Zavrieť

Porady

Neplnenie si povinnosti spoluvlastnika

Dobrý deň,zdedili sme dom po rodičoch. Brat tam má trvalý pobyt,ale momentálne býva v Čechách. Občas príde do domu a užíva ho. Všetky výdavky platím ja tzn.elektrinu,vodu,plyn,dane . Brat odmieta platiť s tým,že on tam býva iba
občas. Podla mojho nazoru máme rovnaké právo ale aj povinosti tzn.že musí platiť polovicu výdavkov.Prosím o radu čo mám robiť aby brat platil ,pripadne dá sa to nejako od neho vymáhať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Emig89, definuj presnejšie, kolko dní v roku brat užíva dom aj s médiami. Ak to má byť zdrojom nešvárov, tak sa prepočítajte všetky osoby na dni v roku, ktroré užívate dom a nie je problém ani to prepočítať bratovi.
    Určite nemôžeš od neho požadovať polovicu médií, keď v dome nebýva.

    Tak ako píše bubkoch - údržba, dane, to je už iná káva. Hoci aj tam sa vedia ľudia posekať. Brat môže sám vlastniť polovicu a ty so svojou rodinou užívaš aj tú jeho počas jeho neprítomnosti. Však treba pozerať na veci komplexne.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    emig89 Pozri príspevok
    Dobrý deň,zdedili sme dom po rodičoch. Brat tam má trvalý pobyt,ale momentálne býva v Čechách. Občas príde do domu a užíva ho. Všetky výdavky platím ja tzn.elektrinu,vodu,plyn,dane . Brat odmieta platiť s tým,že on tam býva iba
    občas. Podla mojho nazoru máme rovnaké právo ale aj povinosti tzn.že musí platiť polovicu výdavkov.Prosím o radu čo mám robiť aby brat platil ,pripadne dá sa to nejako od neho vymáhať?
    brat nema ziadnu povinnost platit polovicu vydavkov ...

    ma povinnost platit polovicu nakladov spojenych s vlastnictvom domu (dane, nutne opravy, údržba a pod.)
    nema povinnost platit naklady spojene s uzivanim domu (voda, elektrina, a pod.)

    emig89 je offline (nepripojený) emig89

    emig89
    Tak aby som bol presnejší. Brat tam býva už natrvalo. Ja tam nebývam občas prídem na opravu a údržbu domu. Brat odmieta platiť náklady spojené s vlastníctvom domu a náklady spojené s užívaním domu.Tak a teraz mi poradte čo mám robiť.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Čiže defacto v dome nie je teraz nik a problém sú médiá a údržba domu.
    Najideálnejšia by bola dohoda o predaji RD a nik by sa necítil ukrátený, ale Ty asi svoju strechu nad hlavou máš a Tvoj brat inú nemá.

    Na koho sú teraz prepísané médiá? Pokiaľ v dome nik nebýva, znížte zálohové platby na minimálny udržiavací poplatok napr. za hodiny. Ale toto Váš problém asi nevyrieši. Ty sa môžeš zaťať a nezaplatiť médiá keď brat na to kašle a automaticky Vás odpoja, môže sa stať, že ďaľšie pripojenie bude vyžadovať nielen pokutu za znovupripojenie, ale aj nové skrinky na hodiny, nové revízne správy a to už je komplikovanejšie, resp. v prípade predaja RD by to znížilo jeho hodnotu.

    Taktiež môžeš písomnou formou ponúknuť bratovi na odkúpenie svoj podiel za reálnu cenu ak neuvažuješ o ďaľšom užívaní nehnuteľnosti. Ak sa nebudete vedieť dohodnúť, potom to riešte súdnou cestou a súd rozhodne o tom, ako sa naloží s Vašou nedohodou.

    Ale v prvom rade si vydiskutujte s bratom, ako mienite naložiť s RD a či v ňom vôbec chce niekto trvalo bývať.

    Neplnenie si povinnosti spoluvlastnika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.