Zavrieť

Porady

391 Opravná položka k pohľadávkam

Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Valika je offline (nepripojený) Valika

    ekonomka Valika
    Súrne prosím poradte!
    V 2/2004 som vystavila fa 100000,-SK splatná 17.2.04 311/602,343
    Dňa 6.9.04 máme právoplatný platobný rozkaz ale firma už je v konkurze.
    Dňa 12.11.2004 v zákonnej lehote sme prihlásili pohľadávku 100000,- do konkurzu. Doteraz nám nedošla žiadna odpoved od správcu konkurznej podstaty.
    Vytvorím si v 11/04 opravnú položku 100000,- 559/391.
    Je tvorba tejto opravnej položky v r.2004 daňový náklad?
    Podľa mna §20 ods.2 písm.c/ Z.595/2003 to dovoľuje. Rozmýšľam dobre?????

    Dakujem.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    S takýmto som sa ja ešte našťastie nestretla, ale našla som niečo bližšie o danej problematike:

    Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v*konkurznom konaní a*vyrovnacom konaní

    Tvorba opravných položiek k*pohľadávkam voči dlžníkom v*konkurznom konaní a*vyrovnacom konaní je daňovým výdavkom u*daňovníkov účtujúcich v*sústave podvojného účtovníctva, a*to najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávok bez ich príslušenstva prihlásených v*lehote určenej v*uznesení o*vyhlásení konkurzu alebo v*uznesení o povolení vyrovnania. Pri bankách sa uznávajú opravné položky voči dlžníkom v*konkurznom konaní a*vyrovnacom konaní vo výške rozdielu medzi hodnotou pohľadávok prihlásených v*lehote určenej v*uznesení o*vyhlásení konkurzu a*ich hodnotou zahrnutou do výdavkov podľa § 20 ods. 4 ZDP. Opravné položky k*pohľadávkam voči dlžníkom v*konkurznom konaní a*vyrovnacom konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím, v*ktorom boli pohľadávky v*určenej lehote prihlásené.

    Opravné položky k*pohľadávkam voči dlžníkom v*konkurznom konaní a*vyrovnacom konaní sa zrušia v*prospech výnosov v*zdaňovacom období, v*ktorom bola pohľadávka uspokojená. Ak pohľadávky poprel správca konkurznej podstaty a*veriteľ neuplatňuje nárok na uspokojenie tejto pohľadávky z*konkurznej podstaty prostredníctvom súdu alebo príslušného správneho orgánu, základ dane sa zvýši o*výšku týchto popretých pohľadávok. Ak správca konkurznej podstaty poprel pohľadávku a*veriteľ uplatnil nárok na jej uspokojenie z*konkurznej podstaty na súde alebo na príslušnom správnom orgáne, základ dane sa zvýši o*výšku týchto popretých pohľadávok alebo ich častí v*zdaňovacom období, v*ktorom súd alebo príslušný správny orgán takýto návrh zamietol.

    Uvedené konštatovania sa použijú aj na pohľadávky voči dlžníkom v*zahraničí. Ak ide o*pohľadávky voči dlžníkom, ktorí majú sídlo alebo bydlisko v*štáte, v*ktorom nie je právny predpis upravujúci konkurz a*vyrovnanie, za daňový výdavok možno uznať aj opravné položky tvorené daňovníkom na pohľadávky, ktoré sa vymáhajú prostredníctvom súdu v*inom štáte.

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    Mám 2 otázky ohľadom opravných položiek:
    1.Môžem tvoriť opravnú položku aj na pohľadávku, na ktorú máme exekúciu?
    2. Keď je už uhradená pohľadávka vo výške asi 60% mám tvoriť opravnú položku z celej sumy nesplatenej pohľadávky alebo zo sumy nesplatenej pohľ. bez DPH, teda
    -25% z nesplatenej čiastky bez DPH po 3 mesiacoch
    - 50% z nesplatenej čiastky bez DPH po 6 mesiacoch
    - 75% z nesplatenej čiastky bez DPH po 9 mesiacoch?
    Ďakujem

    Valika je offline (nepripojený) Valika

    ekonomka Valika
    Opravná položka sa tvorí zo sumy vrátane DPH, takže sa tam neuvažuje z ceny bez DPH, a teda tú nesplatenú časť pohľadávky.Tých 25%,50% ... sú daňovo uznané náklady.

    Opravnú položku môžeš tvoriť aj na pohľadávku na exekúcii, ale len nedaňovo, aspoň ja som to tak robila.Až ked budeš mať rozhodnutie súdu o zastavení exekúcie pre nemajetnosť dlžníka vtedy odpíšeš pohľadávku na 546 danovo uznané náklady.

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    Ahoj Valika, ďakujem za odpoveď, ale dovolím si nesúhlastiť s tou prvou časťou. Trošku som prelúskala materiály od Ing. Minárskeho zo školenia a tam uvádza, že podľa § 20 ods. 14 je daňovo uznaným výdavkom tvorba opravnej položky k pohľadávke, ktorá bola zahrnutá do príjmov. Keďže DPH nebola zahrnutá do daňových príjmov, nie je možné uznať ju ako daňový výdavok. Takže z čiastky s DPH sa robí len účtovná opravná položka a nie daňová.

    391 Opravná položka k pohľadávkam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.