Zavrieť

Porady

Podiel na opatrovaní rodiča

Sme traja súrodenci a máme 83.ročnú chorú mamu, ktorá potrebuje 24-hodinovú starostlivosť. Najstaršia sestra po rozvode pred 33 rokmi po dohode celej rodiny prišla bývať do rodičovského domu. Začala podnikať (od 8,00 do večera každý deň) a rodičia prevzali na seba chod domácnosti a opateru jej dvoch detí. Po smrti otca v r.2003 bez slova začala žiť u druha - deti zostali u babičky. V r.2007 sa dcérka vydala, syn býva naďalej u babičky. V r.2009 nám sestra oznámila, že už s mamou 6 rokov nežije (do dnešného dňa má u babičky v 3.izbovom dome 1 izbu, kde býva syn) a už sme mali 6 rokov povinnosť aj s bratom 1/3 sa o mamu starať. S 1/3 povinnosťou sme nesúhlasili, sme názoru, že morálnu povinnosť doopatrovať mamu má ona, a my sme sľúbili zo všetkých síl pomáhať, čo aj robíme. O predstave pomoci sa s nami nerozpráva, ale stále nás dodatočne kritizuje a vznikajú hnevy. Ona naďalej podniká a pracovný čas od 8,00 do cca 18,30 hod. je zakázaná téma. Mne počíta dni služieb a vyčíta mi každý chýbajúci deň. Teraz v tichosti začala s druhom stavať druhý dom a na nás tlačí. Prosím o radu, či má ona právo žiadať od nás automatickú 1/3 povinnosť opatrovania - teda či mám ja povinnosť 1/3 opatery ak bývam 100 km od maminho bydliska,( s rodičmi som mala pekný vzťah, ale chodila som k ním na návštevy), alebo mám morálnu povinnosť pomáhať, čo robím a túžim po ľudskom dialógu a slovku ďakujem. Vám samozrejme za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Vsetky deti maju rovnaku povinnost postarat sa o svojich rodicov, ak to nezvladate osobne, najdite zariadenie, kde mamu umiestnite a kde bude mat pozadovanu 24 hodinovu starostlivost.

    Tak ako sesta od teba ani ty od sestry nemozes pozadovat, aby cely svoj zivot obetovala starostlivosti o matku - to, ze s mamou byvala a ze sa jej mama starala o deti, s tym nema nic spolocne.
    Vlastne to, co sestra navrhuje, starostlivost na 1/3, je tiez isty druh kompromisu. Musi ale vyhovovat vsetkym, nielen jednemu.
    Mozes si napr. mamu zobrat na kazdy treti tyzden k sebe domov, nemusis dochadzat.

    Prieky si robite navzajom, ale za vas tento problem nikto nevyriesi, musite najst rozumny kompromis. Vsetko je to o ochote a ucte k vlastnym rodicom.

    Podiel na opatrovaní rodiča

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.