Zavrieť

Porady

Ako zamedziť okrádaniu zo strany manžela, pokiaľ sa vysporiada BSM?

S manželom sa rozvádzame, kvôli psychickému tlaku som pred pár mesiacmi odišla zo spoločnej domácnosti. Potrebovala by som poradiť s majetkovým vysporiadaním. Vlastníme 2 byty.

Prvý byt sme nadobudli ešte pred sobášom, vlastníme ho podielovo 50/50.

Druhý byt sme kupovali ako manželia na 100 % hypotéku, je súčasťou BSM.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. Odmieta mi dávať polovicu príjmu z prenájmu bytu, ktorý vlastníme 50/50 (ktorý prenajímame).
Plán bol taký, že príjem z prenájmu mal splácať hypotéku. K tomu však nikdy nedošlo, lebo hypotéku som platila ja z môjho účtu zatiaľ čo nájomníci posielajú a posielali nájom na účet manželovi. Nakoľko manžel prišiel o stabilný príjem už pred cca 1,5 rokom, odmieta mi dávať polovicu z príjmu z prenájmu (resp. to čo ostane po úhrade výdavkov spojených s bývaním). Vyžiadala som si priamo od nájomníkov, aby posielali nájomné na môj účet. Tento môj pokus manžel zmaril a zmanipuloval nájomníkov tak, že posielajú nájom opäť jemu. Právnička mi poradila podať trestné oznámenie za neopodstatnené obohatenie, vraj sa to dá vymáhať max 2 roky dozadu..a bude to trvať dlho.
Poraďte mi prosím, aké mám možnosti?

2. Býva v byte, kde ja platím hypotéku (a pritom tam nebývam).
Po rozchode som sa odsťahovala zo spoločnej domácnosti. Manžel dlhodobo sľuboval, že sa odsťahuje on, sľub však nedodržal s tým, že nemá na to prostriedky a pod. Hradí tam len energie. Ja platím celú hypotéku, vyše 400 eur mesačne. Je to smutné, že ja platím za byt, kde nebývam a on, čo tam býva sa len smeje a platí len tie energie. Odmieta sa podieľať na hyp. splátkach.

Manžel sa odmieta z bytu odsťahovať s tým, že je tiež vlastník v rámci BSM. Nárokuje si právo na súkromie, viackrát sa mi nepodarilo dostať do bytu, lebo dal zvnútra kľúč do zámku. Navyše situáciu zneužíva pri starostlivosti o nášho syna, ktorý sa tam samozrejme cíti doma, vyrastal tam, má tam zázemie. Malému hovorí, že "tu sme doma".
Poraďte prosím, čo sa dá s tým urobiť?

Len na dokreslenie situácie, manžel mi odmieta prispievať na syna. Na dieťa neplatí ani euro. Netuším aký má príjem, viem len toľko, že je zamestnancom a zároveň aj spoločníkom/konateľom spoločnosti. Stavia sa do role obete a mňa do pozície mrchy, ktorá dobre zarába a aj napriek tomu pýta od chudáka peniaze. Takýmto spôsobom manipuluje proti mne aj syna.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Na obe otázky je rovnaká odpoveď :
    1. Súd
    2. Súd

    Kvalitný právnik je samozrejmosťou.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Okamžite daj návrh na zrušenie BSM počas manželstva. Po jeho zrušení žiadaj jeho vyporiadanie s tým, že si vyporiadate aj nájomné aj hypotéku. Vyhľadaj si k tomu viac článkov či judikátov, napr. http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/...anzelstva.html

    občiansky zákonník
    .§ 148
    (1)
    Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
    (2)
    Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.

    Ako zamedziť okrádaniu zo strany manžela, pokiaľ sa vysporiada BSM?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.