Zavrieť

Porady

Podnikatel,zamestnanec,zamestnavatel ?

Konecne som sa stal podnikatelom ,mam motorove vozidlo na prepravu osob ale medzi tym som dostal dobru ponuku ako kamionista.Poradte prosim ako a ci sa vobec oplati zamestnat inu osobu aby namiesto mna vykonavala prevoz ludi a ja by som bol u istej spolocnosti ako zamestnanec/kamionista. ci by som ja mohol zamestnat napriklad ciastocneho invalida,ak ano tak za akych podmienok?
Za odpovede vopred dakujem !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Na zamestnanie zamestnanca potrebuješ sa prihlásiť ako zamestnávateľ do SP, ZP, zaregistrovať sa na DÚ za platiteľa dane zo závislej činnosti. Samozrejme do SP a zP musíš prihlásiť aj zamestnanca. Do SP musíš prihlásiť min. 1 deň pred nástupom do zamestnania.

    Mihaly je offline (nepripojený) Mihaly

    Mihaly
    Dakujem.
    A este jedna otazka.
    Kolko percent musim platit statu ze zamestnavam,ked napr. zamestnancovi dam cca. 15 000 SK plat.A co este musim platit,lebo vies nechcem na tom prerobit....a prepac za tie amater otazky,som zaciatocnik

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Mihaly Pozri príspevok
    Dakujem.
    A este jedna otazka.
    Kolko percent musim platit statu ze zamestnavam,ked napr. zamestnancovi dam cca. 15 000 SK plat.A co este musim platit,lebo vies nechcem na tom prerobit....a prepac za tie amater otazky,som zaciatocnik
    Nemocenské - 1,4% ZĽ aj ZC
    Invalidné - 3% ZĽ aj ZC
    Starobné -14% ZĽ, 4% ZC
    Poistenie v nezamestnanosti - 1% ZĽ aj ZC
    Rezervný fond - 4,75% ZĽ, ZC - neplatí
    Úrazové poistenie - 0,8% ZĽ - ZC neplatí
    Garančné poistenie - 0,25% ZĽ, ZC neplatí
    Zdravotné poistenie - 10% ZĽ, 4% ZC
    ZĽ = zamestnávateľ, ZC = zamestnanec.
    Toto sú výšky odvodov do poisťovní.

    grigula je offline (nepripojený) grigula

    grigula
    Ahojte, som tu nová, tak neviem, kde by som presne mala usmerniť moju otázku. Neviete mi prosím poradiť ak si človek, ktorý poberá už asi 6 rokov čiastočný invalidný dôchodok, založí živnosť, musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 1.134,- Sk, alebo to platí štát? Pretože som sa stretla s oboma tvrdeniami (konkrétne na pobočke VŠZP) a neviem, ktoré je správne. Poraďte mi prosím, ak niekto viete, kde je pravda.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    grigula Pozri príspevok
    Ahojte, som tu nová, tak neviem, kde by som presne mala usmerniť moju otázku. Neviete mi prosím poradiť ak si človek, ktorý poberá už asi 6 rokov čiastočný invalidný dôchodok, založí živnosť, musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 1.134,- Sk, alebo to platí štát? Pretože som sa stretla s oboma tvrdeniami (konkrétne na pobočke VŠZP) a neviem, ktoré je správne. Poraďte mi prosím, ak niekto viete, kde je pravda.
    ČID živnostník platí odvody do ZP v polovičnej výške.

    Podnikatel,zamestnanec,zamestnavatel ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.