Zavrieť

Porady

narok na nahradu skody?

Zdravim poradaci!
Chcel by som poradit s jednym zavaznym, skor pravnym problemom.
Predavali sme byt a den pred podpisom zmluvy sa dozvieme z medii ze dom ma podmytu cast zakladu. Podstatou problemu je ze voda tecie okolo bytovky z mestskeho poskodeneho rigola a za posledneho pol roka vymyla byvalu studnu v pivnici domu (1,5 m prieme, 3m hlbka). O tejto situacii sme samozrejme nikto nevedeli a asi aj preto sa to pol roka neriesilo. Domovnik miesto toho aby to oznamil najskor nam, vlastnikom, oznamil to iba spravcovi listom a ked to neriesili dal napisat clanok do novin. Prislo TASR vypoculo nic nevediacich dochodcov, prisie rizhlas, stv,... a tym cena bytu na trhu klesla cca o 50%. Kupujuci odstupil od zmluvy.... Problem s podmytim bude do mesiaca odstraneny avsak pozitivna reklama zostava.
Je moznost vymahat nahradu skody rozdielu znaleckych posudkov pred/po zisteni skutocnosti? Ak ano tak od koho? Mesto ktoreho nedrziavany kanal problem sposobil? Druzstvo ktore odstranenie zavady nezabezpecilo v realnom case alebo dovernik, ktory nas neinformoval?

Dakujem za kazdu radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    milanko222 je offline (nepripojený) milanko222

    Vylúčený člen milanko222
    Každá rada ťažká,ale neuplatňuj / nevymáhaj (vyhodená energia a peniaze).

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    V prvom rade treba zadefinovať aká škoda vznikla a či vôbec. Rozdiel na kupnej cene bytu až 50% sa mi zdá nepravdepodobný aj vzhľadom na to, že závada bude v blízkej dobe odstránená. Skôr vidím možnosť náhrady škody za práce na odstránenie závady, ktorú by som žiadal uplatniť u vlastníka žľabu - mesta. Táto škoda vznikla pravdepodobne zanedbaním jeho povinností. Ešte by som si položil jednu otázku a to či istú mieru zavinenia nensiete aj vy - vlastníci bytov. Ako je totiž možné, že ste o tejto závade nevedeli a škode nezabránili?

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Myslim, ze v takomto pripade cena moze klesnut aj o viac ako 50%. Rozhodne by som s predajom pockal az do doby, kedy bude problem definitivne technicky vyrieseny, a - mozno aj kym sa na to trocha zabudne.

    b1rd je offline (nepripojený) b1rd

    b1rd
    Dik za rady. Skoda vznikla na jednej strane nematerialna tym ze byt s takouto zavadou nemozeme predat a na ucel ktore mali bzt pouzite fin. prostriedky si musime pozicat. Tiez nematerialna lebo byt nechce nikto kupit kvoli predsudkom - je to male mesto. Pokial statik alebo znalec zisti ze zivotnost domu sa zmenila tak sa da skoda vycislit opotrebenim ako materialna skoda.
    Paradoxom je ze z vlastnikov bytov o tom vedel iba domovnik a syn jednej susedy ktory sa citi byt novinarom. Ak by to vedeli ostatni tak je problem davno vyrieseny.

    narok na nahradu skody?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.