Zavrieť

Porady

mínusové prémie

dobrý deň,

pracujem v jednej spoločnosti, ktorá mi za isté obdobie dala výplatnú pásku. V zmluve uzatvorenej medzi mnou a danou spoločnosťou sa moja mzda skladá zo základu a prémií do 30%. No na výplatnej páske bolo uvedené nasledovné: položka osobné ohodnotenie v sume 117 eur a položka prémie v hodnote -6,2% čo je -30 eur (mínusová položka). Chcem vás touto cestou poprosiť o radu, respektíve o vysvetlenie, či je možné, aby mi zamestnávateľ dal mínusové prémie, pričom v zmluve mám uvedené do 30%.

ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Zdôvodnil ti zamestnávateľ, prečo máš prémie vo výške - 6,2%?

    Určite máte stanovené ako, na akom základe vám budú prémie vyplácané. Je možné, že v minulom mesiaci ti zamestnávateľ priznal vyššie %, na aký si mala nárok, tým pádom by boli prémie neoprávnene vyplatené.

    Bolo by vhodné, ak by si doplnila informácie, lebo dôvodov môže byť viac, prečo sa tak stalo.
    Pytala som sa zamestnavatela na dovod minusovych premii pricom jeho odpoved znela, ze pokial mam nejake otazky, mam ich podat pisomne a osobne mi nic nepovie. V minulom období mi neboli dané žiadne prémie navyše. V každej výplatnej páske z minulých období obsahovala nasledovné: položka osobné ohodnotenie bola vždy v kladných číslach a položka prémie bola prázdna. Na to som zamestnávateľa veľakrát upozornila a taktiež som upozornila aj našu mzdovú účtovníčku, no bez akýchkoľvek zmien alebo odozvy z ich strany. Bolo mi tiež od nich povedané, že je jedno do akej položky to dávajú.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    manageere Pozri príspevok
    Pytala som sa zamestnavatela na dovod minusovych premii pricom jeho odpoved znela, ze pokial mam nejake otazky, mam ich podat pisomne a osobne mi nic nepovie. V minulom období mi neboli dané žiadne prémie navyše. V každej výplatnej páske z minulých období obsahovala nasledovné: položka osobné ohodnotenie bola vždy v kladných číslach a položka prémie bola prázdna. Na to som zamestnávateľa veľakrát upozornila a taktiež som upozornila aj našu mzdovú účtovníčku, no bez akýchkoľvek zmien alebo odozvy z ich strany. Bolo mi tiež od nich povedané, že je jedno do akej položky to dávajú.
    A nejde náhodou len o nešťastné zadávanie údajov. Mám na mysli to, že osobné ohodnotenie ti trebárs krátili z nejakého dôvodu. Ale v programe to osobné ohodnotenie je nastavené ako konštanta, a zníženie môžu zadať len takto cez mínusové prémie?
    Nie, prémie mi neboli krátené zo žiadneho dôvodu mne dostupného. Skôr mám pocit, že ma chú prepustiť a dotiahnuť na moje miesto jednu svoju známu.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ak si žiada zľ písomnú žiadosť o vysvetlenie tak ju podaj - ak bude dôvod na podnet pre inšpektorát aspoň budeš mať v ruke dôkaz - pretože dávať mínusové prémie nemá opodstatnenie v ZP

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    hanelie Pozri príspevok
    ak si žiada zľ písomnú žiadosť o vysvetlenie tak ju podaj - ak bude dôvod na podnet pre inšpektorát aspoň budeš mať v ruke dôkaz - pretože dávať mínusové prémie nemá opodstatnenie v ZP
    Jediná možnosť, čo mi napadá, že ako môže vzniknúť mínusová prémia by bol prípad, kedy v jednom mesiaci by dali omylom vyššiu prémiu, než zamestnancovi patrí a v ďalšom mesiaci by to mínusovou položkou opravili.

    Napr, za sept. by mal nárok na prémie 34%, ale omylom by mu vyplatili 40%, tak v nasledujúcom mesiaci by ako opravu dali -6%.

    Ale to by musel nadriadený zdôvodniť.

    Daj si písomnú žiadosť.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    caticka Pozri príspevok
    Chobot.

    Z uvedenej skutočnosti to vyzerá, že nemáš pravdu.
    Presne ma napadlo, to čo Chobota a aj som to vyššie napísala, ak nevidím výplatné pásky som skeptik, píšem z vlastnej skúsenosti, lebo niekedy zamestnanci (netvrdím, že je to tento prípad), si nevedia prečítať VP a potom majú pocit, že majú niečoho málo a niečoho veľa.....

    Ich mzdárka by mala so zadávateľkou otázky komunikovať a vysvetľovať ako a prečo je niečo tak, ako je. Veď predsa musí vedieť, čo nahráva. Kde viazne komunikácia, tam vznikajú zbytočné nedorozumenia.
    mzdárku som poprosila o vysvetlenie, na co mi odpovedala vyhýbavo aby som sa spýtala svojho zamestnavatela a ze ona sa ho 2x spytala ci su tie podklady od neho v poriadku, na co on povedal ze ano. A taktie i on mi sam pri osobnom pohovore povedal, ze jej to dal za ulohu aby tam dala spominany minus.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    No a nedalo by sa to chápať ako neoprávnená zrážka? Predsa do výplaty patria iba plusové položky a orpávnené mínusové. O mínusových prémiach počujem prvý krát. A myslím, že to ani neexistuje. Takže na tvojom mieste by som písomne podala žiadosť o doplatok tejto čiastky (na nulové prémie), prípadne iné vysvetlenie. Ak by sa nič nedialo, obrátila by som sa na inšpektorát práce.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    manageere Pozri príspevok
    mozes mi prosím aj uviest cislo kde sa nachadza v ZP toto kvazi porusenie?
    dakujem
    Ak máš na mysli tie zrážky, tak je to § 131 ZP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.