Zavrieť

Porady

ako sa nenachytat

Caute,
planujem zacat podnikat v celkom blizkej dobe, viem aj v com a s kym ... Problem je ten, ze sa dost bojim platieb a chcel by som sa spytat, ako sa mozem branit proti neplatitelom. Ak napr. kupim nejaky tovar a predam ho v Nemecku, bojim sa, ze mi ta nemecka firma nezaplati, al. SK firma nedoda tovar. Na akych podmienkach sa dohodnut, al. ako pritom postupovat, aby sa mi to nestalo, al. aspon aby som znizil tuto pravdepodobnost.

Planujem zo zaciatku robit obchody zhruba tak za 30-40 tis. €, ktore mi pozicia otec a nerad by som o ne prisiel ...

Vdaka za nejake napady a pripomienky
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Moja rada na začiatok - skús napísať kontrakt. V kontrakte definuj platobné podmienky. Pri prvých mesiacoch odporúčam platby vopred, avšak nie všetky firmy to akceptujú.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

peto1310 Pozri príspevok
Caute,
planujem zacat podnikat v celkom blizkej dobe, viem aj v com a s kym ... Problem je ten, ze sa dost bojim platieb a chcel by som sa spytat, ako sa mozem branit proti neplatitelom. Ak napr. kupim nejaky tovar a predam ho v Nemecku, bojim sa, ze mi ta nemecka firma nezaplati, al. SK firma nedoda tovar. Na akych podmienkach sa dohodnut, al. ako pritom postupovat, aby sa mi to nestalo, al. aspon aby som znizil tuto pravdepodobnost.

Planujem zo zaciatku robit obchody zhruba tak za 30-40 tis. €, ktore mi pozicia otec a nerad by som o ne prisiel ...

Vdaka za nejake napady a pripomienky
ach jáj Peťko, tohoto problému sa boja všetci podnikatelia- keby toto niekedy niekto vyriešil, tak by určite dostal nobelovú cenu- neplatiči boli , budú a aj sú- ide len o to aby ich bolo čo najmenej...
0 0
peto1310 peto1310

peto1310 je offline (nepripojený) peto1310

Braňo Pozri príspevok
Moja rada na začiatok - skús napísať kontrakt. V kontrakte definuj platobné podmienky. Pri prvých mesiacoch odporúčam platby vopred, avšak nie všetky firmy to akceptujú.
Presne nad tym som rozmyslal, len som sa chcel pre istotu este opytat, ze ako postupovat, kedze nemam s podnikanim zatial ziadne skusenosti ... a neviem este, ako ma budu brat zastupcovia firiem s ktorymi by som rokoval o podmienkach, kedze mam len 20 rokov ... nvm ci budem pre nich vyzerat dost doveryhodne, ked mam tolko rokov, dufam, ze na to nebudu hrat ohlad ... kedze ide o business, tak vek by tam nemal hrat ziadnu rolu

- to som fakt zvedavy, ci vybavim nejake kontrakty s platbou vopred, bolo by to najlepsie, ak sa nechcem dostat do problemu s neplaticmi
0 0
peto1310 peto1310

peto1310 je offline (nepripojený) peto1310

Stanislav 1975 Pozri príspevok
ach jáj Peťko, tohoto problému sa boja všetci podnikatelia- keby toto niekedy niekto vyriešil, tak by určite dostal nobelovú cenu- neplatiči boli , budú a aj sú- ide len o to aby ich bolo čo najmenej...
no to mas pravdu, ale keby som sa dostal do takeho to problemu hned pri 1. obchode, tak by ma asi porazilo ... nie je to ziadna sranda
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

každého obchodného partnera si skús vopred overiť (dnes už sa dá na nete zistiť veľa), platby vopred môžeš nejako finančne zvýhodniť (napr. nejakou zľavou oproti platbe po), prípadne platby rozložiť, veľké sumy istiť zmenkou, dohodnúť primerané sankcie zaporušenie zmluvy (samozrejme obojstranné, nech je zmluvy vyvážená aj pre druhú stranu), prípadne do zmluvy zakomponovať rozhodcovskú doložku niektorého z rozhodcovských súdov (keď už bude zle, vymáhanie bude trochu rýchlejšie). Na začiatok by bola možno fajn aj porada s právnikom o konkrétnych ustanoveniach zmluvy (ich vymožiteľnosť, napadnuteľnosť a pod.)
Ale istotu ti nikto nikdy nedá...
0 0
peto1310 peto1310

peto1310 je offline (nepripojený) peto1310

mlisa Pozri príspevok
každého obchodného partnera si skús vopred overiť (dnes už sa dá na nete zistiť veľa), platby vopred môžeš nejako finančne zvýhodniť (napr. nejakou zľavou oproti platbe po), prípadne platby rozložiť, veľké sumy istiť zmenkou, dohodnúť primerané sankcie zaporušenie zmluvy (samozrejme obojstranné, nech je zmluvy vyvážená aj pre druhú stranu), prípadne do zmluvy zakomponovať rozhodcovskú doložku niektorého z rozhodcovských súdov (keď už bude zle, vymáhanie bude trochu rýchlejšie). Na začiatok by bola možno fajn aj porada s právnikom o konkrétnych ustanoveniach zmluvy (ich vymožiteľnosť, napadnuteľnosť a pod.)
Ale istotu ti nikto nikdy nedá...
no, prave tieto pravne formality su to v com neviem chodit a musim si to nejako nastudovat a zistit co najviac informacii co a ako ... diki za radu
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
A co takto vyuzit akreditiv?
0 0
peto1310 peto1310

