Zavrieť

Porady

Neplnoletý dedič a predaj bytu

Prajem pekny den,
prosila by som o radu. Zijem s priatelom, s ktorym sme kupili byt na polovicu. Mame spolu rocneho syna. Z dovodu, ze priatel je rozvedeny a ma aj deti z prveho manzelstva, napisal zavet, v ktorom nasmu synovi odkazuje svoj podiel nasho spolocneho bytu.
Otazka: ak by som po jeho smrti (polovica bytu by uz bola synova) chcela byt predat, aky by bol postup (kedze by som nevlastnila cely byt ja?). Bol by s tym nejaky problem, alebo ako synova zakonna zastupkyna by som to mohla urobit bez problemov? Alebo je jednoduchsie, aby ten byt som zdedila ja?

Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    pozdenka Pozri príspevok
    Prajem pekny den,
    prosila by som o radu. Zijem s priatelom, s ktorym sme kupili byt na polovicu. Mame spolu rocneho syna. Z dovodu, ze priatel je rozvedeny a ma aj deti z prveho manzelstva, napisal zavet, v ktorom nasmu synovi odkazuje svoj podiel nasho spolocneho bytu.
    Otazka: ak by som po jeho smrti (polovica bytu by uz bola synova) chcela byt predat, aky by bol postup (kedze by som nevlastnila cely byt ja?). Bol by s tym nejaky problem, alebo ako synova zakonna zastupkyna by som to mohla urobit bez problemov?
    V zymsle § 28 občianskeho zákonníka by si na predaj synovho podielu (pokiaľ bude neplnoletý) potrebovala súhlas súdu:

    "Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu."


    pozdenka Pozri príspevok
    Alebo je jednoduchsie, aby ten byt som zdedila ja?

    Dakujem za rady.
    Ty sama ten byt nemôžeš zdediť. V prípade dedenia musí dieťa poručiteľa zdediť aspoň polovicu zákonného dedičstva, neplnoletý dedič toľko, koľko mu zo zákona prináleži. Takže manžel syna nemôže ani vydediť.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    V prvom rade, deti z prvého manželstva sú dedičmi zo zákona, ak sa nemýlim. Vydediť ich teda nie je jednoduché a platnosť závetu by bola napadnuteľná. Riešiť sa to dá darovacou zmluvou.

    pozdenka je offline (nepripojený) pozdenka

    pozdenka
    Deti z prveho manzelstva tiez zahrna do zavetu, ale s tym, ze na nas byt nebudu mat narok, a nas spolocny syn nebude mat narok na ich pridel (im zanechava svoj podiel rodinneho domu). A vsetok ostatny majetok by sa delil podla zakona.
    Je to zle?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    pozdenka Pozri príspevok
    Deti z prveho manzelstva tiez zahrna do zavetu, ale s tym, ze na nas byt nebudu mat narok, a nas spolocny syn nebude mat narok na ich pridel (im zanechava svoj podiel rodinneho domu). A vsetok ostatny majetok by sa delil podla zakona.
    Je to zle?
    Treba si dať pozor na § 479 obč. zákonníka:

    "Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."

    Neplnoletý dedič a predaj bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.