Zavrieť

Porady

neúčinnosť rozhodnutia

Prosím Vás, ak je právoplatný rozsudok súdu o povinnosti platiť pohľadávku povinným, čo je exekučným titulom, a následne bolo vydané osvedčenie o dedičstve, podľa ktorého na povinného neprešiel žiaden majetok...spôsobuje toto osvedčenie neúčinnosť pôvodného exekuč. titulu-Rozsudku? resp. mala by byť exekúcia zastavená z dôvodu podľa § 57 ods 1 písm. b), prípadne f) Exekučného poriadku?
ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je to odporovateľný právny úkon podľa §§ 42a, 42b občianskeho zákonníka. Oprávnený si môže žalobou vymáhať dlh od toho, kto mal z takej dedičskej dohody prospech namiesto povinného.

    TinaL je offline (nepripojený) TinaL

    TinaL
    lubstar Pozri príspevok
    Prosím Vás, ak je právoplatný rozsudok súdu o povinnosti platiť pohľadávku povinným, čo je exekučným titulom, a následne bolo vydané osvedčenie o dedičstve, podľa ktorého na povinného neprešiel žiaden majetok...spôsobuje toto osvedčenie neúčinnosť pôvodného exekuč. titulu-Rozsudku? resp. mala by byť exekúcia zastavená z dôvodu podľa § 57 ods 1 písm. b), prípadne f) Exekučného poriadku?
    ďakujem pekne
    Môžem to chápať tak, že:
    1. Povinný má platiť niekomu sumu dajme tomu 200 € na základe rozsudku. Oprávnený si uplatnil exekúciu.
    2. Povinnému zomrel príbuzný a na základe rozhodnutia o dedičstve nič nezdedil.
    V takom prípade sa vo veci exekúcie pokračuje, nakoľko môžu siahnuť na iný majetok, či mzdu atď. To že nezdedil majetok po príbuznom neznamená, že zastavia exekúciu.

    lubstar je offline (nepripojený) lubstar

    lubstar
    skôr tak, že pôvodný povinný(S) zomrel, nechal štyroch dedičov, ktorí sa dohodli, že všetky aktíva aj pasíva nechajú na najnemajetnejšieho súrodenca(I.S.)...ale medzičasom...ešte pred osvedčením o dedičstve si oprávnený uplatnoval svoju pohľadávku od jedného z tých štyroch, u ktoreho bol najväčší predpoklad úspešného vymoženia(V.S.)..avšak teraz ten tvrdí, že všetko z dedičstva toho pôvodného zomretého(S) prešlo na toho(I.S.) a on nemá prečo platiť lebo že osvedčenie o dedičstve spôsobuje neúčinnosť pôvodného exekučného titulu-čo bol rozsudok súdu.
    dakujem hrozne moc, že si ktokoľvek na toto nájde čas...som z toho zúfalá

    lubstar je offline (nepripojený) lubstar

    lubstar
    ďakujem moc.no stále to nerieši ten základný problém, a to je, či sa tým osvedčením o dedičstve stáva Rozsudok na plnenie neúčinným...jasné, že by som mohla žiadať plnenie na tom, kto mal z dedičstva prospech...ale ja chcem nadalej pýtať pohľadávku od toho, čo doteraz podľa toho Rozsudku, ktorý bol vydaný dávnejšie...ešte pred tým osvedčením...len sa bojím toho, že mi tú exekúciu zastavia z dôvodu, že už je ten Rozsudok neúčinný nakoľko jestvuje nové rozhodnutie-osvedčenie...aj tak veľmi pekne ďakujem

    TinaL je offline (nepripojený) TinaL

    TinaL
    lubstar Pozri príspevok
    ďakujem moc.no stále to nerieši ten základný problém, a to je, či sa tým osvedčením o dedičstve stáva Rozsudok na plnenie neúčinným...jasné, že by som mohla žiadať plnenie na tom, kto mal z dedičstva prospech...ale ja chcem nadalej pýtať pohľadávku od toho, čo doteraz podľa toho Rozsudku, ktorý bol vydaný dávnejšie...ešte pred tým osvedčením...len sa bojím toho, že mi tú exekúciu zastavia z dôvodu, že už je ten Rozsudok neúčinný nakoľko jestvuje nové rozhodnutie-osvedčenie...aj tak veľmi pekne ďakujem
    Myslím si, že ak máte vybraného exekútora, ktorého požiadate o vykonanie exekúcie, tak by ste sa mohli ešte pred podaním návrhu na exekúciu s exekútorom osobne stretnúť a zistiť si priamo u neho ako sa on k tomu postaví. Ja osobne si myslím, že by exekútor vymáhal pohľadávku od toho, kto zdedil po povinnom majetok do výšky zdedeného majetku. Ten kontakt s exekútorom je dôležitý aj z toho dôvodu, že tento prípad je špecifický a exekútor by Vám povedal, čo všetko bude potrebovať predložiť.

    neúčinnosť rozhodnutia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.