ľudia končili až v 12/06? Vysvetli mu, že ak nechce, aby ZCi skončili skôr, stačí výpoveď dať až v 10/06.
Ja som mu to ale vysvetlila a marne. Vraj o priestory nasej predajne su uz zaujemci, aby sa to nedozvedeli zamestnanci od inych a aby si nahodou skor nenasli inde inu pracu. Proste to mam nejako urobit. Len ja neviem ako. Jedine, ze napisem natvrdo do vypovede, ze vypovedna doba zacina plynut od 1.11.2006. Ale to neviem ci je spravne, rovnako ako neviem ci je spravne im aj vyplatit odstupne. Ja to tym ludom prajem, ale nerada by som, aby nas pri kontrole chytila socialka alebo zdravotka, ze im odstupne nepatrilo a ukratili sme ich tym na odvodoch.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

zuzana s.
Ja som mu to ale vysvetlila a marne. Vraj o priestory nasej predajne su uz zaujemci, aby sa to nedozvedeli zamestnanci od inych a aby si nahodou skor nenasli inde inu pracu. Proste to mam nejako urobit. Len ja neviem ako. Jedine, ze napisem natvrdo do vypovede, ze vypovedna doba zacina plynut od 1.11.2006. Ale to neviem ci je spravne, rovnako ako neviem ci je spravne im aj vyplatit odstupne. Ja to tym ludom prajem, ale nerada by som, aby nas pri kontrole chytila socialka alebo zdravotka, ze im odstupne nepatrilo a ukratili sme ich tym na odvodoch.
1. Tým, že on dá výpoveď až od 1.11. neznamená, že zamestnanci nemôžu podať výpoveď v 8/06, takže výpovedná lehota bude od 1.9. do 31.10.
2. Tiež sa mi nezdá, aby im plynula výpovedná lehota a potom mali vyplatené aj to odstupné. Túto sumu by som riešila inak.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

azuz
V ZP v § 76 odst. 2 je okrem iného napísané ... patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku priem. mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov... .
V preklade to znamená, že buď skončí pracovný pomer bez výpovednej doby (pred tým ako začne plynúť) a vyplatí sa odstupné alebo plynie výpovedná doba a na odstupné nemá nárok.
Súbeh týchto dvoch nárokov kedysi bol možný ale už to niekoľko rokov neplatí.
Ja tomu rozumiem tak, že v §76:
- odsek 1 hovorí o tom, kedy zamestnávateľ môže vyplatiť odstupné (daňovo uznateľný náklad; neplatia sa odvody),
- odsek 2 hovorí o tom, kedy zamestnávateľ musí vyplatiť odstupné (daňovo uznateľný náklad, neplatia sa odvody),
- odsek 3 hovorí o tom, kedy a akú časť vyplateného odstupného musí zamestnanec vrátiť; ak by zamestnávateľ netrval na vrátení tejto časti, bola by táto časť daňovo neuznaným nákladom (napadla ma teraz "filozofická" otázka: ako by to vypadalo v takomto prípade s odvodmi? ).
- odsek 4 hovorí o tom, kedy odstupné nepatrí vôbec; v tomto prípade je možné vyplatiť odstupné iba zo zisku (asi by sa mali zaplatiť aj odvody)

Súbeh nárokov bol podľa môjho názoru kedysi prikázaný, teraz je dobrovoľný.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Gabi03
... Zažila som napríklad, že odmeny ZĽ vyplatil formou cesťákov. ZCi si vymysleli pracovné cesty, vypočítali sa náhrady a dostali peniaze. Bez odvodov, bez daní.
Zamestnávateľ sa zahráva s ohňom. Asi nevie, že krátenie dane a odvodov je trestný čin
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

endrju
Ja tomu rozumiem tak, že v §76:
- odsek 1 hovorí o tom, kedy zamestnávateľ môže vyplatiť odstupné (daňovo uznateľný náklad; neplatia sa odvody),
To je pravda. Ale ja som to vždy chápala v náväznosti na odst. 2 (aj podľa výkladov na školeniach) hlavne preto, že odstavec 2 upresňuje podmienky poskytnutia odstupného a výšku odstupného. Nikde inde nie je stanovená jeho výška (aspoň maximum) alebo spôsob výpočtu.
Môže sa teda zamestnancovi vyplatiť odstupné aj vo výške 1 000 000 (to by som brala:p ) a bude to daňovo uznateľný výdavok? Mám pocit, že príslušnými predpismi je upravená výška všetkých plnení, ktoré môžu byť považované za daňový výdavok.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

azuz
To je pravda. Ale ja som to vždy chápala v náväznosti na odst. 2 (aj podľa výkladov na školeniach) hlavne preto, že odstavec 2 upresňuje podmienky poskytnutia odstupného a výšku odstupného. Nikde inde nie je stanovená jeho výška (aspoň maximum) alebo spôsob výpočtu.
Môže sa teda zamestnancovi vyplatiť odstupné aj vo výške 1 000 000 (to by som brala:p ) a bude to daňovo uznateľný výdavok? Mám pocit, že príslušnými predpismi je upravená výška všetkých plnení, ktoré môžu byť považované za daňový výdavok.
Nebol by v takomto prípade odsek 1 zbytočný?
Mne to vychádza tak, že odsek 2 hovorí o minimálnej výške odstupného pri splnení uvedených podmienok.
Nepriamo "nahráva" mojim úvaham aj odsek 3.
Je tam šalamúnsky použitý pojem: "čas určený podľa poskytnutého odstupného".
Ak by chcel zákonodarca obmedziť maximálnu výšku odstupného, mohol by tam byť aj presne definovaný čas (napr. "čas určený podľa odseku 2").
Myslím si preto, že tento čas môže byť v prípade vyplatenia odstupného podľa odseku 1 aj iný ako sú práve 2 alebo 3 mesiace vyplývajúce z odseku 2. Môže to byť 1 mesiac, ale aj 5 mesiacov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať