Zavrieť

Porady

Prakticka slepota a penažný prispevok na benzín

Dobrý den, mama ma prakticku slepotu oboch očí. Podla komplexneho posudku ma mieru postihu 80%. 6iadali sme o asistenta, toho priznali, a o penažný prispevok na benzín, To nepriznali, vraj nemá zníženu pohybovu schopnosť. V dosledku zmysloveho postihu-prakticka slepota ma obmedzemu schopnosť orientacie v neznamom prostredí.V terene potrebuje sprievod inej osoby a jej usmernením je schopná na svoju prepravu používať verejnu dopravu....a nie je odkazana na individualnu prepravu MV. Da sa pri tomto rozhodnuti vybaviť parkovaci preukaz? A je možne sa odvolať a uspieť? Mate niekto skusenosti. Ved predsa ked prak.slepotu ma, je odkazana na indivindualnu prepravu. dakujem.
Naposledy upravil ivka70 : 01.05.15 at 15:25 Dôvod: Preklep
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    Kedže jej priznali asistenciu, neznamená to že nemôže žiadať o vydanie parkovacieho preukazu, v tomto by nemal byť problém,lebo ten sa vydáva na jej osobu a ten kto ju povezie autom ako doprovod ho môže použiť.
    tmarky1 ako píšete nižšie , že nemusí mať v posudku-odkázaná na individuálnu dopravu,podla § 17 ,veta za alebo má prakticku slepotu...........tu sa neposudzuje podľa §14 ods.6
    Takže by jej prukaz mali schvaliť ak o neho požiadame. Dufam.
    A čo sa týka toho nepriznania prispevku na benzín, proti tomu sa asi nema zmysel odvolať, kedže jej nepriznali individualnu prepravu. Či? Podarilo sa to niekomu získať?
    karol.za presne ako píšeš,podať žiadosť o vydanie parkovacieho preukazu,odvolávať sa proti nepriznaniu príspevku na benzín nemá zmysel,pri jeho schválení musia byť splnené určité podmienky a tieto tvoja mama učite nesplňa,ale to je na dlhšie vysvetľovanie

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Odvolať sa môžeš (poučenie máš, že ako treba) - ale či vyhovejú - ?? nie je to rovnako na všetkých UPSVaR - záleží od konkrétnych ľudí.
    O ten parkovací preukaz treba tiež požiadať - ako karol píše - ale či vyhovejú ???? (ale keď neskúsiš ... )
    doplním - podľa tých priložených materiálov by mala nárok - už len požiadať a foto prichystať
    Naposledy upravil Katy a R : 01.05.15 at 17:57
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka ...Úrad vyhotoví preukaz osobe s ŤZP, ktorá je odkázaná podľa komplexného posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí, na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze...
    Z tejto formulácie to vyzerá,že kto má praktickú alebo úplnú slepotu,tomu preukaz patrí (len musí o neho požiadať).
    Katy a R máš pravdu - vyzerá to tak .. a tiež foto treba
    karol.za áno,lenže to ti nikde nikto nepovie,

    aj preukaz zťp je pre tých čo majú pokles pracovnej činnosti o viac ako 50% a automaticky im ho nikto nevydá,musia s podať žiadosť o jeho vydanie
    ,samozrejme ho dostanú po podaní žiadosti aj tí čo sú uznaný za zťp bez % zníženia pracovnej činnosti,napr.celiakia, atď
    Katy a R karol - aj na stránke UPSVaR to tak majú napísané - ako pegy píše - aj pripla linky (o Parkovacom preukaze )
    karol.za lenže: koľko ľudí ktorí to potrebujú,si to vie nájsť na nete,alebo dokonca v nejakom zákone???
    Peggynka Ja som to tu nedávno písala,že tento štát ťaží z nevedomosti.Pracovníčka na upsvar-e mi priznala,že určitému etniku oni vypisujú papiere a my ostatní sme tu len na platenie odvodov
    Katy a R no ja tiež tvrdím, že najskôr si to treba naštudovať ... až potom voľačo žiadať (aj ke´d česť výnimkám, niekedy na UPSVaR aj poradia- je to "o ľuďoch")
    karol.za určité etnikum má musím uznať väčšie právne povedomie,ale žiaľ sa týka len toho na čo majú právo

    to že majú aj povinnosti vyplývajúce z všeobecne záväzných predpisov to akože,,nevedia,lepšie povedané nechcú vedieť ,, a štát im to na rozdiel od iných aj toleruje
      zbaliť

