Zavrieť

Porady

Nakup tovaru z EU a nasledovny predaj do EU

Dobry den, sme platcami DPH na Slovensku a nakupujeme tovar z EU - bez DPH. DPH uhradime pri dalsom predaji na Slovensku. Co ale v pripade, ak tovaru nakupim bez DPH z EU a nasledne ho idem predat tiez do statu EU - platitelovi DPH, je to aj v tomto pripade oslobodene? DPH nic? Vie mi niekto poradit? Dakujem za pomoc.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
akože DPH neriešiš? Pri nákupe je samozdanenie povinné. plusmínus = teda nulový dopad, ale v DP DPH to uvádzaš.
predaj do EU je oslobodený, nárok na odpočítanie zostáva, takže dopad na DPH je tiež nula. DP DPH však má riadok aj pre tieto dodania, takisto treba podať správne vyplnený súhrnný výkaz.
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

ospavedlnujem sa, zle som to napisala. pri doslych fakturach z EU samozdanenie robim, do danoveho sumy uvadzam. takze je to oslobodene aj v tomto pripade teda? suhrnny vykaz podavam aj do danoveho tuto sumu samozerejme davam. Ja len teda, ze pride to vlastne bez DPH z EU a my to dalej vyfakturujeme zase bez DPH napr. do toho isteho statu (konkretne tak ide o cesku republiku), tak ze ci je to tak v poriadku.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, je.
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

moc dakujem za potvrdenie.
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

takze dodatocne ziadnu dph z toho nebudeme platit statu?
0 0
zlatka.b zlatka.b

zlatka.b je offline (nepripojený) zlatka.b

DPH žiadnu , tovar nezostal na území SR, zdaní sa tam, kde bude jeho konečná spotreba
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

11MON04 Pozri príspevok
ospavedlnujem sa, zle som to napisala. pri doslych fakturach z EU samozdanenie robim, do danoveho sumy uvadzam. takze je to oslobodene aj v tomto pripade teda? suhrnny vykaz podavam aj do danoveho tuto sumu samozerejme davam. Ja len teda, ze pride to vlastne bez DPH z EU a my to dalej vyfakturujeme zase bez DPH napr. do toho isteho statu (konkretne tak ide o cesku republiku), tak ze ci je to tak v poriadku.

nemyslím si, že je to úplne v poriadku, keď nadobudnutie tovaru aj dodanie tovaru je Česká republika. V tomto prípade to nemá nič s našou daňou a podľa mňa sa musíte v ČR registrovať. Aj česká firma, ktorá Vám tovar predáva a je plátcom DPH vám ho vyfakturuje s DPH - tovar predsa neopustil územie ČR.
0 0
Sika3008 Sika3008

Sika3008 je offline (nepripojený) Sika3008

Dobrý večer,
poprosila by som o radu:
F
irma-neplatca DPH nadobudne v tuzemsku tovar z ineho clenskeho statu EU (Taliansko), a nasledne ho bude predavat do ineho clenskeho statu EU (Rakusko).
Hodnota tovaru pri pvej dodávke presiahne sumu 14.000,- EUR.
Kedze firma nadobudne tovar v tuzemsku z ineho clenskeho statu EU je povinná sa registrovat podľa § 7 zákona o DPH ešte pred dodanim tovaru, nakolko
pri nadobudnutí tovaru v SR z iného členského štátu je podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudla v zmysle § 11 zákona o DPH.
Nasledne po dodani tovaru zaplati 20% dan z nadobudnutia tovaru v tuzemsku.
Dan z nadobudnutia, ktoru je povinny priznat a zaplatit, si nemoze odpocitat, pretoze registraciou pre dan podla § 7 zakona o DPH sa nestal platitelom dane
. Fakturovat predaj tovaru do ineho clenskeho statu bude nadalej bez DPH.
Alebo sa § 7 na firmu nevztahuje, nakolko firma bude nasledne predavat tovar dalsiemu spotrebitelovi a nadubudnutý tovar nezostane vo firme pre vlastnu potrebu (takto nam to bolo vysvetlene na registri DU v Bratislave).