peto1310 je offline (nepripojený) peto1310

durisovad Pozri príspevok
A co takto vyuzit akreditiv?
co je to a ako to funguje ?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

durisovad Pozri príspevok
A co takto vyuzit akreditiv?
presne tak - dokumentárny akreditív
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

peto1310 Pozri príspevok
co je to a ako to funguje ?
dokumentárny akreditív (letter of credit) - http://www.tatrabanka.sk/cms/page/sk...akreditiv.html
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Najlepsie ti vsetko vysvetlia v tvojej banke. Pri takych velkych objemoch je to zaujimave aj pre banku a bezpecne pre teba.
1 0
peto1310 peto1310

peto1310 je offline (nepripojený) peto1310

srska Pozri príspevok
dokumentárny akreditív (letter of credit) - http://www.tatrabanka.sk/cms/page/sk...akreditiv.html
diki, je to tam super vysvetlene, zda sa, ze je to fakt super vec
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

durisovad Pozri príspevok
Najlepsie ti vsetko vysvetlia v tvojej banke. Pri takych velkych objemoch je to zaujimave aj pre banku a bezpecne pre teba.
banka dáva záruku, že odberateľ má peniaze a zaručuje po splnení podmienok, prevedenie peňazí na účet predávajúceho.
0 0
peto1310 peto1310

peto1310 je offline (nepripojený) peto1310

vyzera to byt fakt super, mate s tym len dobre skusenosti ? Nemoze sa stat, ze ak by kupujuci nechcel zaplatit, ze to bude banka nejako natahovat a bude sa chciet z toho vyzut ?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ked som pracovala vo vacsej firme, ktora obchodovala so zahranicim, fungovalo to perfektne, jedina nevyhoda bola to, ze platba prisla asi o tyzden neskorsie ako bola dohodnuta splatnost, ale prisla urcite a v plnej vyske. Banka ta urcite neoklame, pretoze si preveruje solventnost klienta. Este jednu skusenost by som pridala - platbu sekom neakceptuj, pretoze sek nemusi byt kryty a naviac banka si pri inkase sekov uctuje velmi vysoke poplatky.
1 0
blowk blowk

blowk je offline (nepripojený) blowk

Peto , nechces radsej investovat do tvorby 5 eshopov , kt. by tvorili zakladne portfolio.Ide prevazne o oblecenie a momentalne hladam investora-partnera.

Ak by si chcel viac info napis mi SS.
0 0
peto1310 peto1310

peto1310 je offline (nepripojený) peto1310

dakujem za tieto informacie, vobec som nevedel, ze nieco take existuje, vyzera to fakt ako najlepsia cesta ... este by som sa chcel spytat, co stoji vyuzivanie takejto sluzby, staci mi to vediet len priblizne (nejaky priemer) ... a este, ked zalozim sro aky ucet je podla vas najlepsi, od akej banky, co sa tyka sluzieb/poplatkov ...
0 0
peto1310 peto1310

peto1310 je offline (nepripojený) peto1310

blowk Pozri príspevok
Peto , nechces radsej investovat do tvorby 5 eshopov , kt. by tvorili zakladne portfolio.Ide prevazne o oblecenie a momentalne hladam investora-partnera.

Ak by si chcel viac info napis mi SS.
dakujem za ponuku, ale momentalne nemam zaujem, chcem v prvom rade rozbehnut svoje vlastne podnikanie
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

peto1310 Pozri príspevok
vyzera to byt fakt super, mate s tym len dobre skusenosti ? Nemoze sa stat, ze ak by kupujuci nechcel zaplatit, ze to bude banka nejako natahovat a bude sa chciet z toho vyzut ?
ja áno ale v opačnom garde v roku 1991 som kupoval od analog devices v usa za cca 400 litrov kčs súčiastky a oni požadovali platbu na základe letter of credit, vtedy cez čsob (jediná v ba pri rozhlase). oni mali banku v delaware

nemôže sa z toho vyzuť, lebo letter of credit je neodvolateľný dokumentárny akreditív a ak by k nejakému problému zo strany kupujúceho došlo, uhrádí to banka odberateľa. banka však robí to, že vinkuluje čiastku fin. prostriedkov kupujúceho podľa kontraktu.
Naposledy upravil srska : 07.06.11 at 08:43
0 0
peto1310 peto1310

peto1310 je offline (nepripojený) peto1310

srska Pozri príspevok
ja áno ale v opačnom garde v roku 1991 som kupoval od analog devices v usa za cca 400 litrov kčs súčiastky a oni požadovali platbu na základe letter of credit, vtedy cez čsob (jediná v ba pri rozhlase). oni mali banku v delaware
aky bol problem ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať