Zavrieť

Porady

Zamestnanec a daň.priznanie A

Prosím Vás, kto mal podobný problém-poraďte, pomôžte.
Zamestnancovi z nedostatku finančných prostriedkov boa vyplatená mzda za 1-9/2005 - 151 243,-Sk.
poistné za toto obdobie je 19 598,- Sk
zrazené preddavky dáň za toto obdobie je 11 198,- Sk
uplatňuje si daňový bonus od 5/2005 na jedno dieťa a od 6/2005 na druhé dieťa-nárok na rok 6 400,-Sk, ale zamestnávateľom bol vyplatený len do 9/2005 vrátane = 3 700,-Sk
predložil doklad týkajúci sa životného poistenia v sume 9 336,- Sk
na celý rok 2005 mal podpísané vyhlásenie-nezdaniteľnú časť sumy
Rozhodol sa však, že chce si podať daňové priznanie sám A a mňa poprosil o pomoc.
Keď som s tým išla na daňový úrad, ako mu to mám spraviť, bolo mi povedané, že rozdiel medzi nárokom na daňový bonus, ktorý mu vznikol a skutočne vyplateným mu bude vrátený v sume 2700,- Sk ale ja si to musím ustriehnuť a za obdobie 10-12/05, ktoré bude mať vyplatené v r.2006 tam nesmie figurovať.
Ďalej mi bolo povedané, že buď mu v daňovom priznaní uvediem odpoč. položku na daňovníka len za 9 mesiacov a výplatu dostane tak, ako má počítanú, alebo si uplatní za celý rok-87 936 ale pri výplate mzdy to musí mať "očistené" od tejto nezdaniteľnej čiastky, nakoľko si ju uplatní celú v priznaní.
Zdá sa mi to divné. Poraďte prosím, kto máte skúsenosť.
Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    baninka je offline (nepripojený) baninka

    baninka
    fuha...tak A DP sipodavam aj ja ale za cely rok...totoje zase problem sity na mieru pre nase danove urady...dufam ze ti coskoro niekto pomoze.

    dadika je offline (nepripojený) dadika

    väčšinou som sama sebou dadika
    no na daňáku si ma posúvali z jednych dvier do druhých :-)

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    dadika
    Prosím Vás, kto mal podobný problém-poraďte, pomôžte.
    Zamestnancovi z nedostatku finančných prostriedkov boa vyplatená mzda za 1-9/2005 - 151 243,-Sk.
    poistné za toto obdobie je 19 598,- Sk
    zrazené preddavky dáň za toto obdobie je 11 198,- Sk
    uplatňuje si daňový bonus od 5/2005 na jedno dieťa a od 6/2005 na druhé dieťa-nárok na rok 6 400,-Sk, ale zamestnávateľom bol vyplatený len do 9/2005 vrátane = 3 700,-Sk
    predložil doklad týkajúci sa životného poistenia v sume 9 336,- Sk
    na celý rok 2005 mal podpísané vyhlásenie-nezdaniteľnú časť sumy
    Rozhodol sa však, že chce si podať daňové priznanie sám A a mňa poprosil o pomoc.
    Keď som s tým išla na daňový úrad, ako mu to mám spraviť, bolo mi povedané, že rozdiel medzi nárokom na daňový bonus, ktorý mu vznikol a skutočne vyplateným mu bude vrátený v sume 2700,- Sk ale ja si to musím ustriehnuť a za obdobie 10-12/05, ktoré bude mať vyplatené v r.2006 tam nesmie figurovať.
    Ďalej mi bolo povedané, že buď mu v daňovom priznaní uvediem odpoč. položku na daňovníka len za 9 mesiacov a výplatu dostane tak, ako má počítanú, alebo si uplatní za celý rok-87 936 ale pri výplate mzdy to musí mať "očistené" od tejto nezdaniteľnej čiastky, nakoľko si ju uplatní celú v priznaní.
    Zdá sa mi to divné. Poraďte prosím, kto máte skúsenosť.
    Vopred ďakujem
    Dobre rozumiem, že mzda za 1 - 9/2005 bola vyplatená v roku 2005 a 10 - 12/2005 bude vyplatená niekedy v roku 2006?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Ak je to tak, potom by som daňový bonus dorátala za celý rok 2005, pretože má na to nárok.
    Nezdaniteľnú časť samozrejme uplatniť celú. Mzda vyplatená v roku 2006 sa zdaňuje preddavkami v roku 2006 a pôjde do daňového priznania za rok 2006.

