Zavrieť

Porady

Zdravím

potrebujem poradiť v nasledovnej veci. Syn má živnosť od marca t.r. - počítačové služby. Pracuje na základe zmluvy u jedného podnikateľa v jeho priestoroch. Syn má uvedené miesto podnikania - adresa bydliska. Chcem sa spýtať, aké preukázateľné výdavky si môže účtovať - ide o to, že v budúcom roku pri daň.priznaní / daň z príjmu/
na paušál 40 % by mu pri orientačnom výpočte vyšla dosť vysoká daň z príjmu. Preto
rozmýšľa, že by účtoval v jednoduchom účtovníctve, ale nie je mi jasné, čo si môže účtovať do výdavkov. Dochádza denne cca 14 km /ta a späť/ svojim autom do práce, stravuje sa v reštaurácii /menu/. Či je možné uplatniť si cestovné výdavky resp.bločky
o nákupe PHM,zakúpenie stravných lístkov, ap. Ja som na starob.dôchodku, môže ma
na dohodu zamestnať na admin.práce a do akej výšky môže byť moja odmena? Za každú dobrú radu ďakujem
Viem, že musí ohlásiť na DÚ auto a zaplatiť CD. Ešte ma napadlo, že ešte v januári si kúpil DZ, môže si túto zúčtovať? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rdb je offline (nepripojený) rdb

    rdb
    Len zo skusenosti viem, ze pri tomto sposobe podnikania, ktore spominas su skutocne vydaje omnoho nizsie ako spominanych 40% pausalnych vydavkov.
    Ak by si chcel uplatnovat vydavky na auto tak by ho musel mat
    1. v majetku spolocnosti
    2. alebo pouzivat sukromne vozidlo na potreby podnikania a vyplacat si nahrady
    v oboch pripadoch ale musi vozidlo prihlasit aj na danovom urade aplatiti cestnu dan
    .
    Stravovanie v restauraciach nie je uznatelnym vydajom. Ma narok na riadne stravne podla zakona, ale to mu vyjde ak si dobre spominam okolo 1000 eur rocne.
    .
    Moze ta zamestnat a odvadzat za teba dane a tie poistne, ktore je povinny platit dochodca. Vyska nie je obmedzena.
    .
    Co znamena DZ kupena v januari?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.