Zavrieť

Porady

aké sú povinnosti účtovnej jednotky pri prijatí nepeňažného daru

Želám pekný deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc, keďže sa účtovaniu venujem len cca pol roka a toto mi vytŕča z bežných účtovných operácii
My (ako podnikajúci subjekt) sme dostali dar vo forme nákupných poukážok, ktoré chceme v budúcnosti použiť na nákup potravín a alkoholu pri príležitosti výročia vzniku nášho subjektu, okrem toho, chceme tieto poukážky venovať ako ceny pre súťažiacich a do tomboly. Ja mám teraz niekoľko otázok
1. ako zaúčtovať tento dar? (213/648???)
2. musím z toho odviesť DPH?
3. ako postupovať pri spotrebe cenín napr. pri nákupe (513/213???)
4. ako postupovať pri súťažiach (543/213)

Vopred Vám ďakujem za čas a ochotu reagovať. Katka
Naposledy upravil bialica : 22.05.14 at 10:17
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Jedna kacírska otázka na úvod ... A musíš o tom vôbec účtovať ? Veď nejde o hospodárske prostriedky. Za ne nič nevydávate ani nič nepríjmete. Nie sú ani predmetom dppo, ani dph. Ak veľmi chceš o nich účtovať, tak to daj do podsúvahového účtovníctva, príjem ako 751/791 a výdaj ako 791/751 v nominálnej hodnote. Ak chceš za každú cenu účtovať a súvahovo, tak môžeš 213/648 odpočítateľné a 513,543/213 pripočítateľné. Oboje bez DPH, lebo DPH u poukážok už musel vysporiadať darca, pri nákupe chlastu nemôžete uplatniť odpočet a nikomu nič nedodávate v rámci svojho podnikania.
    Kvaka 16.10.14 15:27 odstránil(a) z Porady

    aké sú povinnosti účtovnej jednotky pri prijatí nepeňažného daru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.