    dadika je offline (nepripojený) dadika

    väčšinou som sama sebou dadika
    dadika
    Ďalej mi bolo povedané, že :
    1/ buď mu v daňovom priznaní uvediem odpoč. položku na daňovníka len za 9 mesiacov a výplatu dostane tak, ako má počítanú,
    alebo
    2/ si uplatní za celý rok-87 936 ale pri výplate mzdy to musí mať "očistené" od tejto nezdaniteľnej čiastky, nakoľko si ju uplatní celú v priznaní.
    toto mi povedali na daňáku-ja by som mu dala tiež celú odpoč.položku 87 936-má na ňu nárok, ale nechápem, ako si to mám ustriehnúť a pri výplate mzdy v r.2006 mám to očistiť-že tam nemá čo hľadať.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    dadika
    Ďalej mi bolo povedané, že :
    1/ buď mu v daňovom priznaní uvediem odpoč. položku na daňovníka len za 9 mesiacov a výplatu dostane tak, ako má počítanú,
    alebo
    2/ si uplatní za celý rok-87 936 ale pri výplate mzdy to musí mať "očistené" od tejto nezdaniteľnej čiastky, nakoľko si ju uplatní celú v priznaní.
    1/ Ešte som nevidela, aby v daňovom bola uvedená alikvótna časť nezdaniteľnej časti dane. Vedeli to aj zdôvodniť, podľa akých predpisov to odporúčajú?
    2/ Príjmy vyplatené v roku 2006 sa predsa netýkajú nezdaniteľnej časti roku 2005 ale už len roku 2006.

    dadika je offline (nepripojený) dadika

    väčšinou som sama sebou dadika
    nie, Zitka nepovedali mi podľa akého predpisu. Len som ostala zarazená, čo mi to vlastne povedali. Oddelila som príjmy na skutočne vyplatené + poistné + zrazené preddavky + bonus.
    Bonus -je mi jasné že má nárok ale potom v r. 2006 mu ho nesmiem vyplatiť a ja si ho nárokovať od DÚ. No a aby mi to sedelo aj účtovne, tak to si asi budem musieť odmínusovať aj 342, aj 331, keď teraz mi to tam figuruje? rozmýšľam správne?
    ale tú nezdaniteľ. časť
    Pripadala som si ako blbec a celý deň som mala hlavu plnú smútku.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    dadika
    nie, Zitka nepovedali mi podľa akého predpisu. Len som ostala zarazená, čo mi to vlastne povedali. Oddelila som príjmy na skutočne vyplatené + poistné + zrazené preddavky + bonus.
    Bonus -je mi jasné že má nárok ale potom v r. 2006 mu ho nesmiem vyplatiť a ja si ho nárokovať od DÚ. No a aby mi to sedelo aj účtovne, tak to si asi budem musieť odmínusovať aj 342, aj 331, keď teraz mi to tam figuruje? rozmýšľam správne? ale tú nezdaniteľ. časť
    Pripadala som si ako blbec a celý deň som mala hlavu plnú smútku.
    Daňový bonus za rok 2005 by si asi ťažko mohla vyplatiť v roku 2006 (len v ročnom zúčtovaní). Celé je to akési čudné.
    V účtovníctve sa nevyznám, v tom ti neviem poradiť a ďalej ťa už nechcem zbytočne popliesť. Možno sa niekto nájde, kto ti tu ešte poradí....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.