Zavrieť

Porady

Zdedenie dlhu, jeho splácanie/vymáhanie v prípade ak už ho spláca druhá osoba

Otec s mamou uzavreli stavebný úver. Z dôvodu, že mama ochorela ho nesplácali, nakoľko liečba bola drahá. Po smrti mamy dostal otec na základe o osvedčenia o dedičstve list v ktorom ho žiadali o úhradu dlhu, keďže je dôchodca požiadal o splátkový kalendár - spláca ho. Následne prišiel list aj mne, ako synovi, v podstate to iste - žiadajú o uhradenie na základe osvedčenia o dedičstve, alebo splátkový kalendár. Chcem len vedieť, či môže spoločnosť to vymáhať aj odo mňa. Viem, že s dedičstvom dedím aj dlhy, ale dlh už je splácaný mojim otcom, ja som z úveru nevidel ani cent. Nevidím dôvod prečo ho splácať dupľovane - okrem toho že bude splatený skôr a zdedil som ho, ale dvojité splácanie by zaťažilo náš rozpočet. Má na to sp. právo? Je možné sa tomu akosi vyhnúť? Ide o prvú stavebnú a úver je z roku 2006. Za skorú a múdru radu ďakujem.
hanelie ak to nie je exekúcia, tak stavebná spoločnosť nemôže od teba vymáhať dlh, stavebný úver si zobral otec s mamou - otec ho spláca, (alebo tu niečo nesedí )
MT1989 Otec dostal splatkovy kalendar a splaca ho. Exekucia to nieje
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dlhy sa dedia rovnako ako majetok - rovnakym podielom.
    Asi mate kazdy splacat svoju zdedenu cast.
    To, ze si z uveru nic nevidel neznamena, ze si ho nededil, kedze si asi dedicstvo po mame neodmietol.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MT1989 Spolocnost najprv ziadala otca o uhradenie,dohodol sa na splatkach,nasledne prisiel mne list so ziadostou o uhradenie, suma, cislo zmluvy vsetko je rovnake.
    kopretinka aká spoločnosť?
    MT1989 Prva stavebna sporitelna
    ivka70 A spolocnosti ste vydokladovali dedenie, je v dedicstve napisane, kolko z dlhu kto z vas zdedil?
    MT1989 neziadali od nas ziadne zdokladovanie dedenia, oni rovno napisali ze na zaklade osvedcenia o dedicstve od nas ziadaju uhradenie, ale ani v dedicstve nieje spomenute zdedenie dlhu, alebo akesi rozdelenie, kedze som maminu polovicu zdedil ja
    kopretinka nemôžu od oboch chcieť splácať rovnakú sumu,veď potom by to mali zaplatené 2x
    ivka70 Kedze sa nesplacalo, splatkovy kalendar moze byt dohodnuty na uplne ine sumy ako povodne splatky. A kym je co splacat, dvakrat to zaplatene mat nebudu, len rychlejsie.
    A kedze napisali,ze na zaklade rozhodnutia o dedicstve, tak asi vedia ,ak odelia naklady
    MTI, otec sa vzdal dedicstva a ty si zdedil cely mamin podiel?
    MT1989 ano, mamina polovica presla na mna
    ivka70 Tak potom splacas polovicu dlhu ty, otcovi ostala ta jeho druha polovica.
      zbaliť

    Zdedenie dlhu, jeho splácanie/vymáhanie v prípade ak už ho spláca druhá osoba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.