Zavrieť

Porady

Dovolenka

Prosim o radu skusenejsich. Zamestnavatel chce dat vsetkym 17 zamestnancom rovnaku vymeru dovolenky 25 dni. Je to OK?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    Dobrý deň, myslím že sa treba stále odvíjať od zákonného nároku, t.j. 20 a 25 dní. Ak chce dať zamestnávateľ dovolenku "navyše", môže napr. v rámci kolektívnej zmluvy, prípadne vnútorného predpisu. Ale myslím že to bude vždy 20+5 a 25+5.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Podla mojho zistenia je vsak danovo uznana dovolenka "navyse" len pri kolektivnej zmluve. Preto aj ked male firmy to maju v internej smernici, danovo tato dovolenka nie je uznana /iba ako pripocitatelna polozka/. Ak sa nieco zmenilo pre tento rok opravte ma ?

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Nie je to bežné, ale je to v podstate v poriadku. Bežne totiž ak chce zamestnávateľ zvýšiť zamestnancom výmeru dovolenky, zvýši sa napr. o týždeň oproti zákonníku práce všetkým zamestnancom. To znamená, že do 15 odpracovaných rokov majú 5 týždňov a nad 15 odpracovaných rokov majú 6 týždňov dovolenky. Môže sa však stať, že niektorý zamestnanec, ktorý má odpracovaných nad 15 rokov tento postup zamestnávateľa nazve diskrimináciou (§ 13 Zákonníka práce), nakoľko vlastne mladší kolegovia sú oproti nemu vo výmere dovolenky zvýhodnení. Ale to už by rozhodoval súd.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    5 dni navyše oproti ZP je daňovo uznateľný náklad iba v organizáciach, ktoré majú odbory a toto navýšenie zapracované do kolektívnej zmluvy. V malých firmách je to daňovo neuznateľný náklad, je to dobrovoľné plnenie zo strany zamestnávateľa.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    mám to podľa funkcií v práci - to jest každá funkcia má istý počet dní dovolenky nárok na rok...zatiaľ som s tým nemal problém...v podstate je tak určené, kde je +5 a kde nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.