Zavrieť

Porady

Zápis do katastra

Zomrel mi otec. Za života spolu s matkou postavil chatu,skolaudoval ale zabudol ju dať zapísať do katastra nehnuteľností. Teraz máme dedičské konanie a notárka chce od nás s matkou výpis z katastra nehnuteľností chaty kde sú otec a matka ako spoluvlastníci. Kataster ale odmietol zapísať ako spoluvlastníka stavby matku aj zomrelého otca. Neviem ako to riešiť aby chata bola v dedičskom konaní a zdedila som na nej podiel. Poradíte mi? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Asi nijako. Notárka ani nemôže predediť chatu, pretože podľa výpisu z katastra vôbec neexistuje.

    Bude musieť prebehnúť kolaudačné konanie, na základe ktorého kataster zapíše do LV chatu na toho, kto ju postavil (komu patrí pozemok). Na mŕtveho otca to už ale zapísať nemôže.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    s.renka Kolaudácia už bola zrealizovaná, tak treba požiadať mestský resp. obecný úrad o vydanie rozhodnutia o určení súpisného čísla stavbe na základe kolaudačného rozhodnutia, toto rozhodnutie o určení súpisného čísla spolu s kolaudačným rozhodnutím treba odniesť notárke a ona môže (musí) chatu na základe týchto dokladov zahrnúť do dedičstva. Po ukončení konania notárka k osvedčeniu o dedičstve pripojí aj rozhodnutie o určení súpisného čísla a kolaudačné rozhodnutie, zašle na kataster a kataster súbežne so zápisom osvedčenia o dedičstve zapíše na chatu na LV už v prospech nadobúdateľov. Robí sa to bežne.
    nuta V kolaudačnom rozhodnutí sú uvedení ako vlastníci stavby obaja rodičia, matka aj otec.
    Teraz po smrti otca sme požiadali obecný úrad o vydanie súpisného čísla stavbe a na tomto rozhodnutí už je uvedená len moja matka - nebude to pre notárku problém?
    s.renka Bude, treba požiadať obecný úrad o opravu tak, aby ako vlastníci boli uvedení manželia v celosti (BSM).
    nuta Obecný úrad to môže takto opraviť aj keď otec zomrel?
    s.renka Keďže píšeš, že v kolaudačnom rozhodnutí sú napísaní obaja rodičia, tak musí, pretože obecný úrad je povinný do rozhodnutia zapísať vlastníkov stavby uvedených v kolaudačnom rozhodnutí. Môže pri otcovi uviesť, že zomrel dňa ... ,a do odôvodnenia môže uviesť, že rozhodnutie vydáva za účelom vysporiadania stavby v dedičskom konaní.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.