Zavrieť

Porady

Fond opráv - výpočet plochy

Dobrý deň,
prosím o radu k problematike podkrovných bytov. Som vlastníkom podkrovného bytu v bytovom dome a už dlhší čas vediem slovný spor o tom, či sa do fondu opráv má prispievať plnou výškou vypočítanou podľa celkovej plochy bytu? Ja som sa dočítal v STN, že podlahová podkrovného bytu sa počíta od výšky 1,3 m t.j. od šikminy. Akú úlohu v tom hraje spoluvlastnícky podiel? Prosím o radu.


Ďakujem
Usporiadat
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
podla mna sa plati stale podla plochy bytu a nie podla metra kubickeho. Aspon tak mi povedali aj na bytovom druzstve, ked ludia co maju podkrvne byty u nas chceli platit menej. Tak neviem.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

Zakon 182 hovori jasne:
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Staci zobrat list vlastnictva a tam najdes presne definovany svoj spoluvlastnicky podiel na spol. priestoroch v dome.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Dnes ma navštívil jeden sused, a prišiel takým návrhom.
Nemohol by každý byt rovnako platiť do FO?
Bytový dom má 1320 m2 a platíme 15.- sk na m2. Sú to 1,2 a 3 izbové byty. Samozrejme každý byt platí podľa m2 podlahovej plochy.Keď som dobre čítal, tak keď 2/3 väčšina odsúhlasí tak môže byť aj tak.
Prosím Vás o radu. Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zsolt69 Pozri príspevok
Dnes ma navštívil jeden sused, a prišiel takým návrhom.
Nemohol by každý byt rovnako platiť do FO?
Bytový dom má 1320 m2 a platíme 15.- sk na m2. Sú to 1,2 a 3 izbové byty. Samozrejme každý byt platí podľa m2 podlahovej plochy.Keď som dobre čítal, tak keď 2/3 väčšina odsúhlasí tak môže byť aj tak.
Prosím Vás o radu. Ďakujem.
Áno, ak to odsúhlasíte 2/3 väčšinou, tak sa môžete dohodnúť napr. na jednotnom paušáli pre všetkých, napr. 1200 bez rozdielu veľkosti bytov.

Dúfam, že tá 1/3 nie sú vlastníci jednoizbových bytov?
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

zsolt69 Pozri príspevok
Dnes ma navštívil jeden sused, a prišiel takým návrhom.
Nemohol by každý byt rovnako platiť do FO?
Bytový dom má 1320 m2 a platíme 15.- sk na m2. Sú to 1,2 a 3 izbové byty. Samozrejme každý byt platí podľa m2 podlahovej plochy.Keď som dobre čítal, tak keď 2/3 väčšina odsúhlasí tak môže byť aj tak.
Prosím Vás o radu. Ďakujem.
Je to mozne.
Na jednej strane mi to pride nelogicke, preco by mal niekto s vacsim podielom na spol. priestoroch platit rovnako ako niekto kto vlastni trebars len mizive percento.
Na druhej strane sa mi to vsak ako napad celkom paci ked kazdy prispieva rovnako na spolocne, kazdy ma predsa rovnaku moznost tieto spolocne priestory vyuzivat....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Igy Pozri príspevok
Je to mozne.
Na jednej strane mi to pride nelogicke, preco by mal niekto s vacsim podielom na spol. priestoroch platit rovnako ako niekto kto vlastni trebars len mizive percento.
Na druhej strane sa mi to vsak ako napad celkom paci ked kazdy prispieva rovnako na spolocne, kazdy ma predsa rovnaku moznost tieto spolocne priestory vyuzivat....
Osobne som za podiely, nakoľko je to najobjektívnejšie vzhľadom k -hlavne veľkým investíciam. Na 4-izb.pripadá predsa vačší podiel strechy, ak sa opravuje, zateplenie je tak isto na takomto byte oveľa nákladnejšie ako na garsonke... Je logické platit za vačší standard viac a tak sa to odzrkadlí aj na cene predávanej nehnuteľnosti a jej ploche...Nieje to pravidlo, ale obvykle na garsonke, alebo 1-izb. byte byvá oveľa menej ľudí a tak aj využivanie týchto prostriedkov by bolo pre malé byty diskriminujúce. Taktiež problemy možu nastať pri oprave balkonov, ktoré už podliehaju oprave z FO.
Naposledy upravil Halli : 22.02.08 at 15:48
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Keby sa podľa príspevkov do FPOaU posudzovalo aj vlastníctvo spoluvlastníckeho podielu, tak by to bolo v pohode. Ale stále ostáva vlastníctvo na spoločných častiach domu podľa rozlohy bytu. Takže mne sa to nezdá v žiadnom prípade seriozne. Veď za využívanie spoločných priestorov sa dá aj inak požadovať nejaká "náhrada". V konečnom dôsledku, je to na dohode vlastníkov a už teraz ľutujem vlastníkov jednoizbových alebo iných rozlohou menších bytov, ktoré obýva väčšinou jeden človek = jeden príjem a má platiť toľko ako Tí čo bývajú v byte viacerí, s viacerými príjmami. Nemá to logiku. A už ak si SVB vezme úver, tak potom by mal platiť aj úver ako ten čo má napr. 4 násobný vlastnícky podiel na spoločných častiach domu. Chudáci.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Poznámka:
Najprv prijali zákon, že FPUaO musí byť podľa podielu. Lebo je v tom neporiadok a diskriminácia. Ja som s tým súhlasil. Asi za rok to zrušili (... ak sa nedohodnú ináč ...). Doteraz som nepochopil prečo. Veď dôvody ostali.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

