Zavrieť

Porady

Konateľ vo viacerých s.r.o.

Dobrý deň,

som konateľ v jednej s.r.o. a v spoločenskej zmluve je uvedený riadok:
Na konateľa sa vzťahuje zákaz konkurencie podľa § 136 Obchodného zákonníka

V s.r.o. sme dvaja konatelia. Môžem aj napriek tomu založiť sám novú s.r.o. s rovnakým podnikateľským zameraním ?

ďakujem
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

sroservis je offline (nepripojený) sroservis

sroservis
Dobry den,
zakaz konkurencie, ak nie je osbitna uprava v spolocenskej zmluve sa vztahuje iba na poziciu konatela, tj mozete si zalozit novu jednoosbovu sro, v ktorej budete jedinym spolocnikom, jej konatelom vsak bude ina osoba/manzelka/. Aj v tomto modeli si vsak musite davat pozor, aby ste pre svoju novu sro nesprostredkuvali obchody spolocnosti /.
dalsie sposoby riesenia su uvedene vyssie:
-nova sro /vy konatel aj spolocnik/ s inym predmetom podnikania ako povodna sro
-nova sro, v ktorej bude mat nejaky , aj minimalny podiel povodna sro, zvysok vy

Ja si myslim, ze by ste si mali najma ujasnit, aky ciel vytvorenim vlastnej sro sledujete.
Zakaz konkurencie sluzi predovsetkym na ochranu spolocnikov a v zasade prava z porusenia zakazu konkurencie moze uplatnit najma spolocnost, ktorej konatel ho porusil /neplati to absolutne, napr. ak by sa povodna spolocnost dostala do konkurzu, riadny konkurzny spravca by sa mal usilovat o uplatnenie prava z porusenia zakazu konkurencie.
vladismenko ďakujem

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

tictac7
....no, v tej spoločenskej zmluve ten zákaz konkurencie nie je pre srandu králikov uvedený....

martin33AA je offline (nepripojený) martin33AA

pán martin33AA
Odporúčam aby tvoja nová spoločnosť mala iný predmet činnosti - nie totožný alebo podobný ako v tvojej pôvodnej.

vladismenko je offline (nepripojený) vladismenko

vladismenko
práve preto sa pýtam. A chcem zistiť, ako to obísť.

1.) je možné zmeniť spoločenskú zmluvu, kde bude povolená konkurencia?
2.) je mozne si vytvorit novú s.r.o. , v ktorej budem jediný konateľ a tá sa stane polovičným vlastníkom firmy, kde sme boli dvaja konatelia?
martin33AA zúžiť "zákaz konkurencie" ako je určený zákonom sa nedá

martin33AA je offline (nepripojený) martin33AA

pán martin33AA
2.) je mozne si vytvorit novú s.r.o. , v ktorej budem jediný konateľ a tá sa stane polovičným vlastníkom firmy, kde sme boli dvaja konatelia?
Naopak - pôvodná sro by sa tvojej novej stala spoločníkom, lebo ak si to urobil ako to píšeš tak porušiš prave zákaz konkurencie, nakoľko sa staneš konateľom skôr ako nová spoločnosť spoločníkom v pôvodnej

vladismenko je offline (nepripojený) vladismenko

vladismenko
aha. A môže to byť aj tak, že založím novú spoločnosť a tá pôvodná bude 1% vlastníkom ? A zvyšok budem konateľ ja?
5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
martin33AA to 1% je moc málo:-) To by bolo do oka bijúce. odporúčam medzi 20%-30%
martin33AA lebo podľa zákona pri min. základnom imaní 5000, ma minoritný spoločník aj tak 15%
martin33AA a dúfam že nie si danový dlžník - viac ako 170,-€
vladismenko vďaka, ale nie je to protiprávne však ?
vladismenko nie som dlžník
  zbaliť

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man marjankaj
vladismenko Pozri príspevok
práve preto sa pýtam. A chcem zistiť, ako to obísť.

1.) je možné zmeniť spoločenskú zmluvu, kde bude povolená konkurencia?
2.) je mozne si vytvorit novú s.r.o. , v ktorej budem jediný konateľ a tá sa stane polovičným vlastníkom firmy, kde sme boli dvaja konatelia?
Toto ti najlepšie bude vedieť objasniť istý pán Vareha zo Zemplína.
martin33AA Tento pán už má podchytené iné kutlochy

Konateľ vo viacerých s.r.o.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.