Zavrieť

Porady

Podnikateľský bankový účet

Chcela by som sa spýtať, či živnostník musí ma vytvorený podnikateľský bankový účet, alebo či príjmy a výdavky môže účtovať aj cez osobný účet. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Letko Pozri príspevok
    Myslím, že mBank má podnikateľský účet pre živnostníkov zadara.
    no myslím, že nie, ale ja mám v Mbank, Mkonto a Emaxov a Emaxplusov môžeš mať tušim z každého po 4 účty... no a z tohto dôvodu som využíval jeden z Emax účtov ako podnikateľský, mal som ho nahlásený na DÚ a ešte sa mi aj podnikateľské prostriedky lepšie zhodnocovali ako na bežnom účte... potom som prešiel na sro, a tam som už chcel, aby na výpise z účtu figuroval názov firmy, tak som prešiel s podnikaním do FIO banky, ktorá je tiež bez poplatkov, až na platobnú kartu - kde sa platí tušim 0,40 € za mesiac...

    ale účet pre živnostníkov v Mbank je zadarmo, platí sa len za každý jeden medzibankový prevod 0,03 € čo nie je síce závratná suma, ale načo za to platiť, ak vo fiobanke je to zdarma...

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    ...len doplním, že ten účet nemusí byť podnikateľský, avšak volila by som osobný účet, na ktorom by boli pohyby len čisto podnikateľské. Jednak v tom nebude chaos a jednak určite nechcete, aby do vašich osobných príjmov a výdavkov niekto "strkal nos".

    Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

    Nella_2
    Ak nepredpokladáš veľa pohybov na účte týkajúcich sa živnosti, neoplatí sa Ti zakladať na to osobitný účet a platiť ďalšie poplatky banke.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Akurát by som chcela upozorniť na to, že väčšina bánk má priamo v obchodných podmienkach, že osobný účet sa nemôže používať na podnikanie. Ak si dobre spomínam, tak akurát ČSOB v tom nie je úplne striktná.

    Ak ide o poplatky, tak možno treba skúsiť napríklad fio banku. Je to fakt bez poplatkov.

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    Súkromný osobný účet môžte využiť aj v súvislosti s podnikaním, ale tiež musí byť nahlásený na DÚ. V prípade, že budete viesť JÚ musíte však účtovať aj o súkromných pohyboch/ako VNZD a PNZD/. No a ak Vám účtovníctvo bude viesť účtovníčka zapýta si aj za účtovanie súkromných pohybov a ak ich je veľa, tak to bude aj dosť stáť.

    Letko je offline (nepripojený) Letko

    ...letom-svetom... Letko
    Myslím, že mBank má podnikateľský účet pre živnostníkov zadara.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Dáša_ Pozri príspevok
    Akurát by som chcela upozorniť na to, že väčšina bánk má priamo v obchodných podmienkach, že osobný účet sa nemôže používať na podnikanie. Ak si dobre spomínam, tak akurát ČSOB v tom nie je úplne striktná.

    Ak ide o poplatky, tak možno treba skúsiť napríklad fio banku. Je to fakt bez poplatkov.
    nemyslím, že banka má právo skúmať, aké príjmy mi idú na účet.... ja som si založila podnikateľský účet, ale tie poplatky ma tak hnevali, že som ho zrušila... a aj som v banke povedala, že si zakladám len osobný účet, pretože nie som ochotná platiť tak vysoké poplatky.... bola to zrovna rozumná zamestnankyňa a pochopila čo hovorím.... dnes platím len za hotovostný výber, inak mám účet bez poplatkov....

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    JAJA11 Pozri príspevok
    nemyslím, že banka má právo skúmať, aké príjmy mi idú na účet.... ja som si založila podnikateľský účet, ale tie poplatky ma tak hnevali, že som ho zrušila... a aj som v banke povedala, že si zakladám len osobný účet, pretože nie som ochotná platiť tak vysoké poplatky.... bola to zrovna rozumná zamestnankyňa a pochopila čo hovorím.... dnes platím len za hotovostný výber, inak mám účet bez poplatkov....
    tak zas banka nie je blbá... a môže jej to veľmi rýchlo dôjsť, načo sa účet používa... nakoľko na väčšine osobných účtov je spravidla jeden vklad do mesiaca od jednej a tej istej spoločnosti a X-výdavkových operácií... a ak na osobný účet pípne povedzme 5-10 plusových operácií od rôznych firiem... je to viac ako jasné...
    ďalšia vec, ak zriadiš nepodnikateľský účet tak ťa banka DÚ nenabonzuje... čo pri podnikateľských účtoch oznamujú...

    xtriadax je offline (nepripojený) xtriadax

    xtriadax
    používam súkromný účet na podnikanie a nikto to nerieši. To by muselo byť myslím oveľa viac operácií ako 5-10 aby to niekto vôbec riešil. Veď to by potom všetkým čo predávajú napr. cez bazoš viac vecí za mesiac robili banky podnikateľské účty. Urobiť účty bez poplatkov ako m-bank fio a zuno myslím a máš to vyriešené.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.