Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie

Som dobrovolne nem.poistená od 1.9.2008, platím DNP z minima. Ak chcem získať vyššie dávky v prípade PN, mám sa odhlásiť z minima k 15.12. a znovu prihlásiť z maxima k 16.12.2008? Od 1.1.2009 môžem vykonať zmenu v platení, znovu z minima? Kedy musím ísť do poisťovne, aby zmena bola zaregistrovaná od 1.1. (v decembri, alebo stačí v januári)? V poisťovni nie sú ochotní poradiť a nechcela by som spraviť nejakú chybu. Ďakujem vopred za radu.
Usporiadat
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Výška nemocenskej dávky sa určuje z vymeriavacieho základu, ktorý je spravidla predchádzajúci kalendárny rok:
- nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa určuje z PDVZ, ak bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)
- PDVZ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby = jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných minimálnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
A ešte pre kompletnosť:
---------------------------------
Podmienky nároku:
  • vznik dočasnej pracovnej neschopnosti
  • trvanie nemocenského poistenia v období vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti
  • ak dočasná pracovná neschopnosť vznikne po zániku nemocenského poistenia, musí vzniknúť v období trvania nároku na výplatu nemocenských dávok alebo v ochrannej lehote
  • dobrovoľne nemocensky poistená osoba – 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti
  • ......
0 0
csi csi

csi je offline (nepripojený) csi

Ahojte, ako si mám vypočítať sumu, ktoru zaplatím za 3 dni poistenia na DNP z vymeriavacieho základu 20.219.sk?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Na stránke SP je kalkulačka pre výpočet. Tu: http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...u-osobu/10193s
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Miška, tam sa dá vypočítať poistného už zo zisteného VZ.
VZ = 20219/30(závisí od počtu dní v mesiaci)*3. Zaokr. nahor. Z toho 4,4,% zakr. nahor.
Ak v mesiaci s 31 dňami - VZ=1957, platba=87
Ak v mesiaci s 30 dňami - VZ=2022, platba=89
Ak v mesiaci s 28 dňami - VZ=2167, platba=96
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Máš pravdu Evi, ale zadávateľka neudala za ktorý mesiac chce uhrádzať poistné a priznám sa neuvedomila som si, že nie každý to vie vypočítať. Akosi som to nedomyslela.
0 0
csi csi

csi je offline (nepripojený) csi

ďakujem
0 0
Gabriela555 Gabriela555

Gabriela555 je offline (nepripojený) Gabriela555

Doplňam: Som nezamestnaná od decembra 2006, DNP som si začala platiť v septembri t.r., vzhľadok k tomu, že mám 54 rokov a zdravotné problémy a práce je v nedohladne, tak by som chcela mať aspoň nejakú istotu v prípade dlhodobej choroby.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Gabriela555 Pozri príspevok
Doplňam: Som nezamestnaná od decembra 2006, DNP som si začala platiť v septembri t.r., vzhľadok k tomu, že mám 54 rokov a zdravotné problémy a práce je v nedohladne, tak by som chcela mať aspoň nejakú istotu v prípade dlhodobej choroby.
Napríklad by si to mohla urobiť takto: aj hneď teraz ísť do SP a odhlásiť sa k 30.11. .... potom sa môžeš prihlásiť z maxima (30 tis) trebars od 5.12. a ešte v decembri (radšej pred Vianocami) treba dať zmenu VZ na minimum. Tie termíny si môžeš posunúť
Nárok na maximálne dávky budeš mať po 26tich týždňoch od posledného prihlásenia, a v tvojom prípade treba mať tiež 270 dní splnených (spolu s obidvoch poistení), ... to bude približne naraz.
Ešte dodám (...možno inému to pomôže)
Keby si sa bola prihlásila na DNP niekedy v marci, tak si mohla ísť na PNku aj hneď - mala by si dávku z minima. Teraz musíš nanovo splniť 270 dní..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Súhlasím s Katy, dátum odhlásenia a noveho prihlásenia závisí od teba.
Ak by si išla sa odhlásiť a potom prihlásiť, tak v den prihlášky môžeš podať hned aj zmenu platnú od 1.1.09. Neviem ako to bude s tlačivami, lebo predpokladám, že už to bude v EUR a na súčasných tlačivách je Sk.
tu ešte prikladám link, môžeš porovnať a prepočítať:

