Zavrieť

Porady

Nulové oddvody do soc.poist.

Som SZČO, mám obchod v ktorom sám predávam. Uzavrel som dohodu o vykonaní prác so svojou matkou, ktorá je zamestnaná aj trvalo.
Dohoda podrobnosti:
-doba: od 1.6. do 31.12.2006
-predmet: zastupovanie počas neprítomnosti
-rozsah: max.300hod/rok, max.100hod/mesiac
-odmena: 30Sk/hod(aby neprekročila cca.3600,-Sk/mes.).
Problém je v tom, že tento mesiac ma vôbec nezastupovala a odovzdal som mesačný výkaz s 0,-Sk odvodom na Úraz.P a 0 hod.odpracovaných na sociálnu poisťovňu, kde mi pracovníčka povedala, že ju mám odhlásiť a keď na budúci mesiac by ma zastupovala tak znova prihlásiť.
LENŽE: keď nemám iného zamestnanca musím sa odhlásiť aj ako zamestnávateľ. A teraz sa mám prihlasovať a odhlasovať, keď potrebujem zastúpiť dajme tomu raz za 2 mesiace, a aj neviem dopredu, ale dajmetomu sa rozhodnem ráno, že potrebujem zastúpiť.
ALEBO: Dohoda je platná tak ako je uzavretá a keď mi neodrobila ani hodinu, tak odovzdám mesačný výkaz s nulovými odvodmi, pokým je platná dohoda o vykonaní prác?
<!-- / message -->
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Na dohodu o vykonaní práce sa neuzatvárajú cyklické práce medzi ktoré podľa mňa patrí aj zastupovanie.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    .....
    Problém je v tom, že tento mesiac ma vôbec nezastupovala a odovzdal som mesačný výkaz s 0,-Sk odvodom na Úraz.P a 0 hod.odpracovaných na sociálnu poisťovňu, kde mi pracovníčka povedala, že ju mám odhlásiť a keď na budúci mesiac by ma zastupovala tak znova prihlásiť. ......Bral by som to len ako priateľskú radu - jednu z možností ako postupovať. Ale neriadil by som sa podľa nej.

    ALEBO: Dohoda je platná tak ako je uzavretá a keď mi neodrobila ani hodinu, tak odovzdám mesačný výkaz s nulovými odvodmi, pokým je platná dohoda o vykonaní prác?Áno. Takto by som postupoval. DVP môžem dnes uzavrieť a jej napĺňanie môže byť aj niekedy v budúcnosti. V takomto prípade sa podľa mňa nejedná o pravidelné vykonávanie činnosti, kde by bol primeraný pracovný pomer. Práve to, že sa v danom mesiaci práca a ani odmena nevyskytla hovorí o.i. o tom, že nebola kontrola, netreba náklady a nebol výkon činnosti, ktorý sa vyskytuje príležitostne, náhodile a nepravidelne. Nie tak?
    <!-- / message -->

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha - v tomto prípade je to nenaformulované správne.
    Ale s týmto súhlasím:
    Práve to, že sa v danom mesiaci práca a ani odmena nevyskytla hovorí o.i. o tom, že nebola kontrola, netreba náklady a nebol výkon činnosti, ktorý sa vyskytuje príležitostne, náhodile a nepravidelne.

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Pokiaľ viem, drobní podnikatelia a živnostníci už nebudú musieť od začiatku júla uzatvárať pracovné zmluvy so svojimi rodinnými príslušníkmi, ktorí im vypomáhajú pri podnikaní. Umožňuje to novela zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, ktorá nadobudla účinnosť 1. júla 2006. Ide o § 2a zákona 82/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov. Nie je náhodou matka príbuznou v priamom rade?

    uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

    Kata uzivatel2
    Kristína
    Pokiaľ viem, drobní podnikatelia a živnostníci už nebudú musieť od začiatku júla uzatvárať pracovné zmluvy so svojimi rodinnými príslušníkmi, ktorí im vypomáhajú pri podnikaní. Umožňuje to novela zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, ktorá nadobudla účinnosť 1. júla 2006. Ide o § 2a zákona 82/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov. Nie je náhodou matka príbuznou v priamom rade?
    Pozor, rodinný príslušník musí byť dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo žiakom, študentom do 26 rokov veku.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    uzivatel2
    Pozor, rodinný príslušník musí byť dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo žiakom, študentom do 26 rokov veku.
    Uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce je dôchodkovo poistený?

