Zavrieť

Porady

Leasing v Pohode ale v PU

človiečik
no ahojte kamarati,

upustil som od leasingu cez kolonku majetku to nema vyznam to mi hadze hovadiny o.k chcem si ho nahodit sam

do majetku som si dal tlaciaren ktorej obstaravacia cena bola 125000 a poplatok za spracovanie alebo nieco take 1500. Ceny su bez dph...Ide tych 1500 do obstarania a do odpisov alebo jednorazov odpisem...

dalej do ostatnych zavazkov som si chcel nahodit jednotlive splatky. Myslite si ze je spravne ak tam rozuctujem splatku na odpis, urok, poistne a dph to jest napr

551 1000 sk
562 150 sk
518 80 Sk
343 190 Sk

vsetko voci 474

uhrada splatky 474/221 ale co s akontáciou...tam ide do nakladov len dph ostatna suma je v odpisoch alebo sa mylim?
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Z toho, čo píšeš ide o neplatiteľa DPH.
Spracovateľský poplatok ide do obstarávacej ceny.
DPH, pri ktorej nie je nárok na odpočet, je daňovým výdavkom. Čiže všetka DPH - z akontácie ,aj zo splátok.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
nie ide o platitela ide o tlaciaren na leasing pricom leasing trva 36 mesiacov ale splatky su na 24 mesiacov...Suma je 125 000 Sk OC, pričom akontacia je 37500 Sk....no a potom jednotlive splatky...no a skratka ja neviem ako si to nahodit tam....odpisy si urcim na 36 mesiacov, dph davam na odpocet pri jednotlivych splatkach podla splatkoveho kalendara no a urok a poistku davam do nakladov pri splatke...Co s akontaciou...o.k. 1500 Sk za spracovanie dam k tym 125000 sk a budem to odpisovat...len ma hneva ze to je zle nastavene v programe ten leasing a rata to hluposti
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Vladimír Ozimý
nie ide o platitela ide o tlaciaren na leasing pricom leasing trva 36 mesiacov ale splatky su na 24 mesiacov...Suma je 125 000 Sk OC, pričom akontacia je 37500 Sk....no a potom jednotlive splatky...no a skratka ja neviem ako si to nahodit tam....odpisy si urcim na 36 mesiacov, dph davam na odpocet pri jednotlivych splatkach podla splatkoveho kalendara no a urok a poistku davam do nakladov pri splatke...Co s akontaciou...o.k. 1500 Sk za spracovanie dam k tym 125000 sk a budem to odpisovat...len ma hneva ze to je zle nastavene v programe ten leasing a rata to hluposti
Odporúčam si jednotlivé splátky leasingu nahodiť do Ostatných záväzkov.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no to som si aj myslel len ma hneva na co tam potom davaju taku moznost ked to nefunguje ze?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Vladimír Ozimý
no to som si aj myslel len ma hneva na co tam potom davaju taku moznost ked to nefunguje ze?
Prikladám tabuľku, skús pozrieť.

PS: OC = istina +poplatok + kúpna cena
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ja som to vyriešila takto:

Do ost.záväzkov som zaúčtovala istinu cenu a poplatok bez DPH 042/474
Druhý zápis do ost. záväzkov
DPH z istiny 343/474
úrok 562/474
DPH z úroku 343/474
Takýto zápis mám každý mesiac podľa splátkového kalendára. Pri úhrade čiastočne uhrádzam záväzok z istinou a celý druhý zápis. V interných dokladoch, každý mesiac zaúčtujem odpis.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Kája.
Ja som to vyriešila takto:

Do ost.záväzkov som zaúčtovala istinu cenu a poplatok bez DPH 042/474
Druhý zápis do ost. záväzkov
DPH z istiny 343/474
úrok 562/474
DPH z úroku 343/474
Takýto zápis mám každý mesiac podľa splátkového kalendára. Pri úhrade čiastočne uhrádzam záväzok z istinou a celý druhý zápis. V interných dokladoch, každý mesiac zaúčtujem odpis.
Lenže aby ti sedel záväzok musíš tam naúčtovať istinu, aj keď na rovnaké strany 474/474.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

O uctovanie leasingu v Pohode som poziadal Stormware, aby mi nieco poslali, tak mi poslali takyto postup:

1. Účtovná jednotka vytvorí ostatný záväzok pre prvú zvýšenú splátku – akontáciu Sk. Použije členenie DPH „PD-tuzemské plnenia“.
Zaúčtovanie bude nasledovné:

Leasingová splátka – istina.......474000/325100
DPH–Leasing. splátka-istina......343100/325100
Zaokrúhlenie..........................548000/325100

2. Účtovná jednotka zaúčtuje faktúru prijatú od leas. spoločnosti za spracovateľský poplatok pri uzavretí leasingovej zmluvy:

Poplatok................................042000/321000
DPH..................................... 343100/321000

Členenie DPH – PD – tuzemské plnenia.