http://www.porada.sk/839773-post2.html
0 0
Gabriela555 Gabriela555

Gabriela555 je offline (nepripojený) Gabriela555

Ďakujem pekne za radu
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

pri odhlásení a opätovnom prihlásení na DNP by mal zostať ten istý variabilný symbol už raz pridelený poisťovňou, alebo pridelia iný?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ostáva ten istý.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Mam jednu otazku. Moj kamarat ma tehotnu manzelku. Termin porodu je niekedy v maji, pripadne juni. Jeho manzelka je zamestnana. Avsak pred asi pol rokom menila pracu. Chapem to teda spravne, ze sa moze hoci od marca prihlasit ako dobrovolne nemocensky poistena a do 270 dni sa jej zarata aj predchadzajuce zamestnanie a bude mat narok na vyplatu z nemocenskeho z minimalnej mzdy + vyplatu nemocenskeho zo zamestnania?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

majovrabel Pozri príspevok
Mam jednu otazku. Moj kamarat ma tehotnu manzelku. Termin porodu je niekedy v maji, pripadne juni. Jeho manzelka je zamestnana. Avsak pred asi pol rokom menila pracu. Chapem to teda spravne, ze sa moze hoci od marca prihlasit ako dobrovolne nemocensky poistena a do 270 dni sa jej zarata aj predchadzajuce zamestnanie a bude mat narok na vyplatu z nemocenskeho z minimalnej mzdy + vyplatu nemocenskeho zo zamestnania?
Ak jej stačí, že budú počítať materské (z DNP) z pravdepodobného VZ - tak áno.

doplním .... 26 týždňov do nástupu na materskú už nestihne (tak už vyššie materské z DNP ani nemôže byť)
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Dakujem za odpoved. To mi je jasne, ze uz viac ako 26 tyzdnov nestihne. On hovoril, ze jej vychadzalo materske okolo 8-9, cize urcite je lepsie tych 12-13 ako 8-9 Len som chcel mat istotu, ze to chapem spravne, aby som ich nezaviedol.
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

Sociálna poisťovňa sprístupnila nové tlačivo - RLFO platné od 01.01.2009, v ktorom sú už uvedené eurá
http://www.socpoist.sk/616/1567s

to znamená, že zmena VZ od 1.1.09 sa musí vyplniť už na tomto tlačive?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ola Pozri príspevok
Sociálna poisťovňa sprístupnila nové tlačivo - RLFO platné od 01.01.2009, v ktorom sú už uvedené eurá
http://www.socpoist.sk/616/1567s

to znamená, že zmena VZ od 1.1.09 sa musí vyplniť už na tomto tlačive?
nie,ešte na starom tlačive, lebo sa to podáva ešte v decembri 2008
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Heni, prečo myslíš, že na starom? Podľa mňa nie je dôležité, či podávaš ešte v r.2008 ale to, od kedy platí zmena. Ak platí od 1.1.2009, potom VZ sa udáva v €. Súhlasíte?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Marína Pozri príspevok
Heni, prečo myslíš, že na starom? Podľa mňa nie je dôležité, či podávaš ešte v r.2008 ale to, od kedy platí zmena. Ak platí od 1.1.2009, potom VZ sa udáva v €. Súhlasíte?
pretože som to absolvovala 4.12.2008 - odhlášku zo starého DNP, prihlášku na nové DNP, a hned som zároveň podala aj zmenu VZ na minimum od 1.1.2009. Pani úradníčka to konzultovala s vedúcim odd. - a výsledok bol, že všetko treba vypísať na starých tlačivách, im to v systéme PC preráta na eurá, ale tlačivo treba použiť to, ktoré je platné práve teraz.
takže som vypisovala vym. základ v Sk - 8900,- , eurá som nikde nepísala, ale oni mi oznámili, že v PC vidia, že to bude 295,50 eur...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať