Zavrieť

Porady

Dôchodok

Dôchodok<O:p></O:p>
V týchto dňoch dostávame Informácie o stave individuálneho účtu poistenca.<O:p></O:p>
Za roky 1984 až 2003 mám priemerný Osobný mzdový bod (OMB) 1,8924.<O:p></O:p>
Od roku 2004 podnikám na základe ŽL a samozrejme tak ako iní, aj ja platím odvody z minimálnej mzdy. Do dôchodku mám ešte päť rokov a až to takto bude pokračovať, tak sa mi priemerný OMB zníži na cca 1,6000.
Moja otázka znie: uvažujem pri výpočte správne?
Napadá ma riešenie: zrušiť živnosť a neplatiť odvody, aby som si neznižoval OMB.
Moja otázka znie: uvažujem správne?
Ako sa pri výpočte posudzuje rok, alebo jeho časť, v ktorom sa neplatí dôchodkové poistenie? (dobrovoľne nepoistená osoba – SZČO)
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    emem
    Dôchodok<O:p></O:p>
    V týchto dňoch dostávame Informácie o stave individuálneho účtu poistenca.<O:p></O:p>
    Za roky 1984 až 2003 mám priemerný Osobný mzdový bod (OMB) 1,8924.<O:p></O:p>
    Od roku 2004 podnikám na základe ŽL a samozrejme tak ako iní, aj ja platím odvody z minimálnej mzdy. Do dôchodku mám ešte päť rokov a až to takto bude pokračovať, tak sa mi priemerný OMB zníži na cca 1,6000.
    Moja otázka znie: uvažujem pri výpočte správne?
    Napadá ma riešenie: zrušiť živnosť a neplatiť odvody, aby som si neznižoval OMB.
    Moja otázka znie: uvažujem správne?
    Ako sa pri výpočte posudzuje rok, alebo jeho časť, v ktorom sa neplatí dôchodkové poistenie? (dobrovoľne nepoistená osoba – SZČO)
    Ďakujem
    Ide o správnu úvahu - takýmto spôsobom sa bude OMB ( a tým aj POMB ) neustále znižovať. Východiskom je neplatiť odvody z minimálnej mzdy, čiže vytvoriť s.r.o., urobiť si konateľskú zmluvu a platiť iba zdravotné poistenie.
    Prípadne ešte dobrovoľné nemocenské poistenie - pre prípad PN.
    Obdobie, za ktoré sa nebudú platiť odvody sa nezapočíta do obdobia dôchodkového poistenia, a rovnako nebude generovať žiadny OMB. Avšak nebude ani nepriaznivo ovplyvňovať výpočet POMB, pretože do rozhodujúceho obdobia (ak v ňom je aspoň 22 rokov, za ktoré sa dá zistiť OMB) sa nezapočíta.
    Naposledy upravil ajobs : 30.11.05 at 18:35

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Tono, to znamená, že to isté platí pre nezamestnaných, alebo dobrovoľne nezamestnaných?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Marína
    Tono, to znamená, že to isté platí pre nezamestnaných, alebo dobrovoľne nezamestnaných?
    Samozrejme. Ak máš nejaké otázky, tak sa pýtaj konkrétne.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ja doplním - pri výpočte dôchodku sa POMB násobí počtom rokov dôchodkového poistenia x aktuálna dôchodková hodnota (ADH). Takže ak je človek dôchodkovo poistený dlhšie obdobie, mal by mať vyšší dôchodok. Ale sú určité prípady - a toto je zrovna on - kedy je výhodnejšie nebyť dôchodkovo poistený ako byť poistený ale s malým vymeriavacím základom.

    Vysvetlenie na tomto príklade :
    Predpokladajme, že doteraz si bol poistený 39 rokov.
    Ak by si bol dôchodkovo poistený ďalších 5 rokov a POMB by sa znížil na 1,6, dôchodok by bol 44 (rokov) x 1,6 x ADH = 70,4 x ADH.
    Ak nebudeš poistený, dôchodok bude 39 x 1,8924 = 73,8 x ADH.
    Takže v tomto prípade je výhodnejšie nebyť ďalších 5 rokov poistený. Ale nedá sa to generalizovať.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Ešte by som rád dodal, že zásluhovosť v I. pilieri sa bude výrazne obmedzovať tak, aby ľudia s vysokým POMB boli znevýhodnení - dôsledkom nástupu tohto trendu je aj stiahnutie novely zákona o SP z parlamentu.
    Pre ľudí s vysokým MB a nie dlhou dobou do odchodu do dôchodku (1-3 roky), to má však paradoxne aspoň pre rok 2006 (alebo jeho časť) výhodu: v roku 2006 sa bude kompenzovať vysoký MB nad 1,25 ( do 3,0 ) o 80% (nie o 65% ako bolo navrhované).
    Takže treba uvažovať

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.