Zavrieť

Porady

Ako získať pozemok(dvaja vlastníci) darovacou zmluvou?

Dobrý deň. Prosím o pomoc. Som v zložitej situácii. Rodinný známi mi daroval pozemok, v ktorom je 1/5 jeho a 4/5 susedové. Sused zmluvu napadol a súd ju určil za neplatnú. Potrebujem ten pozemok mať napísaný na seba aby som si vedel obhájiť vysporiadanie. Sused pozemok ohradil tak, že mi vyhradil jednu petinu o ktorú sa 15 rokov nikto nestaral. Pozemok som dal medzičasom do poriadku a sused si nárokuje stále na prechod cez hlavnú bránu, ktorá bola postavená za moje peniaze. Známeho syn žije s mojou sestrou ale nie sú zosobášení. Je možná prepísať pozemok darovacou zmluvou na jeho syna a súčasne na moju sestru, aby sestra potom mohla darovať pozemok mne? Lebo darovať pozemok kde su dvaja vlastníci že sa dá podla nejakého paragrafu 116 a 177 o.z. iba blízkemu príbuznému. Ďalej ma trápi vysporiadanie. Spoločná parcela je hneď vedla susedovej parcely a má na ňu prístup zo svojho dvora či záhrady, on však chce prechádzať od hlavnej cesty cez moju bránu aj keď má prístup od hlavnej cesty cez svoju bránu. Je to sviňa a neviem sa z toho vymotať.Obávam sa, že pokiaľ nebude pozemok napísaný na mňa, bude to na súde problém vysporiadať, lebo do pozemku som investoval čas,energiu a peniaze ja a nie "švagor" či jeho otec.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ten tvoj známy ako vlastník môže požiadať súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva, a to rozdelením veci (na jeho vlastný pozemok 1/5 a druhý pozemok 4/5). Tak by vznikli dva samostatné pozemky.

    To, že prechádza len cez spoločný pozemok, problémy s obrábaním atd. mu pomôže. Bude potrebný geometrický plán ...

    Problém môže byť ak ide o ornú pôdu a mal by vzniknúť menší pozemok ako 2 000 m2 (zákon č. 180/1995 - zákaz drobenia). Vtedy by musel dosiahnuť najprv preklasifikovanie.

    Ako získať pozemok(dvaja vlastníci) darovacou zmluvou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.