Zavrieť

Porady

Výpočet materského

Dobrý deň, prosím o radu, ako vypočítať výšku materského, ak mám termín porodu 9/2015. Po rodičovskej dovolenke som od 11/2013 do 5/2014 bola nezamestnaná a mala som podporu v nezamestnanosti. Od 5/2014-7/2014 som bola zamestnaná, kde som mala hrubú mzdu 550 eur, potom zase evidovaná na UPSVaR a od 9/2014 som zamestnaná s HM 420 eur, od januára sa zvýšila na 450 a od 2/2015 by som mala mat opat 550 eur. Vie mi prosím niekto poradiť, ako si to mám aspoň orientačne vypočítať? Vopred veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Výška MD bude vypočítaná, podľa novely zákona o soc. poistení platnej od 1.11.14 tj. rozhodujúcim obdobím bude čaas od 9/2015 do konca mesiaca pred mesiacom kedy nastúpiš na MD. Dátum si nenapísala.
    Ale predpokladám, že na MD nastúpiš niekedy v 7/2015 , takže MD ti vyrátajú z priemerov platov od 9/2014 - 30.6.2015
    ak na MD nastúpiš 8/2015 tak ti ju vyrátajú z priemerov platov od 9/2014 - 31.7.15


    § 54
    Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

    (2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, alebo v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, bolo najmenej 90 dní predo dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
    Naposledy upravil Xanti : 10.01.15 at 20:13
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Skade si to kopírovala ? Nie je tam preklep ? Na porade je nie do konca mesiaca, ale do konca roka.
    veronikasad Na Porade je starý zákon - mažem príspevok ...
    Xanti So stránky SP ... odtial som to kopčila ... http://www.socpoist.sk/legislativa/552s
    veronikasad Pozerala som zákony pre ľudí, je to tak ako píšeš.
    Xanti No toto bola posledná zmena čo sa prijala ... pri tom rozhodujúcom období ... a tak ako som napísala som pochopila ..
    veronikasad Ano, je to tak ako píšeš, neviem prečo som si myslela, že "pritvrdili" len prípady, keď nové poistenie vznikalo koncom roka a netrvalo 90 kal.dní v danom KL.
    Xanti Tak na toto by vedel odpovedať len navrhovať tejto zmeny si myslím ...
    NinaG Ďakujem za Vaše odpovede. Veľmi mi pomohli
      zbaliť

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak to zamestnanie trvá, nebolo prerušované v SP, tak VZ pre dávku NP bude z roku 2014 (zo súčasného zamestnania, pri podmienke odprac. 90 dní, ale to určite spĺňaš), takže MD je 65 % z VZ z roku 2014
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Xanti mýliš sa
    veronikasad prečo ? Píše o zvýšení mzdy, nie ukončení poistenia
    Xanti lebo MD bude rátané ako som písala ... nebude sa brať VZ 2014 .. ale aj 2015 čiže zvýšenie mzdy sa jej prejaví na priemere ...
    veronikasad Platí aj v prípade, ak poistenie v roku 2014 trvalo 90 dní ?
      zbaliť

    Výpočet materského

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.