Ďakujem a prajem pekný večer.
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

11MON04 Pozri príspevok
Dobry den, sme platcami DPH na Slovensku a nakupujeme tovar z EU - bez DPH. DPH uhradime pri dalsom predaji na Slovensku. Co ale v pripade, ak tovaru nakupim bez DPH z EU a nasledne ho idem predat tiez do statu EU - platitelovi DPH, je to aj v tomto pripade oslobodene? DPH nic? Vie mi niekto poradit? Dakujem za pomoc.
Veľmi závisí od toho, aký bol pohyb toho tovaru. Či vôbec prešiel cez hranicu. Alebo išiel priamo do tretieho šátu EU - pozor na trojstranný obchod. Je tu príliš málo informácií na riadnu odpoveď. Skús priamo popísať konkrétny prípad...
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

Sika3008 Pozri príspevok
Dobrý večer,
poprosila by som o radu:
F
irma-neplatca DPH nadobudne v tuzemsku tovar z ineho clenskeho statu EU (Taliansko), a nasledne ho bude predavat do ineho clenskeho statu EU (Rakusko).
Hodnota tovaru pri pvej dodávke presiahne sumu 14.000,- EUR.
Kedze firma nadobudne tovar v tuzemsku z ineho clenskeho statu EU je povinná sa registrovat podľa § 7 zákona o DPH ešte pred dodanim tovaru, nakolko
pri nadobudnutí tovaru v SR z iného členského štátu je podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudla v zmysle § 11 zákona o DPH.
Nasledne po dodani tovaru zaplati 20% dan z nadobudnutia tovaru v tuzemsku.
Dan z nadobudnutia, ktoru je povinny priznat a zaplatit, si nemoze odpocitat, pretoze registraciou pre dan podla § 7 zakona o DPH sa nestal platitelom dane
. Fakturovat predaj tovaru do ineho clenskeho statu bude nadalej bez DPH.
Alebo sa § 7 na firmu nevztahuje, nakolko firma bude nasledne predavat tovar dalsiemu spotrebitelovi a nadubudnutý tovar nezostane vo firme pre vlastnu potrebu (takto nam to bolo vysvetlene na registri DU v Bratislave).

Ďakujem a prajem pekný večer.
Podľa môjho názoru na celú transakciu nemá vplyv to, či kupujem tovar za účelom jeho ďalšieho predaja alebo za účelom, že ho budem využívať vo firme.
Skôr by som uvažovala, či sa na mňa nevzťahuje §44/c - Oslobodené od dane je nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak tento tovar je určený bezprostredne na ďalšie dodanie tovaru z tuzemska do iného ČŠ alebo na územie tretieho štátu a toto dodanie je oslobodené od dane s možnosťou odpočítania dane...
0 0
Sika3008 Sika3008

Sika3008 je offline (nepripojený) Sika3008

Teraz neviem či bola reakcia na pôvodný príspevok alebo na môj (12.05.2012-21,50)
Firma dovezie tovar z Talianska (prejde hranicu), následne bude uskladnený v sklade v SR a postupne podľa objednávok sa bude predávať a dopravovať našim autom do Rakúska.
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

Sika3008 Pozri príspevok
Teraz neviem či bola reakcia na pôvodný príspevok alebo na môj (12.05.2012-21,50)
Firma dovezie tovar z Talianska (prejde hranicu), následne bude uskladnený v sklade v SR a postupne podľa objednávok sa bude predávať a dopravovať našim autom do Rakúska.
V tomto prípade by som to brala ako samostatné obchody - podľa mňa bola povinnosť sa registrovať podľa §7 následne postupne dodanie do iného ČŠ - bez DPH a do SV.
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