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Ak by chcela poziadat o parkovaci preukaz, ci prispevky na benzin ci auto, musela by mat v posudku - odkazana na indvidualnu dopravu. Nakolko jej priznali asistenta, ma pravdepodobne aj preukaz TZP/S, tak je v jeho sprievode schopna pouzivat MHD. Ak by mala uz uplnu slepotu moze poziadat o vodiaceho psa.
    Takze nema narok ani na parkovaci preukaz, ani na prispevok na benzin. ma vsak narok na
    - hodinky pre nevidiacich
    - telefon s hlasovym vystupom
    - PC, ci notebook s hlasovym vystupom

    odvolanie nema zial ziadny vyznam.
    Naposledy upravil alaya1 : 01.05.15 at 11:48
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    karol.za nemusí mať v posudku-odkázaná na individuálnu dopravu,prečítaj si § 17 ,vetu za alebo............
    tu sa neposudzuje podľa §14 ods.6
    alaya1 citat nemusim, poznam to, nakolko som presne toto vybavovala. Musi to mat v posudku,lebo inak nakolko so sprievodcom je schopna sa prepravovat v MHD.
    karol.za tak isto moja skúsenosť vlastná,bol mi zamietnutý nakoľko som nesplňal podmienky na individuálnu dopravu podľa § 14 ods.6 a netrpím praktickou alebo úplnou slepotou,tak to mám presne zdôvodnené v rozhodnutí o nepridelení parkovacieho preukazu.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Jednoducho treba požiadať o vydanie preukazu, napísať čo najviac o chorobe, diagnózach, postihnutí - teda dôkladne to zdôvodniť a potom sa uvidí, či schvália. Dopredu diskutovať, či schvália alebo nie je škoda. My o tom nerozhodujeme, rozhoduje o tom revízny lekár UPSVaR.

    Treba si tiež uvedomiť, že ten revízny lekár nepozná žiadateľa, on má len informácie zo žiadosti a posudku. Takže ak niekto uvedie v žiadosti, že má umelý kĺb a nič viac, potom nech sa nečuduje, že mu to neschvália, aj keď je žiadateľ imobilný. Ten revízny lekár nemá odkiaľ vedieť, že je imobilný, ak sa to v žiadosti neuvedie. My k žiadostiam prikladáme všetky možné správy, ktoré máme - od detského psychológa, cez imunológa, kardiológa až po ortopéda. Zatiaľ nám všetko schválili.
    buchač Také doplnenie.

    Tak isto, ako je to na súdoch a sudcoch, tak je to podobne aj pri tých revíznych lekároch.
    Sudca na okresnom súde rozhodne tak a na odvolacom rozhodne inak....lebo iný pohľad na dané skutočnosti, stav a povahu skutku.

    Revízny lekár v BA rozhodne úplne inak (neprizná nárok) ako v PO...lebo v tom druhom prípade sa "inak na žiadateľa pozerá"...

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Treba sa odvolať a žiadať ,aby bola mama predvolaná na prehliadku k posudkovému lekárovi UPSVaR-u.
    karol.za zadavateľ otázky nikde neuvádza že jeho mama podala aj žiadosť o vydanie parkovacieho preukazu.
    jeho mame nepriznali peňažný príspevok na benzín.
    najprv musí dať žiadosť o vydanie parkovacieho preukazu,to je samostatná žiadosť,v prípade jeho nevydania sa môže odvolať.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    1. Príspevok na PHM - NIE
    2. Individuálna preprava - NIE, nakoľko sama vravíš ..."V terene potrebuje sprievod inej osoby a jej usmernením je schopná na svoju prepravu používať verejnu dopravu."
    3. Parkovaci preukaz? - NIE, viď vyššie
    4. Odvolanie ?...ODVOLAŤ sa môžeš.
    5. Ved predsa ked prak.slepotu ma, je odkazana na indivindualnu prepravu - NIE
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    karol.za juraj ,neviem ako v iných mestách ,ale u nás osoba trpiaca praktickou slepotou ak požiada o parkovací preukaz tak jej ho vydajú,nieje to z dôvodu že je odkázaná na individuálnu dopravu,ale z dôvodu ,že potrebuje doprovod.
    buchač Netvrdím, že mám pravdu vo všetkých bodoch.
    Išiel som na to len a len logicky a aj podľa nárokov.

    Ono v konečnom dôsledku záleži hlavne na dotyčnom úrade a aj na tej svojvôli revízneho lekára.
    ------------------------------------------------
    Poznámka:

    Keď občas vidím, že jaké mašiny majú parkovací preukaz, tak mi je bľuvno.
    Ono sa nedá hodnotiť podľa auta, ale ak vystúpi z luxusného tereniaka vyšportovaný mladej, tak je to na úvahu.
    ivka70 Ja s Jurajom suhlasim, aj moja skusenost je, ze parkovaci preukaz sa vydava len ak je schvalena individualna doprava.
    karol.za to je realita,ale preukaz sa nevydáva na auto ale na osobu,ktorá je držiteľom preukazu zťp
    buchač Karči

    Viem o viacerých slepcoch, čo sa premiestňujú MHD a bez doprovodu, nakoľko nemajú postih na pohybové ústrojenstvo.
    Sú proste (bacha na úvodzovky) "len" slepí...
    karol.za trošku to doplním:

    č. 447/2008 Z. z.
    Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

    § 17
    Parkovací preukaz
    (1) Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná podľa posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom podľa § 14 ods. 6 alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí, vyhotoví príslušný orgán parkovací preukaz na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze.

    dôležité je slovíčko alebo

    samozrejme musí o vydanie preukazu požiadať

    karol
      zbaliť

    Prakticka slepota a penažný prispevok na benzín

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.