Zavrieť

Porady

Výpoveď nájomnej zmluvy pri dražbe bytu

Dobrý večer, potrebovala by som súrne poradiť. Dňa 15. novembra 2014 vstúpila do platnosti nájomná zmluva, ktorú som podpísala na dobu neurčitú s výpovednou dobou 2 mesiace s majiteľkou mne prenajatej nehnuteľnosti. Práve som sa pri náhodnom surfovaní po internete dozvedela, že na nemenovanej stránke realít bola pred niekoľkými dňami uverejnená ponuka danej nehnuteľnosti s označením dražba a navrhovateľom dražby bola Slovenská sporiteľňa. Byt má majiteľka kúpený cez hypotekárny úver v tejto banke a po rozhovore so susedmi /je to dvojdom/ som sa dozvedela, že už v minulosti mala problém so splácaním hypotéky. Majiteľka bytu ma o ničom neinformovala, nájomné platím podľa dohody v zmluve, takže uvedená situácia ma veľmi znepokojila. Chcela by som vedieť, aké práva mám ako nájomca v prípade, že byt bude predaný a ja nedostanem /ako je podľa zákona uvedené/ písomnú výpoveď od majiteľky. Vopred ďakujem.
Naposledy upravil rabadka : 19.01.15 at 18:59
3 komentárov     zbaliť
dmc Najomna zmluva spracovana podla Obcianskeho zakonnika alebo podla zakona o kratkodobom najme? Pretoze podla obcianskeho zakonnika je vypovedna lehota minimalne 3 mesiace a pri zmene majitela ti plati zmluva dalej a v pripade vypovede moze dat najomca vypoved iba z presne stanovenych dovodov uvedenych v OZ. Na druhej strane pri kratkodobom najme je mozne uzatvorit zmluvu maximalne na 2 roky - a nie na dobu neurcitu - dovody na skoncenie najmu pred lehotou su taktiez urcene v zakone ale daju sa upravit aj v zmluve (v pripade Obcianskeho zakonnika to neplati) a vypovedna lehota je tu minimale 1 mesiace pripade 15 dni (podla zakona o kratkodobom najme.
rabadka Dobry vecer, je to zmluva uzatvorena na dobu neurcitu. V zmluve sme sa ale dohodli na vypovednej dobe 2 mesiace. Rada by som teda vedela, ktora doba plati...ci ta podla OZ, alebo v zmluve. Predpokladam ale, ze plati OZ. dakujem vopred
dmc Pokial nedojde k skonceniu najmu dohodou tak pri podani pisomnej vypovede sa postupuje v zmysle ustanovenia § 710 ods.3

3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zostaneš nájomcom aj po zmene majiteľa.

    občiansky zákonník

    § 680

    (2) Ak dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa a nájomca je oprávnený zbaviť sa svojich záväzkov voči prvšiemu vlastníkovi, len čo mu bola zmena oznámená alebo nadobúdateľom preukázaná.

    (3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.
    rabadka Ďakujem veľmi pekne. Myslela som si, že hádam neostanem zo dňa na deň na ulici... s malým dieťaťom...takto viem, že keď mi písomne oznámi výpoveď, mám tie dva mesiace na vysťahovanie. Pekný večer.
    Mária27 Nemusíš sa vysťahovať vôbec. Nový vlastník ti len oznámi, kam na jeho účet máš zasielať nájomné. Nájom bude pokračovať za tých istých podmienok.

    Výpoveď nájomnej zmluvy pri dražbe bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.