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Ja bežne podávam 0,- mesačný výkaz a prílohy z ÚP na soc.poisť. Dokonca mi to poradila pani zo SP, práve preto aby som nerobila vždy odhlášky a prihlášky. Len 4x do roka maju odmenu a tam nie je nulový výkaz. Tak neviem...

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Janka6685
    Uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce je dôchodkovo poistený?
    Nie .

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Takže ak je súrodenec evidovaný na ÚP, tak aj tak ho musím zamestnať na zmluvu. (?)

    Ale ak otec je zamestnaný v inej firme, môže u syna vypomáhať bez zmluvy?

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Janka6685
    Takže ak je súrodenec evidovaný na ÚP, tak aj tak ho musím zamestnať na zmluvu. (?)

    Ale ak otec je zamestnaný v inej firme, môže u syna vypomáhať bez zmluvy?
    Ja si myslím, že áno. Určite je dôchodkovo poistený, keď má pracovnú zmluvu.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Kristína
    Ja si myslím, že áno. Určite je dôchodkovo poistený, keď má pracovnú zmluvu.
    A sú tam nejaké obmedzenia čo sa týka odpracovaných hodín?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Janka6685
    Takže ak je súrodenec evidovaný na ÚP, tak aj tak ho musím zamestnať na zmluvu. (?)
    Ale ak otec je zamestnaný v inej firme, môže u syna vypomáhať bez zmluvy?
    Evidovaný na ÚP - pokiaľ uzatvoríš PZ - vyradenie z UP .DOVP /ak sa dá/ - 64 hodín 3200,- Sk /môže byť evidovaný naďalej
    Otec môže vypomáhať bez zmluvy.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Pepa
    Evidovaný na ÚP - pokiaľ uzatvoríš PZ - vyradenie z UP .DOVP /ak sa dá/ - 64 hodín 3200,- Sk /môže byť evidovaný naďalej
    Otec môže vypomáhať bez zmluvy.
    Zdá sa mi to neuveritelné, pri tom všetkom...teda môže snúbenec svojho otca odhlásiť zo soc. poisť. a dávať mu toľko smien, koľko jeho otec chce? Nebude figurovať v žiadnych výkazoch a ani sa jeho mzda nebude zahŕňať do výdavkov zamestnávateľa?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Janka6685
    Zdá sa mi to neuveritelné, pri tom všetkom...teda môže snúbenec svojho otca odhlásiť zo soc. poisť. a dávať mu toľko smien, koľko jeho otec chce? Nebude figurovať v žiadnych výkazoch a ani sa jeho mzda nebude zahŕňať do výdavkov zamestnávateľa?
    Janka - aby sme si rozumeli.
    Otec má iný pracovný pomer - čiže môže "vypomáhať" ako rodinný príslušník svojmu synovi bez uzavretia dohody alebo PZ.
    Vy mu chcete vyplácať mzdu? Ak áno - tak predsa na základe nejakého "vzťahu" - pracovný pomer=mzda, DOVP=odmena.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Pepa
    Janka - aby sme si rozumeli.
    Otec má iný pracovný pomer - čiže môže "vypomáhať" ako rodinný príslušník svojmu synovi bez uzavretia dohody alebo PZ.
    Vy mu chcete vyplácať mzdu? Ak áno - tak predsa na základe nejakého "vzťahu" - pracovný pomer=mzda, DOVP=odmena.
    Ako mám potom vnímať pojem "vypomáhanie"? Znamená to, že ma môže prísť zaskočiť, ak si potrebujem niečo vybaviť, ale nemôže tam byť celé dni?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.