Zavrieť

Porady

Leasing v JÚ

Vie mi niekto poradiť ako mám účtovať leasing v JÚ? V každej literatúre sa uvádza len účtovanie PÚ. Nie som si istá či úrok, ktorý mesačne platím môžem dať aj v takej istej sume do výdavkov ovpl.daň alebo ho mám tak ako v PÚ rovnomerne rozúčtovať.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    urs je offline (nepripojený) urs

    urs
    V JU časovo nerozlišuješ. Keď zaplatíš máš výdavok, keď príjmeš peniaze máš príjem. A tak stále dokola. Napr. nájom zaplatíš za Q jednou sumou, tak zaučtuješ v PD výdaj - preváz. réžia - analityka nájom. Žiadne rozmieňanie na mesiace a potom zpúšťanie.

    Freddy je offline (nepripojený) Freddy

    Freddy
    Takze v roku 2004 sa v JU nic nezmenilo ohladom uctovania leasingu? To znamena, ze leasingovy poplatok dam hned do nakladov, pravidelne mesacne splatky tiez davam rovno do nakladov a akontaciu rozdelim podla dlzky trvania leasingu? Este by som sa chcel opytat, v pripade ak leasing bude trvat 60 mesiacov, mozem uznat naklady pocas celeho obdobia, alebo len pocas prvych 36 mesiacov? Dakujem.

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    No myslím, že sa zmenilo. Aspom ja si to vysvetľujem tak, že ho zaúčtuješ obst.cenou ako nákup hmotného majetku a odpisuješ, ale mesačne nie ročne. V zákone sa píše, že sa odpisuje rovnomerne mesačnými odpismi a tak isto úrok sa podľa zákona o dani z príjmov odpisuje ronvomerne. Takže ja by som mesačnú splátku v JÚ účtovala ako výdavok neovpl.daň, a na konci mesiaca si dám do nákladov odpis + úrok pripadajúci na daný mesiac.

    Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

    Fidlo
    Treba si prácu zjednodušiť, kto by to účtoval mesačne do nákladov? Mesačne účtujem leasingové splátky do výdavkov neovplyvň.ZD a na konci roka v rámci uzávierk.operácii zaúčtujem do nákladov alikvotnú časť za prísluš. počet mesiacov v roku.

    Pozor, treba ešte rozlíšiť účtovanie starého leasingu /uzavretého pred 1.1.2004/ a nového /uzatvoreného tento rok/. Starý-po starom /celková suma sa rozdelí napr. na 36 mes./. Nový - hodnota majetku sa odpisuje klasicky ako majetok a všetko čo je naviac sa rovnomerne rozdelí napr. na 36 mes./záleží na koľko mes. je uzatvorená zmluva/ a toto sa potom zaúčtuje na konci roka ako uzávierk.operácia. - Tak ako uviedla Lenočka, ale nerobím to mesačne, stačí ročne.

    Freddy je offline (nepripojený) Freddy

    Freddy
    Takze novy osobny automobil zaradim do majetku do odpisovej skupiny 1 (vstupna cena bude nadobudacia cena) a budem odpisovat styri roky. Vsetky platby ohladom leasingu (poplatok za uzatvorenie + akontacia + splatky) budem uctovat ako vydavok neovplyvnujuci ZD. A nakoniec rozdiel medzi touto celkovou cenou leasingu (poplatok + akontacia + splatky) a nadobudaciou cenou rozdelim rovnomerne podla dlzku leasingu a rocne zauctujem do nakladov. Je to tak spravne?
    A co v pripade, ak leasing bude trvat 5 rokov? Mozem odpisovat auto 4 roky a piaty rok dam do nakladov uz len uroky? Alebo musim predlzit aj dobu odpisovania na 5 rokov?
    Dakujem za rady...

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Zaradíš v obstarávacej cene, ktorú výdelíš počtom mesiacov, za ktoré platíš leasing, napr. C.O. - 450 000,- leasingové splátky splácaš 48 mesiacov tak 450 000/48 =
    9 375,- SK je tvoj mesačný odpis (daňový). V zákone sa píše - Hmotný majetok prenajatý formou fin.prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100% obst.ceny atď čiže je tam jasne napísané počas doby trvania prenájmu, pozri bližšie § 26 odst.8. Poplatok za uzatvorenie automaticky dávaš do nákladov v podstate sa jedná o niaku službu v ramci uzatvorenia zmluvy. No a úroky z leasingu ako som už spomínala tak isto rovnomerne vydelíš počtom mesiacov a pri uzávierke ich tak isto dáš v pomernej časti pripadajúcej na každý mesiac do nákladov napr. prirážka 50 000,-/48 = 1041,70 mesačne.
    Pekný deň

    strapkova je offline (nepripojený) strapkova

    strapkova
    Zmenilo, aj urok rozučtovavam a zo splatok robim odpis ako vpodvojom, a podla noveho preba davat pozor aj na najom na koci roka a rozuctovavat podla obdobia aspon podla JUPP.

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    Mám leasing dodávky v 8/04 - platca DPH, JU.
    Leasingovka (BOF) priamo ako prílohu z Leas.zmluve dala rozpis daňových nákladov v jednotlivých rokoch - teda 8/04 až 7/07.
    Sú tam zvlášť vyčíslené daňové odpisy a daňové náklady nad odpisy. Neviem, či sa môžem toho držať, alebo čo vlastne môžem v JU dať do nákladov ? Predpokladám, že náklady nad odpisy - teda poistné a úrok treba časovo rozlíšiť a každý mesiac je náklad 1/36 (leasing je na 36 mesiacov). Keďže auto treba zaradiť na kartu a odpisovať, nie som si istá, či náklad -odpis auta v roku 2004 bude 5/36 alebo 1/4 hodnoty auta. Ďakujem za radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.