3. Do agendy Interné doklady zaúčtuje účtovná jednota obstaranie majetku a následne jeho zaradenie do užívania:

Obstaranie leas. majetku.....0...042000/474000
Zaradenie majetku do užívania.. 022000/042000

4. Účtovná jednotka zaeviduje splátky do ostatných záväzkov. Splátky je v POHODE možné zaevidovať na celý rok dopredu s tým, že sa využije funkcia pre kopírovanie (stačí sa nastaviť na už vytvorený záväzok a použiť klávesovú skratku Ctrl+K). Po skopírovaní stačí upraviť výšku istiny a úroku presne podľa splátkového kalendára, dátumy a záznam uložiť. Dobrým riešením je pre účely leasingových splátok vytvoriť samostatný číselný rad.

Zaúčtovanie splátky:

Leasingová splátka – istina.......474000/325100
DPH–Leasing. splátka-istina......343100/325100
Leas. splátka – úrok.............. .562000/325100
DPH-Leas. splátka-úrok......... .343100/325100
Zaokrúhlenie.........................548000/325100

Členenie DPH: PD – tuzemské plnenia.

5. Úhrada splátky v agende Banka ..............325100/221000

6. Úhrada akontácie v agende Banka ..........325100/221000

7. V agende Majetok/Majetok účtovná jednotka zaeviduje obstarané motorové vozidlo tak, že ho zaradí do 1. odpisovej skupiny, spôsob odpisovania – rovnomerný a pomocou záložky Daňové odpisy/Korekcia (+/-) upraví výšku odpisov. Výška uplatnených odpisov je upravená v zmysle Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. § 26 ods. 8, ktorý hovorí, že výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.



0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

johny18
O uctovanie leasingu v Pohode som poziadal Stormware, aby mi nieco poslali, tak mi poslali takyto postup:

1. Účtovná jednotka vytvorí ostatný záväzok pre prvú zvýšenú splátku – akontáciu Sk. Použije členenie DPH „PD-tuzemské plnenia“.
Zaúčtovanie bude nasledovné:

Leasingová splátka – istina.......474000/325100
DPH–Leasing. splátka-istina......343100/325100
Zaokrúhlenie..........................548000/325100

2. Účtovná jednotka zaúčtuje faktúru prijatú od leas. spoločnosti za spracovateľský poplatok pri uzavretí leasingovej zmluvy:

Poplatok................................042000/321000
DPH..................................... 343100/321000

Členenie DPH – PD – tuzemské plnenia.

3. Do agendy Interné doklady zaúčtuje účtovná jednota obstaranie majetku a následne jeho zaradenie do užívania:

Obstaranie leas. majetku.....0...042000/474000
Zaradenie majetku do užívania.. 022000/042000

4. Účtovná jednotka zaeviduje splátky do ostatných záväzkov. Splátky je v POHODE možné zaevidovať na celý rok dopredu s tým, že sa využije funkcia pre kopírovanie (stačí sa nastaviť na už vytvorený záväzok a použiť klávesovú skratku Ctrl+K). Po skopírovaní stačí upraviť výšku istiny a úroku presne podľa splátkového kalendára, dátumy a záznam uložiť. Dobrým riešením je pre účely leasingových splátok vytvoriť samostatný číselný rad.

Zaúčtovanie splátky:

Leasingová splátka – istina.......474000/325100
DPH–Leasing. splátka-istina......343100/325100
Leas. splátka – úrok.............. .562000/325100
DPH-Leas. splátka-úrok......... .343100/325100
Zaokrúhlenie.........................548000/325100

Členenie DPH: PD – tuzemské plnenia.

5. Úhrada splátky v agende Banka ..............325100/221000

6. Úhrada akontácie v agende Banka ..........325100/221000

7. V agende Majetok/Majetok účtovná jednotka zaeviduje obstarané motorové vozidlo tak, že ho zaradí do 1. odpisovej skupiny, spôsob odpisovania – rovnomerný a pomocou záložky Daňové odpisy/Korekcia (+/-) upraví výšku odpisov. Výška uplatnených odpisov je upravená v zmysle Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. § 26 ods. 8, ktorý hovorí, že výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.



Neriešila by som to cez 325, dá sa to aj bez toho a funguje to super. A to mám lízingy aj v EURách, kde je potrebné sledovať kurzové rozdiely medzi splátkou a úhradou a ešte kurzový rozdiel na celkovom záväzku voči lízingovke.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Poprikladám Vám exportované doklady z Pohody, ako to mám urobené. Vydržte.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Takže dúfam, že z toho výjdete.
1.)Prijatá faktúra na 1. zvýšenú splátku je naúčtovaná:
čiastka bez DPH 474/474
DPH 343/474
2.)Interný doklad na zaradenie do užívania - prikladám vzor
3.)Splátka - prikladám vzor
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Prečo máš prvú zvýšenú splátku účtovanú ako 474/474.
Naposledy upravil Kája. : 03.03.06 at 11:17
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Kája.
Prečo máš prvú zvýšenú splátku účtovanú ako 474/474.
Lebo zaradenie do užívania mám až na 042 v plnej výške, aby to nebolo kúskované.
0 0
alena31 alena31

alena31 je offline (nepripojený) alena31

Prosím poradiť viem že o leasingu je toho tu už veľa mám to prečítané aj tabuľky od Maríny. Ale predsa len keď mám ešte aj zálohovú faktúru ako to mám zaúčtovať. Mám pocit že som sa do toho zamotala. Mám úhradu zál.fa účtovanú 314/211 a pak 474/314 ale neviem či je to dobre. Poraďte mi prosím. Ďakujem
Naposledy upravil alena31 : 16.03.06 at 08:25
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

alena31
Prosím poradiť viem že o leasingu je toho tu už veľa mám to prečítané aj tabuľky od Maríny. Ale predsa len keď mám ešte aj zálohovú faktúru ako to mám zaúčtovať. Mám pocit že som sa do toho zamotala. Mám úhradu zál.fa účtovanú 314/211 a pak 474/314 ale neviem či je to dobre. Poraďte mi prosím. Ďakujem
Dá sa to aj takto, ako si napísala. Ja som rovno účtovala na 474/221.
0 0
alena31 alena31

alena31 je offline (nepripojený) alena31

Ďakujem za odpoveď.
0 0
mirka17 mirka17

mirka17 je offline (nepripojený) mirka17

neviete mi poradit ako potupovat pri učtovani lizingu na auto, ale v JU v Pohode....ale mam to trosku zlozitejšie...pretoze auto kupovalo Zdruzenie 2 FO a v priebehu splacania sa "rozviedli" ukoncili spolocnú činnost a auto prebral jeden zo zdruzenia....mam fakturu za prevod, fakturu za obstarávaciu cenu....a potom vymeru splatok, ako mam zaučtovat splatky, ktore platilo zdruzenie a ako odpisovat....

Dakujem Vam vopred za pomoc
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

mirka17
neviete mi poradit ako potupovat pri učtovani lizingu na auto, ale v JU v Pohode....ale mam to trosku zlozitejšie...pretoze auto kupovalo Zdruzenie 2 FO a v priebehu splacania sa "rozviedli" ukoncili spolocnú činnost a auto prebral jeden zo zdruzenia....mam fakturu za prevod, fakturu za obstarávaciu cenu....a potom vymeru splatok, ako mam zaučtovat splatky, ktore platilo zdruzenie a ako odpisovat....

Dakujem Vam vopred za pomoc
Viem ti poradiť, ako to naúčtovať, len ten "rozvod" a účtovanie leasingu po ňom ti už neporadím.
0 0
mirka17 mirka17

mirka17 je offline (nepripojený) mirka17

dakujem dada....
zatial to mam nahodene takto...
faktura /po rozvode/ obstaravacia cena....uctovanie Nakup HM
prevod lizingu... zatial som to dala ako službu ale ?
a teraz splatky /zapisala som ich jednotlivo do ostatných závazkov/... tiez som dala ako službu, ale podla toho ako som citala diskusiu ohladom PU, tak by tam malo ist asi Nakup HM a nerozpisala som to..az na istinu a urok....ale dala som tam iba rozpis základ a dph......takze to bude asi tiez blbo.....
...a ohladom toho "rozvodu" neviem akou sumou mam zaradit auto do majetku....lebo lizingovka mi dala vlastne celu sumu lizingu a vyznacila iba ktore splatky uz je treba platit
0 0
elena74 elena74

elena74 je offline (nepripojený) elena74

ahojte na porade, je to tu super spracovane ,tato tema mi pomohla pri uctovani leasingu, ale chcem sa k tomu spytat len tolko my sme odstupili od leasingu a zobrali iny a neviem sa dopatrat, vratili nam 202 000 v hotovosti a netusim ako zauctovat

?? / 211

nasledne sa vyplatil leasing 122 870sk
474/ 211 - je to takto spravne ?

a a zvysena splatka na dalsi leasing

314/ 211

este vas poziadam o jednu radu ako sa spravne rusi predcasne leasing..

dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať