Zavrieť

Porady

Zápočet preddavkov a preplatku na DPPO

Prosím Vás o pomoc.
Naša spoločnosť má predpísané mesačné preddavky na rok 2024 (ostatné záväzky - bez zaúčtovania). Za rok 2023 sme mali preplatok na dani (ostatná pohľadávka - bez zaúčovania). Chceli by sme si uplatniť vzájomný zápočet (dve splátky preddavkov tým pokryjeme celé, tretiu čiastočne).

Platenie preddavkov máme zatiaľ účtované ... 341/221 a nič viac

Je potrebné priradiť v ostatných záväzkoch a ostatných pohľadávkach nejaké predkontácie? Potom čo ďalej v interných dokladoch?

Vopred pekne ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Preddavky na daň, aj daň z príjmov samotná sa predsa účtuje na 341-ke, nie na ostatných pohľadávkach a záväzkoch...

    Preplatok na dani by ste mali mať k 1.1.24 ako pohľadávku voči daňovému úradu na strane MD účtu 341. Požiadali ste o vrátenie preplatku (v časti IX DP)? Ak áno a preplatok vám vrátili, tak sa to zúčtuje 221/341.

    Preddavky sa účtujú vtedy, keď sa platia, tak ako píšeš (341/221).

    Neviem, čo iné by si ešte chcela účtovať, aké ďalšie akontácie...?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    soccref Nám to dala do pohľadávok a záväzkov POHODA. Tam ale nedalo žiadnu predkontáciu. A nepožiadali sme o vrátenie
    Preto mi preddavky v záväzkoch vygenerovalo bez účtovania (predkontácie). Účtuje len likvidáciu - ako 341/221...
    Pani na daňovom mi povedala, že nemáme platiť preddavky a bude si to preúčtovávať z preplatku dane.

    Mohlo by byť takto?
    V interných dokladoch 341/395 a 395/341?
    tigy Preddavky v záväzkoch?
    Daňový úrad síce zasiela rozpis platenia preddavkov, ale to sa predsa neúčtuje, aspoň ja som o tom ešte nepočula...ale možno ma iní poraďáci vyvedú z 25-ročného omylu
    Ale ak to tam už máte takto, tak zúčtovaním cez 395 nič nepokazíte

    Štandardne sa účtuje len ich úhrada...

    Ja som pre istotu vždy poslala na FS žiadosť cez všeobecné podanie o zápočet preplatku s preddavkami, nech je všetko kóšer
    soccref Nie, preddavky mi POHODA neúčtuje, len mi ich tam "akože" eviduje, aby sme nezabudli na úhradu (predkontácia BEZ). Nebudem radšej fakt nič komplikovať s účtovaním, finančná správa mi posiela mesačne oznámenie o započítaní a tým to pre mňa končí
    Ešte raz ďakujem
      zbaliť

    Zápočet preddavkov a preplatku na DPPO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.