sthruska Pozri príspevok
Poznámka:
Najprv prijali zákon, že FPUaO musí byť podľa podielu. Lebo je v tom neporiadok a diskriminácia. Ja som s tým súhlasil. Asi za rok to zrušili (... ak sa nedohodnú ináč ...). Doteraz som nepochopil prečo. Veď dôvody ostali.
...lebo je domokracia a ak niekto nechce platiť podľa podielu a je ich 2/3-nová väčšina, tak si to môžu zmeniť.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Ďakujem za odpovede, ale tajne dúfam že predsa vyhrá zdravý rozum a všetko ostane podľa m2 pripadajúcich na jednotlivé byty.Sú tu 8 3-izbový 8 2-izbový a 8 1-izbový byt. Samozrejme, že by 1-
izbové byty boli prehlasované. No počkám, kým dotyčný člen rady zvolá schôdzu a dodrží všetky zákonom predpísané kroky.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Chobot Pozri príspevok
...lebo je domokracia a ak niekto nechce platiť podľa podielu a je ich 2/3-nová väčšina, tak si to môžu zmeniť.
Osobne by som bola prvá čo by som takéto uznesenie zo schôdze napadla na súde. Je to zderstvo...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Osobne by som bola prvá čo by som takéto uznesenie zo schôdze napadla na súde. Je to zderstvo...
V prípade zsolt69 ide skutočne o zneužitie zákona, kde by tá 1/3 menšina, ktorí vlastnia 1 izbové byty bola väčšinou prehlasovaná. Bohužiaľ ale neviem, či by to súd rozhodol inak, nakoľko zákon pripúšťa takúto možnosť a keby schválenie bolo v súlade so 182 kou, tak by to bolo legitímne. Morálne by to však bol podraz voči tým 8 jednoizbákom.

Alebo treba získať ešte nejaký hlas (aspoň 1) niektorého majiteľa 2 izbového bytu, aby to nemohli prehlasovať.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Chobot Pozri príspevok
V prípade zsolt69 ide skutočne o zneužitie zákona, kde by tá 1/3 menšina, ktorí vlastnia 1 izbové byty bola väčšinou prehlasovaná. Bohužiaľ ale neviem, či by to súd rozhodol inak, nakoľko zákon pripúšťa takúto možnosť a keby schválenie bolo v súlade so 182 kou, tak by to bolo legitímne. Morálne by to však bol podraz voči tým 8 jednoizbákom.

