Zavrieť

Porady

Problém s nadobudnutím vlastníctva domu

Dobrý deň,

prosím Vás ako mám postupovať, ak mám nasledovný problém:
Bývam v rodinnom dome, ktorého vlastníkom sú moji rodičia, ktorí sa však už pred 20 rokmi rozviedli. (žijem v spoločnej domácnosti s otcom). Na LV sú však zapísaní obaja ako vlastníci domu.
Matka nadobudla čiastku keď sa rodičia brali. Titul nadobudnutia na LV je zapísaný ako RI. Chcem sa opýtať, o aký titul nadobudnutia ide?
Chcela by som brať hypotekárny úver na dom, avšak, je pravda, že budem potrebovať súhlas všetkých vlastníkov nehnuteľnosti? Otec mi danú časť domu prepíše, ale ako je to s matkinou čiastkou? Do domu neinvestovala, avšak, čo ak mi nebude chcieť podpísať darovaciu zmluvu, dá sa to riešiť nejakým iným spôsobom? Lebo bez toho, aby bol dom prepísaný na mňa môžem asi zabudnúť na nejaký úver.

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Prvú časť otázky ti už zodpovedali.

    Ale v podstate je jedno akým titulom nadobudla matka podiel na dome, faktom je, že je spoluvlastníkom. Druhým spoluvlastníkom je otec. Ak ti otec daruje jeho časť, tak budeš s matkou spoluvlastník.

    Na to, aby si mohol dom založiť ako ručenie za úver, potrebuješ súhlas všetkých spoluvlastníkov -teda tvoj (ak ti otec daruje jeho časť) a tvojej matky. Ak ti nedá súhlas, dom nemôžeš založiť a banka úver nedá.

    NEviem prečo si myslíš, že by ti matka mala automaticky darovať jej podiel na dome. Je to jej slobodná voľba, nikto, ani ty, ju do toho nemôže donútiť.

    Dá sa to riešiť aj iným spôsobom - napr., že od nej jej podiel odkúpiš za cenu, na ktorej s dohodnete. Ak sa nedohodnete, môžeš podať návrh na súd na vysporiadanie spoluvlastníctva. Predpokladom ale je, že matka s vami v dome nežije. Potom súd môže rozhodnúť, že ti matka svoj podiel musí odpredať a ty ju vyplatíš.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    To RI je R rímska jedna.....
    Podľa toho R I = nadobudnutie kúpnou zmluvou (označované do 1978)
    http://www.porada.sk/t213914-titul-n...-a-cislic.html

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Skratky do 31.12.1992
    http://katasternehnutelnosti.sk/2413...stracie-zmluv/

    otec ako vlastník môže nahliadnuť do listiny na katastri

    Problém s nadobudnutím vlastníctva domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.