Zavrieť

Porady

Zdravotne ťažko postihnutá

Dobrý deň. Moju dcéru dnes uznali za zdravotne ťažko postihnutú;chcem sa spýtať,na čo má nárok , okrem toho preukazu čo jej vydali . Neviem či mám niečo teraz žiadať , či oni automaticky niečo poskytujú , dávky ,kompenzácie a podobne . Ďakujem .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    cascade Pozri príspevok
    Dobrý deň. Moju dcéru dnes uznali za zdravotne ťažko postihnutú;chcem sa spýtať,na čo má nárok , okrem toho preukazu čo jej vydali . Neviem či mám niečo teraz žiadať , či oni automaticky niečo poskytujú , dávky ,kompenzácie a podobne . Ďakujem .
    uveď prosím vek dcéry a % zdrav.postihnutia

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    cascade Pozri príspevok
    Dobrý deň. Moju dcéru dnes uznali za zdravotne ťažko postihnutú;chcem sa spýtať,na čo má nárok , okrem toho preukazu čo jej vydali . Neviem či mám niečo teraz žiadať , či oni automaticky niečo poskytujú , dávky ,kompenzácie a podobne . Ďakujem .
    Jedno čo viem určite, že máš nárok, je oslobodenie od platenia poplatku za rozhlas a televíziu. Choď na poštu a vyplň si prihlášku na RTV. K vyplneniu budeš potrebovať preukaz ZŤP a od nasledujúceho mesiaca nemusíš platiť.

    Podmienkou však je, aby dcéra bývala s tebou v jednej domácnosti.

    Ďalšie dávky a kompenzácie sú potom závislé od druhu postihnutia, veku, príjmu rodiny a pod. Ak v lekárskej správe je uvedené, že je odkázaná na individuálnu dopravu, môžeš si zažiadať aj o vydanie parkovacieho preukazu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Chobot Pozri príspevok
    Jedno čo viem určite, že máš nárok, je oslobodenie od platenia poplatku za rozhlas a televíziu. Choď na poštu a vyplň si prihlášku na RTV. K vyplneniu budeš potrebovať preukaz ZŤP a od nasledujúceho mesiaca nemusíš platiť.
    Vzťahuje sa oslobodenie od platenia konces.poplatkov aj v prípade, ak matka je držitelom preukazu ZŤP a v byte majú trvalý pobyt dcéry, ktoré bývajú a pracujú v inom meste ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    veronikasad Pozri príspevok
    Vzťahuje sa oslobodenie od platenia konces.poplatkov aj v prípade, ak matka je držitelom preukazu ZŤP a v byte majú trvalý pobyt dcéry, ktoré bývajú a pracujú v inom meste ?
    V zmysle nového zákona o službách rozhlasu a televízie postačuje, ak v domácnosti žije osoba ZŤP - § 5 zákona:

    (1) Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ podľa § 3 písm. a), ak žije v domácnosti11) s osobou s ťažkým zdravotnýmpostihnutímalebo sám je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím.12)

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    pozri prílohu, je dobré obrátiť sa na pracovníčky okresného úradu, niektoré sú celkom ústretové a majú pochopenie

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    cascade Pozri príspevok
    Ďakujem.Nie je ale už niečo z toho i novelizované?
    Určite áno,
    ale dala si neúplné informácie. To že je tvoja dcéra 17 r, a má ŤZP posudok na 50% nám nepovie nič, aby sme mohli odpovedať na tebou zadané otázky
    cascade Pozri príspevok
    Dobrý deň. Moju dcéru dnes uznali za zdravotne ťažko postihnutú;chcem sa spýtať,na čo má nárok , okrem toho preukazu čo jej vydali . Neviem či mám niečo teraz žiadať , či oni automaticky niečo poskytujú , dávky ,kompenzácie a podobne . Ďakujem .
    Tak ako Ti písali už skôr, ako osoba s ŤZP dcéra nemusí platiť koncesionárske poplatky ( teda ty ich platiť nebudeš lebo bývaš spolu s dcérou ), dalej má zlavy na vlaky, autobusy, na rôzne kulturno spoločenské akcie, na plavárne a proste všade tam kde zlavy pre ŤZP poskytujú.

    Ale čo sa týka kompenzácii tak na to Ti nikto nezodpovie, nakoľko nevieme akú diagnozu má tvoja dcéra, s čím ju uznali za občana z ŤZP. Skús si prečítať http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/9...B?OpenDocument a tiež čo sa týka kompenzácii tak stránku http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/E...3?OpenDocument . Poprípade napíš aké má dcéra zdravotné problémy a poradíme Ti či má nárok na nejaké kompenzácie z UP.

    Ďalej, podľa závažnosti ochorenia si treba pozrieť zákon 461/2003 z.z. a tam prílohu č. 4 http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...1lne+poistenie pohľadať si dcérinu diagnozu. A možno má tak závažné zdravotné postihnutie, že by mohla dostávať ID. Bud od 18r veku ako invalid z mladosti, alebo mám pocit ( ak sa mýlim opravte ma ), že je možnosť si zaplatiť si dobrovolne pár dní poistenia v období medzi 16 a18 rokom života, a na základe toho priznajú ( pri zdrav. problémoch ) ID aj pred dovršením plnoletosti.

    Zdravotne ťažko postihnutá

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.