Alebo treba získať ešte nejaký hlas (aspoň 1) niektorého majiteľa 2 izbového bytu, aby to nemohli prehlasovať.
Osobne verím, že normálni ľudia by niečo také neodhlasovali. Ale ja viem, že som anivná a stále verím, že ľudia ostanú vždy ľuďmi. Tu je dôležité práve prezentovanie znenia zákona. Ak sa postaví k zneniu zákona predseda a ostatní členovia ako k morálnemu podrazu tak sa to tak aj odhlasuje. Som presvedčená, že bohužiaľ... ale súd by možno bral hlasovanie ako obohacovanie, nakoľko sa z FPOaU zveľaďuje práve majetok vo väčšej mierepráve v prospech vlastníkov väčších bytov. Záležalo by samozrejme aj na obhajobe.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Chobot Pozri príspevok
V prípade zsolt69 ide skutočne o zneužitie zákona, kde by tá 1/3 menšina, ktorí vlastnia 1 izbové byty bola väčšinou prehlasovaná. Bohužiaľ ale neviem, či by to súd rozhodol inak, nakoľko zákon pripúšťa takúto možnosť a keby schválenie bolo v súlade so 182 kou, tak by to bolo legitímne. Morálne by to však bol podraz voči tým 8 jednoizbákom.

Alebo treba získať ešte nejaký hlas (aspoň 1) niektorého majiteľa 2 izbového bytu, aby to nemohli prehlasovať.
Ja som vlastníkom v 3 izbového bytu,tak zatiaľ ten nejaký jeden hlas ostane na obhajobu jednoizboviek.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Igy Pozri príspevok
Zakon 182 hovori jasne:
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.
Staci zobrat list vlastnictva a tam najdes presne definovany svoj spoluvlastnicky podiel na spol. priestoroch v dome.

Aký názor máte prosím na to, že by sa do FPÚaO platilo i za plochu balkóna. Pre je to, že opravy balkónov sa môžu hradiť z FPÚaO a niektoré byty u nás majú 1, iné 2 balkóny.
Ďalej i za plochu pivnice, ktorú má každý byt inú (kto si čo uchmatol - niekto má 1,5m2 latkovej pivnice a iný celý uzatvorený spoločný pivničný priestor, a nechce ho uvolniť, pretože nemá latkovú), pričom pivnice nie sú v OV!
Ide o to, že potrebujeme navýšiť platbu do FPÚaO z 10 Sk/m2 na viac. Málokto však súhlasí s navýšením.
Viem, záleží na tom, či si to 2/3 odsúhlasia. Mne ide o Váš osobný názor.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

JaDo Pozri príspevok
Aký názor máte prosím na to, že by sa do FPÚaO platilo i za plochu balkóna. Pre je to, že opravy balkónov sa môžu hradiť z FPÚaO a niektoré byty u nás majú 1, iné 2 balkóny.
Ďalej i za plochu pivnice, ktorú má každý byt inú (kto si čo uchmatol - niekto má 1,5m2 latkovej pivnice a iný celý uzatvorený spoločný pivničný priestor, a nechce ho uvolniť, pretože nemá latkovú), pričom pivnice nie sú v OV!
Ide o to, že potrebujeme navýšiť platbu do FPÚaO z 10 Sk/m2 na viac. Málokto však súhlasí s navýšením.
Viem, záleží na tom, či si to 2/3 odsúhlasia. Mne ide o Váš osobný názor.
Aj preto nie som za opravy balkonov z fondu, lebo balkony sa nezapočitávaju do celkovej plochy....a pivnice už vôbec! Prisluchájú však k bytu a povinnosťou so zákona je starať sa o ne.A hlavne: Som jednoznačne za zvýšenie fondu bytu podľa celkovej /vykurovacej/ plochy bytu. Inak si narobiš problémov viac ako dosť. Je iné dohodnuť si platby za balkony mimo fond a potom realizovať opravy z týchto prostriedkov.Už to tu niekto tak písal. Jedny maju 1 balkon, iní maju 2 balkony, jeden chce opravu vonkajškom, iný cez byt,
ďalší ho nechce opravovať, lebo ho už opravil,ďalší ťa napadne , že prispievate podľa balkonov a dlho sa nič nerobí,...atď...a máš o "zábavu" postarané
Naposledy upravil Halli : 26.03.08 at 08:04
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Ja si myslím, že takáto zmena by spôsob u úhrad by spôsobila diskrimináciu pre vlastníkov menších bytov, čím by získali neoprávnenú výhodu vlastníci bytov s väčšou rozlohou a teda aj s väčším spoluvlastníckym podielom na spoločných častiach. Podľa môjho názoru ak by súd prihliadol na túto skutočnosť, že rozhodnutím hoci aj 2/3 väčšiny boli dotknuté práva prehlasovaných vlastníkov a pravdepodobne asi by súd vyhovel takémuto podnetu.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

