Zavrieť

Porady

591 - 549

Daň z úrokov účtovať na 591 alebo 549 ( n.o. ) ?
Naposledy upravil raya1 : 20.01.07 at 16:58
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    A nie rovno na 341xxx ? Ako potom odlíšite už stiahnutú daň z úrokov v daňovom priznaní ?

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Jarka, prosímŤa popíš mi ti bližšie. Ja som to dávala spolu s bankovými poplatkami na 549, ale v jednom príklade účtovanie n.o. som sa stretla s účtom 591

    Janina1 je offline (nepripojený) Janina1

    Janina1
    Ja uctujem na 591, je to tak uvedene aj v jednej publikacii od Poradcu -Suvztaznostiach pre neziskove organizacie.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Zuzka, všetky bankové polatky ako poplatky za vedenie účtu, balík služieb, výpisy na požiadanie, poplatky za zahraničnú platbu dávam na účet 591xxx, ale zrážkovú daň z úrokov dávam na 341xxx (mám tam samostatnú analytiku na zrážkovú daň z úrokov). Potom v konečnom daňovom priznaní sa uvádza strhnutá daň z príjmov z úrokov na účte zrážkou na riadku č.830

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Podľa môjho názoru účtovanie na účet 591 zrážkovej dane z úrokov predpokladá že nezisková organizácia nedosiahne zisk a teda daňovú povinnosť. Lenže mne sa napríklad minulý rok stalo že nezisková organizácia dosiahla zisk zo zdaňovanej činnosti a vznikla jej daňová povinnosť a v tom prípade sa mi delenie na 341 a 591 zišlo nakoľko som zrážkovú daň z úrokov zrazenú a naúčtovanú na 341 odpočítala od daňovej povinnosti.

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Dobre, tak to odčlením na 341, ale účet 342 - tam mám len daň zrazenú zamestnancom.
    Ešte 549 - je uvedené, že sa účtujú náklady peňažného styku - môžem tie poplatky nechať tam ?
    A ešte jedna vec, Jarka
    Včera mi prišla odpoveď z POradcu - ohľadom vedenia evidencie majetku, ktorý je vo vlastníctve zriaďovateľa a je súčasťou náj. vzťahu.
    Potrebujem ho dať na podsúvahové účty - ale aké ?

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Áno a opravujem účet vo svojom príspevku c.7, jasné že dávam všetky bankové poplatky na 549xxx, ospravedlnujem sa este raz.

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Jarka, s tými podsúvahovými nevieš poradiť ?
    To máme čerstvé, ešte nezaradené, myslím že asi takto :
    zaúčtovanie DHM.......................970/01 / 970/2
    pričom : 970/01 pohľadávky z prenajatého majetku a 970/02 závázky z prenajatého m.
    * Jarka, "náš" starý známy výťah - zistila som, že ho mám aj na 901 aj na 518
    Naposledy upravil raya1 : 17.01.07 at 10:08

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Ale pokial viem, tak bankove poplatky sa vzdy uctovali a uctuju na 568+analytika. Znovu budem citovat publikaciu uctovne suvztaznosti od Kaletovej, ale aj od p. Cenigovej. A zrazkova dan na ucet 341.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Účet 568 pre bankové poplatky je pre podnikateľské subjekty, pre neziskové organizácie je v účtovnej osnove na to účet č.549.

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    podsúvahové účty sú 971 - 998 a 999 je vyrovnávací účet k podsúvahovým účtom
    napríklad príjem prenajatého majetku 971/999
    vrátenie majetku 999/971

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Preúčtovala som daň z úrokov na 341 a prečo mi v súvahe na r. 044 daňové pohľadávky v tej sume, v akej bola zrazená dań z úrokov ?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    raya1
    Preúčtovala som daň z úrokov na 341 a prečo mi v súvahe na r. 044 daňové pohľadávky v tej sume, v akej bola zrazená dań z úrokov ?
    Pretože si mala túto daň potom preúčtovať na nákladový účet - ak ti vznikla daň.povinnosť, tak ju odpočítaš od celkovej daňovej povinnosti, ak celková suma zrazenej dane z úrokov bola nižšia ako 100,- Sk, DÚ ti ju nevráti, teda ju zaúčtuješ int.dokladom do nákladov, v tvojom prípade na 549 pri NO.
    Príklad : zrazená daň z úrokov : 98,- Sk, účtujeme :
    341/A01 /221/A 98,- Sk
    ak ti vyšla daň napr. 8500,- Sk účtuješ :
    549/ 341/A02 8500,- Sk
    341/A02 / 341/A01 98,- Sk
    pri podnikat.subjektoch je to samozrejme účet 591.
    Ak ti nevyšla povinnosť platiť daň( nezisk.org., predpokladám príspevková)
    tak na konci účt.obdobia zaúčtuješ cez ID : 549/341A01 98,- Sk

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    T.zn., že ak pri tých bank. výpisoch bolo na 341 naúčtované 37,- Sk zrazená dań, tak ešte musím ID dať do nákladov 549/341 sumu 39,- Sk, čo budem mať ako prílohu k ID ?
    Veľká vďaka !

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    raya1
    T.zn., že ak pri tých bank. výpisoch bolo na 341 naúčtované 37,- Sk zrazená dań, tak ešte musím ID dať do nákladov 549/341 sumu 39,- Sk, čo budem mať ako prílohu k ID ?
    Veľká vďaka !
    A načo Ti je príloha, keď si vypíšeš na ID, kde si mala zaúčtovanú daň z úrokov, v ktorých dokladoch? Len si na ID už len preúčtuješ daň. Ak sa mi podarí, prilepím sem ID.
    Naposledy upravil ondrejvla : 21.01.07 at 13:26 Dôvod: Doplnenie

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    v NO sa daň z úrokov platená zrážkou účtuje 591/221, pretože jedine v NO je daň z úrokov vysporiadaná - riadok 240 DP

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    victoria Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru účtovanie na účet 591 zrážkovej dane z úrokov predpokladá že nezisková organizácia nedosiahne zisk a teda daňovú povinnosť. Lenže mne sa napríklad minulý rok stalo že nezisková organizácia dosiahla zisk zo zdaňovanej činnosti a vznikla jej daňová povinnosť a v tom prípade sa mi delenie na 341 a 591 zišlo nakoľko som zrážkovú daň z úrokov zrazenú a naúčtovanú na 341 odpočítala od daňovej povinnosti.
    Podľa mňa sa zrážková daň z úrokov účtuje na 591 (je to aj v postupoch), pretože pri neziskových organizáciách je vybratím tejto zrážkovej dane splnená daňová povinnosť a už si ju ako preddavok nemôžu odpočítať od prípadnej daňovej povinnosti v daňovom priznaní (viď §43 ods.6 zákona o dani z príjmov).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.