Zavrieť

Porady

Dedičstvo

Dobrý deň, prosím o radu ohľadom dedenia.
Sme dvaja súrodenci. Pred 23 rokmi nám zomrela mama. Dedili sme podľa zákona - otcovi zostala 1/2 rodinného domu, druhá polovica sa rozdelila medzi otca, brata a mňa, takže každý zdedil 1/6. Otec mal potom družku, ktorej predal svoju polovicu domu, takže mu vlastne zostala iba tá 1/6 po našej mame. V tomto roku otec zomrel a my s bratom dedíme po ňom iba tú 1/6. Notárka nás vyzvala, aby sme dali spraviť úradný odhad domu. Ten je hotový, ale notár odhad odovzdal priamo notárke, takže ani neviem, na akú hodnotu bol dom odhadnutý. A teraz moja otázka: Poplatky notárke budeme platiť z celej hodnoty majetku, alebo iba z tej 1/6, ktorá je vlastne predmetom dedičstva? (Poplatok, ktorý nám bol oznámený sa mi zdá dosť vysoký - cca 11500,-- Sk)
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Odmena notárovi sa bude počítať z hodnoty majetku po poručiteľovi, t. z. z 1/6 hodnoty domu takto:
    z prvých 100000 Sk 2% = 2000 Sk
    z ďalších 400000 Sk 1% = 4000 Sk
    z ďalších 500000 Sk 0,7% = 3500 Sk
    z prevyšujúcich 1000000 Sk 0,4%= 2000 Sk
    Spolu 11500 Sk z odhadnutej ceny 1/6 domu 1500000 Sk.
    Poznámka: Táto suma nemusí byť správna, ak v 11500 Sk je už zahrnutá odmena notárovi za výdavky napr. poštovné, poplatky peňažných ústavov súvisiace so zisťovaním zostatku na účtoch poručiteľa a pod.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Rada by som podotkla k tejto téme, že v dedičskom konaní sa na nehnuteľnosť nemusí vyhotovovať znalecký posudok, pokiaľ sa dedičia dohodnú na jej cene. Čiže ak dedíme traja súrodenci byt v centre mesta a dohodneme sa, že jeho cena bude 3000 Sk, tak bude 3000 Sk a notárka dostane poplatok iba z toho a ešte ušetríte za posudok.

    DarkaS je offline (nepripojený) DarkaS

    DarkaS
    Takú možnosť nám notárka nedala - nariadila odhad, poradila odhadcu - a zacvakala som odhad a ani som ho nevidela. Odhadca ho postúpil rovno notárke.
    Aj tak díky za radu.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    V dnešnej dobe verím, že to tá notárka ani nevedela (aj keď nechcem ich všetkých hádzať do jedného vreca).

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Je taká možnosť predediť majetok bez ocenenia, ale notári s obľubou ten posudok požadujú, veď ich to nič nestojí. A ak to požaduje notár, tak chudák dedič nemá inú možnosť, len jeho požiadavku splniť.
    Len ma zaráža jedna vec, znalecký posudok na stanovenie ceny si predpokladám objednávala ty a nie notár, tak nechápem, prečo znalec dal posudok rovno notárke. Požadovala by som od znalca minimálne jeden exomplár pre seba. A ako si vlastne za ten posudok zaplatila, keď si ho ani nevidela?

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    iriska Pozri príspevok
    Rada by som podotkla k tejto téme, že v dedičskom konaní sa na nehnuteľnosť nemusí vyhotovovať znalecký posudok, pokiaľ sa dedičia dohodnú na jej cene. Čiže ak dedíme traja súrodenci byt v centre mesta a dohodneme sa, že jeho cena bude 3000 Sk, tak bude 3000 Sk a notárka dostane poplatok iba z toho a ešte ušetríte za posudok.
    Súhlasím s prvou vetou, že notár nemusí vždy zisťovať cenu majetku tak, že dá vyhotoviť znalecký posudok. Nemusí to urobiť napr. u nehnuteľnosti, pretože notári majú dobrý prehľad o cenách nehnuteľnosti v regióne kde pôsobia. Netrvajú na vyhotovení znaleckého posudku hlavne vtedy, ak cena nehnuteľnosti, ktorú uvádzajú pozostalí, sa výrazne neodlišuje od ceny podľa ich skúseností.
    Ale so záverom z Tvojej druhej vety sa nedá súhlasiť. Ako príklad si uviedla byt v centre mesta , troch dedičov a 3000,- Sk. Absolútne nemôže platiť, že ak sa dedičia dohodnú, že jeho cena je 3000,- Sk, tak bude cena 3 000, Sk a notár to musí akceptovať. Takýto záver odporuje ustanoveniam §§175m a 175o Osp, podľa ktorých súd zistí a určí všeobecnú cenu majetku, výšku dlhov a čistú hodnotu dedičstva, prípadne výšku jeho predlženia v čase smrti poručiteľa. Ak je v zákone uvedené, že zistí, tak to musí zistiť objektívne sám a nie vychádzať z toho , ako sa účastníci vyjadria. A treba si uvedomiť, že z ceny dedičstva sa nevypočítava len notárova odmena, ale aj súdny poplatok z dedičstva. A keďže sa jedná o poplatok štátu, nemôže byť je základ pre výpočet ponechaný na ľubovôľu dedičov, ale musí byť stanovený objektívne. A za toto nesie notár, ako súdny komisár, zodpovednosť.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Myslím, že štátu zatiaľ nehrozí nejaký únik poplatkov, lebo dedičia sa väčšinou nedokážu dohodnúť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.