Zavrieť

Porady

Študentský preukaz

Dobrý deň, prosím o radu. Dcéra končí SŠ. Chce ísť na nejaký prípravný kurz na VŠ do BA - každú sobotu tam bude dochádzať.
Existuje nejaký študentský preukaz, ktorý by ju oprávňoval cestovať za 1/2 cestovného (študentský lístok?) vlakom a autobusom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

    Maruška54
    Pokiaľ poznám z cestovania študenti sa v autobuse preukazujú takou kartičkou a pýtajú polovičný lístok. Treba sa informovať na SAD, s vlakom nemám skúsenosti.
    Naposledy upravil Maruška54 : 14.10.07 at 08:45

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zuzana2 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu. Dcéra končí SŠ. Chce ísť na nejaký prípravný kurz na VŠ do BA - každú sobotu tam bude dochádzať.
    Existuje nejaký študentský preukaz, ktorý by ju oprávňoval cestovať za 1/2 cestovného (študentský lístok?) vlakom a autobusom?
    skús pozrieť http://www.slovakrail.sk/index.php?id=ziaci-a-studenti
    --------
    Veronika

    Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

    Zuzana2
    Ďakujem za rady.
    Ja som medzi tým zistila nasledovné:
    môže si vybaviť tzv. "Preukaz SAD", ktorý jej platí na diaľkové spoje, ale rôzni dopravcovia dávajú študentom rôzne zľavy. Nie vždy platí, že študentský lístok = 50% z ceny.
    Pekný deň všetkým.

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Slovak Lines--predtým SAD.

    1. Zľavu z obyčajného cestovného alebo bezplatnú prepravu poskytuje dopravca cestujúcim:
    a) deťom do dovŕšenia 15-teho roku veku,
    b) sprievodcovi dieťaťa do dovŕšenia 6-teho roku veku,
    c) žiakom a študentom podľa osobitného predpisu v dennej forme štúdia do dovŕšenia
    26-teho roku veku,
    d) ťažko zdravotne postihnutým osobám, ktoré sú držiteľmi preukazov ŤZP a ŤZP-S,
    e) sprievodcovi ťažko zdravotne postihnutej osoby, držiteľa preukazu ŤZP-S,
    f) rodičom na návštevu zdravotne postihnutých detí, ktoré sú umiestnené v školských,
    sociálnych alebo zdravotníckych zariadeniach na území Slovenskej republiky,
    g) občanom po dovŕšení 70-teho roku veku,
    h) sudcom Ústavného súdu SR a poslancom NR SR,
    ak spĺňajú podmienky stanovené touto tarifou a nárok na zľavu, alebo bezplatnú prepravu
    preukážu ďalej určeným spôsobom.

    6
    Preprava žiakov a študentov do 26-teho roku veku v dennej forme štúdia
    1. Zľavnené cestovné pre žiakov a študentov sa poskytuje:
    a) žiakom a študentom podľa osobitného predpisu (Zák. č. 29/1984 Zb. o sústave
    základných a stredných škôl v znení neskorších predpisov) v dennej forme štúdia,
    b) študentom vysokých škôl a fakúlt podľa osobitného predpisu (Zák. č. 131/2002 o
    vysokých školách v znení neskorších predpisov) v dennej forme štúdia,
    c) žiakom a študentom študujúcim v zahraničí, ktorých štúdium sa považuje za
    rovnocenné so štúdiom na školách zriadených v SR,
    d) deťom a mládeži z detských domovov, ústavov sociálnej starostlivosti a zariadení pre
    dlhodobo chorých na dochádzku do škôl a školských zariadení.
    2. Nárok na prepravu za zľavnené cestovné majú žiaci a študenti bez obmedzenia účelu cesty.
    3. Na prepravu za zľavnené cestovné má žiak, študent nárok, ak je držiteľom platného:
     žiackeho preukazu vydaného na príslušný školský rok potvrdený školou,
     dopravnou kartou alebo preukazom SAD (zelený) vydanou dopravcom a ostatnými
    dopravcami na Slovensku na základe potvrdenia zo školy,
     medzinárodným žiackym (študentským) preukazom – International student identity
    card (ISIC karta),
     preukazom vystaveným univerzitou, resp. rovnocenný preukaz študenta vydaný
    príslušnou strednou alebo vysokou školou.
    4. V prípade, že nárok na zľavu nie je možné prečítať cez čítacie zariadenie strojčeka,
    podmienka uznania nároku na zľavu je splnená ak preukaz je opatrený fotografiou a má
    vizuálne vyznačenú platnosť zľavy na príslušný školský rok ( prolongácia nálepkou
    s ochrannými znakmi s vyznačením príslušného školského roka).
    5. Jednosmerné zľavnené cestovné sa poskytuje žiakom a študentom podľa článku 1) do
    dovŕšenia 26 rokov veku v dennej forme štúdia, ak sa pri nastúpení do autobusu preukáže
    platným preukazom alebo dopravnou kartou.

    Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

    Zuzana2
    jajko50, to si odpísal zo stránky Slovak Lines, že? Aj ja som to našla, lenže taraz mám zase problém s vybavením tej preukážky, lebo v NMnV mi to nechcú vybaviť, že oni o takom niečom ani nepočuli. A cestovať bude dcérenka v sobotu. Takže musíme do BA - ale tam to vybavujú iba po, st, pia od 13.00 do 16.00. No skrátka, musíme sa s tým nejako popasovať.

    jajko50, ospravedlňujem sa - to asi nie je zo stránky Slovak Lines, alebo nie to, čo som myslela ja (Dopravné karty). Inak vďaka. Musím najprv čítať a až potom odpovedať.

    Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

    Ofélia
    ja by som skôr doporučila, ak máte účet napr. zájsť do banky napr. ČSOB, SLSP dávajú študentovi k účtu výhody , rôzne zľavy aj na cestovnom, prípadne pozrite na internete informácii je tam dosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.