Zavrieť

Porady

Ako je to s daňou z predaja nehnuteľností, a zapísaním v kúpnej zmluve, ak určitý podiel nevlastním 5 rokov?

1/3 nehnuteľnosti som získal zdedením a vlastním ju viac ako 5 rokov, 2/3 nehnuteľnosti som odkúpil nedávno od súrodencov a máme ich spolu s manželkou v bezpodielovom vlastníctve. 2/3 sme kúpili za 34000€. Nehnuteľnosť ideme predávať za napr. 51000€. Logicky mi z toho vyplýva, že daň nebude treba platiť, pretože 1/3 predávam ja za 17000€ a 2/3 s manželkou za 34000€. Je to treba takto v kúpnej zmluve rozpísať? Alebo stačí v zmluve celkovo uviesť predajnú cenu 51000€. Nakoľko, ten čo ju kupuje, berie hypotéku a v banke mu povedali, aby to tak nerozpisoval a dal do kúpnej ceny iba celú čiastku. Zároveň sa chcem aj spýtať, ak nevznikne nárok platenie dane, treba aj tak vypisovať nejaké tlačivo? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    S daňou z predaja nehnuteľnosti nijako - lebo taká neexistuje .
    ale daň z príjmu prichádza do úvahy . keďže na tie dve tretiny nie je oslobodenie od dane - treba podať DP typ B - tam sa uvedú všetky príjmy - aj zo zamestnania. Čiastkový základ dane za príjem z predaja nehnuteľnosti bude nulový - takže z tohto dôvodu daň nebudeš platiť.
    https://www.financnasprava.sk/sk/obc...nehnutelnosti1
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Johnny14 čiže ak doteraz za mňa podával priznanie zamestnávateľ, budúci rok ho budem musieť podať ja, aj keď zisk z predaja je nulový. A ohľadne toho rozpísania v kúpnej zmluve - je to nutné zvlášť napísať kúpnu cenu 1/3 a 2/3
    Katy a R áno.... A či to treba rozpísať v zmluve možno niekto doplní? - podľa mňa nie (máš predsa doklady o kúpe aj predaji, aj dedičské - vieš preukázať)
    Johnny14 a vlastne v tom daňovom priznaní sa bude riešiť iba suma z predaja 2/3 nie? ktoré teda nie sú oslobodené. A nemohol by daňové podať iba jeden z manželov - do príjmov by dal celú sumu za 2/3 a výdavkov, za ktoré sa to kúpilo tiež.
    Katy a R ak sa jedná o bsm - tak môže podať DP len jeden manžel - ak sa tak dohodnú rieši to §4 zák o DzP
    Kvaka V zmluve bude napísaná kúpna cena za celú nehnuteľnosť, netreba rozpisovať. Iba v daňovom priznaní sa uvedú príjmy vo výške dvoch tretín a vo výdavkoch bude cena, za ktorú sa dve tretiny odkúpili. Oslobodený príjem sa v DP neuvádza.
      zbaliť

    Ako je to s daňou z predaja nehnuteľností, a zapísaním v kúpnej zmluve, ak určitý podiel nevlastním 5 rokov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.