slavica Pozri príspevok
Aj preto nie som za opravy balkonov z fondu, lebo balkony sa nezapočitávaju do celkovej plochy....a pivnice už vôbec! Prisluchájú však k bytu a povinnosťou so zákona je starať sa o ne.A hlavne: Som jednoznačne za zvýšenie fondu bytu podľa celkovej /vykurovacej/ plochy bytu. Inak si narobiš problémov viac ako dosť. Je iné dohodnuť si platby za balkony mimo fond a potom realizovať opravy z týchto prostriedkov.Už to tu niekto tak písal. Jedny maju 1 balkon, iní maju 2 balkony, jeden chce opravu vonkajškom, iný cez byt,
ďalší ho nechce opravovať, lebo ho už opravil,ďalší ťa napadne , že prispievate podľa balkonov a dlho sa nič nerobí,...atď...a máš o "zábavu" postarané
Ďakujem za názor. Neviem či pri platbách za plochu balkóna mimo FPÚaO by bol nutný separátny účet v banke (s poplatkami) alebo by sa len v analytike vytvorilo stredisko balkóny. A neviem, či by bol správca ochotný a jeho SW schopný to takto evidovať. Ale docela ma to zaujalo. Takto separátne by sa dalo i sporiť stavebné sporenie domu.
Stále mám však problém, čo s pivnicami.
Ešte raz ďakujem za iný pohľad na problematiku.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

majkii Pozri príspevok
Ja si myslím, že takáto zmena by spôsob u úhrad by spôsobila diskrimináciu pre vlastníkov menších bytov, čím by získali neoprávnenú výhodu vlastníci bytov s väčšou rozlohou a teda aj s väčším spoluvlastníckym podielom na spoločných častiach. Podľa môjho názoru ak by súd prihliadol na túto skutočnosť, že rozhodnutím hoci aj 2/3 väčšiny boli dotknuté práva prehlasovaných vlastníkov a pravdepodobne asi by súd vyhovel takémuto podnetu.
Tiež ďakujem za názor. Myslím si, že by menšie byty nemali problém, pretože všetky byty myjú minimálne jeden balkón a jednoizbové iba jeden. Dva majú tie veľké byty a tie by platili vlastne 2x viac (všetky balkóny majú rovnakú plochu).
Žiaľ stále neviem ako sa mám popasovať s tými pivnicami. Ešte raz vďaka.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

JaDo Pozri príspevok
Ďakujem za názor. Neviem či pri platbách za plochu balkóna mimo FPÚaO by bol nutný separátny účet v banke (s poplatkami) alebo by sa len v analytike vytvorilo stredisko balkóny. A neviem, či by bol správca ochotný a jeho SW schopný to takto evidovať. Ale docela ma to zaujalo. Takto separátne by sa dalo i sporiť stavebné sporenie domu.
Stále mám však problém, čo s pivnicami.
Ešte raz ďakujem za iný pohľad na problematiku.
Netreba žiadny nový učet, stačí vyčlenit v učtovníctve položku do ktorej sa budu davat tieto platby ako "mimoriadny vklad" /pomenovanie nechám na teba/ vlastníkov. V každom sw je na to priestor. Pivnice? No neviem , udivilo ma že si neviete dat s tým rady, kedže podľa projektov, by mala byt ku každemu bytu pivnica. My to máme i v kúpnych zmluvach. A ten kto ma zabraný spoločný priestor- nadštandard, treba ho upozorniť, že bude za tieto priestory platiť prenájom. Samozrejme treba brat ohľad na spravodlivé pridelenie miesto pivnice, pokial tam fakt nieje počet pivníc zhodný s počtom bytov. Bližšie okolnosti nepoznám
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať