Zavrieť

Porady

Lehoty na súdoch

Dobrý deň,
potrebovala by som zistiť, či majú súdy a ich úradníci nejaké zákonné lehoty na svoje úkony. Podali sme návrh začatie občianskoprávneho
konania na súd prostredníctvom našej advokátky (ešte v I.2010), 15.3. nám na informáciách bolo povedané/vyčítané zo spisu, že návrh treba doplniť, ale doposiaľ advokátke neprišla žiadna výzva (na základe telefonátu potom doplnila návrh aj bez doručenej výzvy). Okrem iného, nie som si istá, že by sa konanie nemalo ďalej pohnúť iba kvôli doplneniu návrhu, veď ten je možné doplniť alebo pozmeniť kedykoľvek v priebehu konania, nie?
Druhá moja otázka znie: Je možné komunikovať priamo so sudkyňou, keď som účastník konania?
A ešte jedna: Má niekto skúsenosť, ako/či sa konanie urýchli po písomnej urgencii?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    wagner Pozri príspevok
    Ja mám spis na súde štvrtý rok a keď som podala dotaz, kedy bude pojednávanie, tak mi odpovedali v tom zmysle, že keď prídem na rad. A podľa neoverených informácií môj spis posunuli znovu na samý spodok. Doporučujem iba čakať - ako vidíš, vlastná skúsenosť.
    Tak to je pridlho. Treba poslať sťažnosť predsedovi súdu na prieťahy v konaní. Ak nekoná súd inak, napr. nežiada nejaké doklady, posudky a pod., to by uznal prieťahy aj Ústavný súd SR, aj by ťa odškodnil.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    elaurie, zdenka131, wagner, terezamaria, Danielle369, Lubaba
    6

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    LauraL Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, dúfala som, že sa ozvete práve vy
    Nie, ide o súd v TN, už mi aj povedali, že spis je u vyššej s. úradníčky, ktorá je vraj mimochodom už niekoľko týždňov PN. Interne mám tiež rozporuplné správy o neprítomnosti pridelenej sudkyne v práci, skrátka nervy!
    Formulka "bez zbytočných prieťahov" sa asi dá vyložiť rôzne... Čo je veľká škoda!
    No, ideme urgovať. Telefonicky, písomne, opakovane, prípadne aj u toho ombudsmana. Ešte raz ďakujem
    Ja mám spis na súde štvrtý rok a keď som podala dotaz, kedy bude pojednávanie, tak mi odpovedali v tom zmysle, že keď prídem na rad. A podľa neoverených informácií môj spis posunuli znovu na samý spodok. Doporučujem iba čakať - ako vidíš, vlastná skúsenosť.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    LauraL Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    potrebovala by som zistiť, či majú súdy a ich úradníci nejaké zákonné lehoty na svoje úkony. Podali sme návrh začatie občianskoprávneho
    konania na súd prostredníctvom našej advokátky (ešte v I.2010), 15.3. nám na informáciách bolo povedané/vyčítané zo spisu, že návrh treba doplniť, ale doposiaľ advokátke neprišla žiadna výzva (na základe telefonátu potom doplnila návrh aj bez doručenej výzvy). Okrem iného, nie som si istá, že by sa konanie nemalo ďalej pohnúť iba kvôli doplneniu návrhu, veď ten je možné doplniť alebo pozmeniť kedykoľvek v priebehu konania, nie?
    Druhá moja otázka znie: Je možné komunikovať priamo so sudkyňou, keď som účastník konania?
    A ešte jedna: Má niekto skúsenosť, ako/či sa konanie urýchli po písomnej urgencii?
    Ďakujem
    V tomto prípade nie sú exaktne určené žiadne lehoty pre úkony súdu.
    Ústava SR v čl. 48 ods. 2
    Každý má právo, aby sa jeho vec verejne prerokovala bez zbytočných prieťahov a v jeho prítomnosti a aby sa mohol vyjadriť ku všetkým vykonávaným dôkazom.

    Komunikácia so sudkyňou nemá zmysel, aj tak to všetko robia Vyšší súdni uradníci.

    Ak to chcete urýchliť, podajte podnet na Verejného ochrancu práv
    http://www.vop.gov.sk/
    ale ani to Vám nezaručí, že sa to zrýchli.

    Podané v I. 2010....ak to máte na nejakom väčšom súde ešte si počkáte.
    OS BA I teraz rieši veci z 2007

    LauraL je offline (nepripojený) LauraL

    LauraL
    Ďakujem za odpoveď, dúfala som, že sa ozvete práve vy
    Nie, ide o súd v TN, už mi aj povedali, že spis je u vyššej s. úradníčky, ktorá je vraj mimochodom už niekoľko týždňov PN. Interne mám tiež rozporuplné správy o neprítomnosti pridelenej sudkyne v práci, skrátka nervy!
    Formulka "bez zbytočných prieťahov" sa asi dá vyložiť rôzne... Čo je veľká škoda!
    No, ideme urgovať. Telefonicky, písomne, opakovane, prípadne aj u toho ombudsmana. Ešte raz ďakujem

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    no... neviem... pri veci z 1/2010 by som nepoužívala nejaké drastické urgencie, bála by som sa, že urazím ješitného sudcu/VSÚ... a potom môj spis bude ležať naspodu kopy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.