Zavrieť

Porady

úroky z omeškania

Ahojte. prosím o radu! Je možné účtovať obchodnému partnerovi úroky za omeškané platby, ak sme mu neposielali upomienky? V zmluve je ohľadne úrokov len odvolávka na Obch.zákonník. Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ak je v zmluve dohoduté, že v prípade omeškania dlžníka so splnením svojho peňažného záväzku je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky, tak v zmysle § 369 Obchodného zákonníka má veriteľ právo požadovať od dlžníka úroky z omeškania. V tomto § nie je uvedená podmienka vystavenia upomienky, aj keď v obchodnom styku je to často zaužívaný postup. Podpisom prevzatia tovaru alebo služby, dlžník uznáva oprávnenosť svojho peňažného záväzku voči veriteľovi.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Súhlasím,treba ešte dodať,že od roku 2006 platí:
    §17 odst. 21 ZDP : Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov
    platených bankám a prijatých bankami,
    sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

    lasička je offline (nepripojený) lasička

    lasička
    ďakujem Vám. Aj ja si myslím to isté, len som da potrebovala v tom uistiť. Ešte raz vďaka.

    Leila je offline (nepripojený) Leila

    Leila
    Potrebovala by som poradit. Mam penalizacnu fakturu za oneskorenu platbu leasingovej splatky. FA je vystavena 11.1.2007, je tam uvedene ze ide o zmluvnu pokutu za obdobie 7.12.-28.12.2006. Ide mi o to, ci mam tuto fa nejako uctovat v 2006, ak aj tak nebola uhradena, teda nebude danovo uznana v 2006. Ak ano, tak aky bude uctovny zapis? Dakujem vsetkym.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.