Zavrieť

Porady

Problém so skončením zmluvy v podnájme

Mam problem so zmluvou v podnajme Zmluvu som podpísal na pol roka 21.1..2017 do 21.7.2017 Od vtedy mi nebolo vystavená žiadna zmluva a š nájomcom sme dohodli ze to vieriesme potom a zatiaľ môžem bývať kľudne ďalej, k zhotoveniu novej zmluvy sme sa nedostali a teraz plánujem odísť. Otázka je ako som postihnuteľný š jeho strany keď nemá zmluvu viac ako pol roka a ja chcem odísť do 1 týždňa s bytu . Viem že slušnosť káže dať dopredu vedieť aspoň 2 alebo 3 mesiace vopred no vtedy som nevedel ešte to bohužiaľ bude takto .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dohoda o nájme bytu nemusí byť písomná, iba výpoveď. Prakticky ste sa dohodli ústne o ďalšom užívaní. Nestanovili ste ani dátum ukončenia, mali by ste sa o tom dohodnúť teraz.
    K tomu postihu sa je ťažko vyjadriť, obaja ste rovnako "vinní". Ak by došlo k postihu, môžeš napr. tvrdiť, že ste sa ústne dohodli na ďalšom polroku ... potom ešte na mesiaci ...
    Povedz to prenajímateľovi čím skôr, aby si hľadal nového nájomcu.
    dmc o ustej zmluve ma byt v zmysle OZ vyhotovena zapisnica. Zaujimalo by ma ako sa hladi na najomny vztah ak zapisnica vyhotovena nieje.
    Mária27 ten vzťah už trval, požadovaný obsah zápisnice bol už známy

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Moj nazor ktory opieram o Obciansky zakonnik. §685, §686 a dalsie

    Teoreticky tam byvas bez pravneho zakladu. Nemas pisomnu najomnu zmluvu a ani nebola spisana zapisnica o ustnej zmluve. Ustanovenie §676 ods.2 sa nevztahuje na byt - takze tu neplati to ze ak sa byt uziva aj po skonceni najmu a majitel nepoda navrh na vypratanie nehnutelnosti do 30 dni - obnovuje sa najomna zmluva za tych istych podmienok.........
    Kedze neexistuje ziadna platná najomna zmluva - teoreticky mozes odist kedy chces.

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    V byte byvate na zaklade ustne dohodnutej najomnej zmluvy. Podla znenia otazky ste si ustne nedohodli termin skoncenia najmu.
    1. Najomnu zmluvu mozete vypovedat s vypovednou dobou 3 mesiace.
    2. Mozete sa s prenajimatelom DOHODNUT na skonceni najmu. V dohode si mozete urcit termin skoncenia najmu. Prenajimatel vam moze ale nemusi vyjst v ustrety.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    BENZ30 Kľudne môžeš odísť. Ústna dohoda je len slovo proti slovu. Ak tam nemá prenajímateľ viac svetkov.
    Jakubec Zmluva moze vzniknut i konkludentne (mlcky). Predpokladam, ze sud nebude vychadzat v takychto pripadoch z byvania bez zmluvy ale z toho, ze tam byva najomca na zaklade ustnej alebo konkludentne uzavretej zmluvy. Ale nech skusi odist bez dohody o skonceni najmu/bez vypovede. A nech nam o pol roka napise, co na to prenajimatel, ci sa na to vykaslal alebo ziada najomne.
    Predpoklad, ze sudca si bude mysliet, ze najomca byval v najme po skonceni predchadzajucej najomnej zmluvy a strany sa ustne alebo mlcky nedohodli na pokracovani najmu a prenajimatel si nedopatrenim nevsimol ze ma v prenajimanom byte cierneho uzivatela je od veci. A ze ten cierny uzivatel platil nahodou kazdomesacne bez dovodu prenajimatelovi platbu na ucet. To si fakt myslite, ze sudcovia su blbi??
    BENZ30 A co ked mu plati v hotovosti ako 99% ludi? Neexistuje ziadny dokaz o najme.
    Katy a R keď by došlo naozaj k súdu (ale verím, že to nebudú tak riešiť) - tak by sa ten dôkaz o nájme určite našiel - nie je problém preveriť aj u susedov, všetky platby, DU a pod
    Jakubec Katy, uplny suhlas. Tvrdim, ze sa mozu DOHODNUT. Moze sa prenajimatel dobrovolne vzdat narokov. Moze najomca dobrovolne zaplatit odskodnenie prenajimatelovi za skore opustenie bytu. Medze dohody sa nekladu. Ak sa nedohodnu a budu ako dva barany a bez slova komunikacie odide prec, tak namiesto lacnej dohody nastupi drahy sudca.
      zbaliť

    Problém so skončením zmluvy v podnájme

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.