SilMar Group Pozri príspevok
Veľmi závisí od toho, aký bol pohyb toho tovaru. Či vôbec prešiel cez hranicu. Alebo išiel priamo do tretieho šátu EU - pozor na trojstranný obchod. Je tu príliš málo informácií na riadnu odpoveď. Skús priamo popísať konkrétny prípad...
My - platcovia DPH v SR kúpime tovar z ČR - platci DPH v ČR. Tovar nám vyfakturujú bez DPH. Tovar fyzicky prejde cez hranice k nám na Slovensko. Ja urobím samozdanenie a následne si odpočítam daň. Celý tovar ako prišiel potom fakturujem ďalej do ČR - keď to ide platcovi DPH, tak fakturujeme bez dane a ak to pošleme fyzickej osobe - teda nie je to firma, nemá IČO ani IČ DPH, tak vtedy fakturujem aj s daňou, ktorú zaplatím na Slovensku.
Myslím, že by to malo byť správne. Budem rada za potvrdenie. Ďakujem.
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

11MON04 Pozri príspevok
My - platcovia DPH v SR kúpime tovar z ČR - platci DPH v ČR. Tovar nám vyfakturujú bez DPH. Tovar fyzicky prejde cez hranice k nám na Slovensko. Ja urobím samozdanenie a následne si odpočítam daň. Celý tovar ako prišiel potom fakturujem ďalej do ČR - keď to ide platcovi DPH, tak fakturujeme bez dane a ak to pošleme fyzickej osobe - teda nie je to firma, nemá IČO ani IČ DPH, tak vtedy fakturujem aj s daňou, ktorú zaplatím na Slovensku.
Myslím, že by to malo byť správne. Budem rada za potvrdenie. Ďakujem.
Môj názor - miesto dodania tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, kdeď sa preprava začína uskutočňovať (§13/1a) , ak je dodanie bez dopravy - miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje (§13/1c). Nebavíme sa o dodaní tovaru s montážou, ale o klasické dodanie. Toto je základné pravidlo. Potom na to nadväzuje § 43 - oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného ČŠ. Takže - áno, keď fakturujete do ČR dodanie tovaru, tak bez dane, ale len v prípade, ak sú splnené príslušné podmienky podľa §43 (napr, odberateľ musí byť registrovaný v inom ČŠ, musí dôjsť k prechodu tovaru cez hranice...)
Čo sa týka dodania súkromnej osobe - pre miesto dodania platí to isté - teda je dôležité, kde ten tovar predáte zákazníkovi. Ak tu na SK, tak vyfakturujete SK daň.
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

A keď dodáme tovar súkromnej osobn do Českej republiky? Tovar odovzdáme prepravcovi na Slovensku a ten ho doručí v Čechách. Faktúra by mala ísť s daňou, nakoľko súkromná osoba si tovar už nedodaní. Daň teda zostáva na Slovensku?

Mala by som ešte jednu otázočku z trošku inej oblasti. Máme mobilný telefón, teda číslo u českého operátora, faktúru nám posielajú aj s českou DPH. Výšku DPH bude nedaňový náklad a na takúto faktúru už nerobím samozdanenie. Alebo sa mýlim?
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

11MON04 Pozri príspevok
A keď dodáme tovar súkromnej osobn do Českej republiky? Tovar odovzdáme prepravcovi na Slovensku a ten ho doručí v Čechách. Faktúra by mala ísť s daňou, nakoľko súkromná osoba si tovar už nedodaní. Daň teda zostáva na Slovensku? Podľa mňa áno.

