Zavrieť

Porady

je možné do vysporiadania BSM zahrnúť už premlčanú pôžičku d rodičov?

Počas manželstva som dostal spolu s manželkou pôžičku na papieri od mojich rodičov. Táto bola splatná v roku 2005, ale nebola splatená. V jednom z bodov zmluvy je uvedené, že v prípade nevyplatenia pôžičky trodičia budú od nás požadovať istinu aj úrok až d splatenia pôžičky. Medzi časom som sa rozviedol a bývalá manželka odmieta zahrnúť túto pôžičku ako do vysporiadania BSM z dôvodu že je premlčaná? Otázka? je možné nejako zahrnúť túto pôžičku aby som nemusel vyplácať z peňazí poskytnutých mojimi rodičmi? A neznamená vlastne to že v zmluve je uvedené,že rodičia budú požadovať splatenie istiny aj úrok až do ich vyplatenia vlastne vylúčenie premlčania? Ako prípadne postupovať ďalej, keď dohoda nie je možná?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Premlčané je to, mali sa domáhať splatenia (aj s úrokmi) do troch rokov od splatnosti pôžičky (§ 101 obč.z.). Dátumom splatnosti pôžičky sa z práva stal nárok.

    Mohol si to zachrániť písomným uznaním dlhu rodičom (§ 110), kedy sa dlh premlčuje po 10 rokoch od splatnosti pôžičky (nie od uznania). Aby márne neuplynula ani táto lehota, môžu vás počas nej rodičia zažalovať. V uznaní treba napísať o aký dlh ide a jeho výšku.

    Manželka by sa mohla domáhať neplatnosti právneho úkonu uznania podľa § 145 (jeden z manželov môže vybavovať iba vežné veci týkajúce sa spoločných vecí - ale hranica "bežných" vecí nie je presne určená). Ide však o neplatnosť relatívnu - tiež s trojročnou premlčacou dobou. Preto tvoje uznanie dlhu malo byť minimálne pred tromi rokmi.
    eduard1 takže teraz to bue znamenať že budem musieť vyplatiť aj z toho čo dali moji rodičia na dom. Do riti nie je možé ten vklad rodičov považovať pri rozdelení BSM aspoň za môj
    vklad na spoločný majetok?

    EvaB je offline (nepripojený) EvaB

    EvaB
    Takže pôžičku vrátane úrokov zahrnúť do vysporiadania nemôže. Ak teda rodičia neriešili splatnosť, čo tak nazvať to ako dar? Ak to bolo použité napr. na kúpu majetku, vtedy by aspoň z tej istiny mohol niečo dostať.

    je možné do vysporiadania BSM zahrnúť už premlčanú pôžičku d rodičov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.