Zavrieť

Porady

Odhad ceny darovanej nehnuteľnosti

Jednou z príloh návrhu vkladu do katastra darovanej nehnuteľnosti (v mojom prípade bytu) má byť aj doklad o hodnote nehnuteľnosti. Moja otázka znie, či to má byť doklad vyhotovený úradným odhadcom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ten odhad by mal vyhotoviť znalec.

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    smith Pozri príspevok
    Ten odhad by mal vyhotoviť znalec.
    niekde som tu citala ze uz nie je treba znalecke posudky pri darovani, nakolko uz nie je dan z darovania.
    prepacte ze neprikladam link, nejako sa mi to nedari najst.
    Ďakujem, tiež sa mi to zdá logické, že netreba uvádzať cenu nehnuteľnosti, keď sa už neplatí daň z darovania. Zistil som však u notárky, že za vyhotovenie darovacej zmluvy zaplatím podľa ceny darovanej nehnuteľnosti, čo pri 2 mil trhovej hodnote robí púhych 12 tisíc SK!!! Dobré, nie?

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Myslím, že vedieť cenu, alebo hodnotu bytu treba vedieť aj obdarovanému. Čo keď sa rozhodne byt predať a nebude sa naňho vzťahovať oslobodenie od dane z príjmu, bude cenu v dobe nadobudnutia potrebovať.

    zufrob je offline (nepripojený) zufrob

    zufrob
    Mam zato, ze cena darovanej nehnutelnosti v case darovania aj tak nema zmysel pri vypocte dane zo zisku v pripade predaja do 5 rokov (resp. 3 rokov TP v darovanej nehnutelnosti), pretoze pri dare by zaklad dane na vypocet dane bol aj tak 100% predajnej ceny.

    Uvazujem tak, lebo mam nasl. osobnu skusenost:
    v roku 06/2006 som odkupila od druzstva garaz za zostatkovu cenu 6000,- Sk (v druzstve som od roku 1993 a garaz som uzivala). Je evidentne, ze cena garaze v roku 2006 nemala hodnotu 6000. Ked ju chcem teraz predat za trhovu cenu 300 000,- musim udajne (danovy poradca tvrdi) zaplatit dan 19% z rozdielu, t.z. 294 000,- . Chcela som ju dat ocenit na rok 2006 a zaplatit dan z rozdielu, ale vraj tak nie...
    Takze asi pockam este 3 roky....

    Ak mate inu skusenost, alebo radu, vopred dakujem.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Môžeš dať garáž oceniť znalcovi na trhovú hodnotu a v tejto hodnote ju darovať napr. svojim rodičom. Nezabudni však v darovacej zmluve uviesť hodnotu daru a citovať znalecký posudok. A rodičia budú už nehnuteľnosť predávať za trhovú cenu. Samozrejmu budú musieť zdaniť príjem z predaja, ale odpočítajú z toho príjmu nadobúdaciu hodnotu. A zdania len rozdiel.

    zufrob je offline (nepripojený) zufrob

    zufrob
    dakujem za radu, su to dobre tahy
    neprijemne na tom je len ten cas, resp. vydavky na jeho skratenie
    znal. posudok (2000,-Sk)
    urychl popl. za vklad darovania (8000,-Sk)
    dalsi poplatok za vklad noveho majitela (8000,-Sk), ak by bol ochotny cakat...

    Vzdy je to vsak nizsie ako dane...
    lezi mi v zaludku len to, ze na predaj garaze od druzstva sme cakali min. 5 rokov
    Nemaju s tymto obrovske problemy ludia co odkupili druzstevne byty do OV za zostatkove ceny a potrebuju ich predat do 2 rokov (resp. 5...)?

    Neexistuje nejaka vynimka na vyklad zakona, ved v druzstve som mala podiel v hodnote garaze 10 rokov, co je tiez urcita forma vlastnictva.

    Odhad ceny darovanej nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.