Mala by som ešte jednu otázočku z trošku inej oblasti. Máme mobilný telefón, teda číslo u českého operátora, faktúru nám posielajú aj s českou DPH. Výšku DPH bude nedaňový náklad a na takúto faktúru už nerobím samozdanenie. Alebo sa mýlim?
Podľa môjho názoru táto služba spadá pod službu s miestom dodania §15/1, operátor by mal vystaviť fa bez DPH pod vaším IČ DPH registrovaným na SK a vy by ste si mali urobiť samozdanenie. V prípade, ak je tá faktúra vystavená nesprávne s českou DPH, nemáte nárok na odpočet DPH (z hľadiska dane z príjmuje to naozaj nedaňový náklad) ale to vás ešte nezbavuje povinnosti odviesť daň podľa § 69/3 a urobiť aj tak samozdanenie. Ja by som ako základ dane použila základ dane z faktúry.
Máme skúsenosti z finančného úradu, že máme postupovať takýmto spôsobom.
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

Nevim ako to práveže majú v Čechách s takýmito faktúrami podľa ich zákona. Služba je dodaná podľa sídla odberateľa na Slovensku ale uskutočnuje sa v Českej republike, keďže tam sa tie hovory uskutočňujú. Takže aj keď som zaplatila za faktúru už s vystavenou českou DPH, tak musím urobiť samozdanenie a potom následne si môžem túto vypočítanú daň aj odpočítať, aby som ju neplatila aj u nás, keď už je zaplatená v Čechách. A ako je to potom v prípade bločkov za nákup PHM napríklad alebo kancelárskych potrieb, kde už je česká DPH? Tam je potom tiež potrebné urobiť samozdanenie zno
Naposledy upravil 11MON04 : 16.05.12 at 07:26
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

Nevim ako to práveže majú v Čechách s takýmito faktúrami podľa ich zákona. Služba je dodaná podľa sídla odberateľa na Slovensku ale uskutočnuje sa v Českej republike, keďže tam sa tie hovory uskutočňujú. Takže aj keď som zaplatila za faktúru už s vystavenou českou DPH, tak musím urobiť samozdanenie a potom následne si môžem túto vypočítanú daň aj odviesť, aby som ju neplatila aj u nás, keď už je zaplatená v Čechách. A ako je to potom v prípade bločkov za nákup PHM napríklad alebo kancelárskych potrieb, kde už je česká DPH? Tam je potom tiež potrebné urobiť samozdanenie znova?
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

11MON04 Pozri príspevok
Nevim ako to práveže majú v Čechách s takýmito faktúrami podľa ich zákona. Služba je dodaná podľa sídla odberateľa na Slovensku ale uskutočnuje sa v Českej republike, keďže tam sa tie hovory uskutočňujú. Takže aj keď som zaplatila za faktúru už s vystavenou českou DPH, tak musím urobiť samozdanenie a potom následne si môžem túto vypočítanú daň aj odviesť, aby som ju neplatila aj u nás, keď už je zaplatená v Čechách. A ako je to potom v prípade bločkov za nákup PHM napríklad alebo kancelárskych potrieb, kde už je česká DPH? Tam je potom tiež potrebné urobiť samozdanenie znova?
Miesto dodania služieb by malo byť rovnaké v rámci EU - bola prevedená dosť veľká harmonizácia. Čo sa týka kanc. potrieb, phm... to nie je služba, ale tovar a keďže nemôžete dokázať, že tento tovar prešiel cez hranice do iného ČŠ, neplatí oslobodenie pri dodaní z pohľadu dodávateľa a následné samozdanenie u odberateľa, ale základné pravidlo pri dodaní tovaru bez prepravy - §13/1c - miesto dodania je tam, kde sa tovar nachádaz v čase dodania -teda ČR a v ČR správne fakturujú s DPH. Ale samozdanenie sa nerobí, to by bolo dvojité zdanenie - na území ČR a SR. Potom je možnosť nárokovať si takúto DPH zaplatenú v iných ČŠ od daňového úradu - postupuje sa podľa §55f. To je tiež trošku zložitejšia problematika - tak z hľadiska DPH aj dane z príjmu...
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

Jasné, takže len pri službách. Ďakujem za odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať