Zavrieť

Porady

Elektrické prietokové ohrievače vody

Viete mi poradiť na čo si dávať pozor pri kúpe elektrického prietokového ohrievača vody?
Aké parametre sú dôležité?
Ktorí výrobcovia sú kvalitný?
A ak máte niekto aj vlastné skúsenosti s konkrétnym modelom alebo značkou tak napíšte.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    patrixo je offline (nepripojený) patrixo

    patrixo :) patrixo
    Ahojte, ja by som ešte pripojil otázku:
    Ako riešite pri prietokových ohrievačoch odstraňovanie usadeného vodného kameňa?

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Vyzerajú pekne,sú malé, nezaberajú miesto, ale : ...

    Pri kúpe elektrického prietokového ohrievača je potrebné zosúladiť potrebu s možnosťami domácnosti. Prietokový ohrievač nemá zásobník vody, vodu zohrieva elektrickou špirálou pri prietoku . Ich príkony sú radovo 2kW -7,5kW ( 2kW zohreje iba malé množstvo, alebo pri väčšom prietoku neohreje) ,viac ako 2,5kW je problém s pripojením k jestvujúcej elektrickej sieti.( samostatný prívod s istením, prierez pripájaných vodičov,v bytoch istenie hlavného prívodu)
    Má iný princíp ochrany proti prehriatiu/pretlakovaniu ako bojler , preto je potrebné mať zapojené " vodné " filtre . Tak na mechanické nečistoty ako aj proti vodnému kameňu. Najčastejšie závada je upchané sitko na vstupe,tlakový spínač nezopne špirálu. V záruke sa oprava rieši demontážou aj s batériou sa odnesie predajcovi. ( Kryty sú zaplombované)
    Moje skúsenosti : životnosť veľmi nízka , poruchovosť vysoká.
    Rozdiel medzi značkovými a neznačkovými je v dostupnosti náhradných dielov/ servisu.
    Odporúčam bojler sú od 10 litrov.
    radcaa zdravím,
    čítam príspevky o TN-C, TN-C-S sieťach...Potreboval by som poradiť, lebo chcem osadiť do záhradneho domčeka prietokový bojler 6,6 kW-3x400 (viď príloha). Mám tam systém TN-C , trojfázový (z rozvadazača-kde je elektromer- pri plote mi ide 4-pramenný kábel do skrinky-rozvadzača- v chatke)
    Ten boiler má totiž svorkovnicu-iba 4 šroby- 3x fáza a jedno uzemnenie-viď obr.. Riskujem veľa, keď to zapojím tak, že tri fázy-L1,L2,L3 na príslušné šroby a na tú "zem"(zelenožltý pripojím z kábla vodič N)? Alebo ten zelenožltý mám pripojiť vyslovene na uzemnovací bod (tyč zarazená do zeme-robili pôvodne profíci) , ktorý mám k dispozícii pri chatke zo starého elmer. rozvádzača-ten nový elmer. rozvádzač je už teraz v plote pri ceste.
    Alebo si nechať dorobiť na chatke systém TN-C-S.
    Rozmýšlam nad tým, že keď boiler nemá svorkovnicu s 5-timi šrobami(3xfáza, N a PE-zem) či sa dá vôbec pripojiť na taký boiler nejaký prúdový chránič!
    Ďakujem vopred za odpoveď. Neviem či som to napísal zrozumiteľne, tak sa ospravedlňujem...
    canbo Od konca : dá sa pripojiť na prúdový chránič,je potrebné splniť podmienky STN noriem pre chrániče v sieti TN-C.
    Ak chcem nie aké vyhradené technické zariadenie pripojiť k sieti , tak má mať okrem iných papierov štítok s údajmi na pripojenie .
    Odvolávate sa na prílohy a obrázky , ktoré nie sú pripojené. A preto iba všeobecne : Priemyselné bojlery sú napájané 400V, na pripojenie sa používa štvorvodičový prívod v sieti TN-C, bez prúdového chrániča.
    Ak je výkon viac ako 3kW
    musí byť istenie nielen proti skratu ,ale aj proti preťaženiu,má mať hlavný vypínač, a ovladanie na spínanie v nízkej tarife,
    Obyčajne je taký bojler vybavený ovládacou skrinkou s hlavným vypínačom, a vybavením na bezpečne ovládanie a spínanie . A ak ovládanie nieje na 400V , tak prívodný kábel musí byť 5- žilový - sieť TN-S

    Elektrické prietokové ohrievače vody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.