Zavrieť

Porady

Pružná pracovná doba a paragraf

Ahojte,
v zamestnaní mám pružnú pracovnú dobu a voliteľný čas, čiže kedy musím byť v práci je 8:00 - 13:00.
Keď som bola u lekára mimo mesto na paragraf, mzdárka mi rátala len 5 hodín a zvyšok si mám odpracovať. Je to tak správne? Lebo v predchádzajúcom zamestnaní som to mala tak isto, ale tam mi rátali bežný pracovný deň - teda 7,5 hod.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Je to tak spravne.
    Pri pruznom pracovnom case je paragraf maximalne na cas, ktory je povinnym pracovnym casom.

    Zakon to v podstate definuje tak, ze zamestnavatel nemoze ani tusit, ze ci by si ty v ramci svojho pohybliveho casu odpracovala len tych 5 povinnych hodin alebo 10 hodin. Preto jednoznacne definuje, ze zamestnavatel plati v takomto pripade len cas straveny u lekara v ramci povinneho pracovneho casu - teda max. 5 hodin.
    kendy Ďakujem. Škoda, pred tým som nemusela nadrábať, tam brali 7,5 hod. a ak to bolo napr. pol dňa, tak brali príchod alebo odchod podľa toho, kedy bežne prichádzam či odchádzam... záleží asi aj na dohode...
    ivka70 Nezalezi na dohode, plati Zakonnik prace.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 143
    Prekážky v práci pri pružnom pracovnom čase

    (1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

    (2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

    (3) Prekážky v práci na strane zamestnávateľa sa posudzujú ako výkon práce najviac v rozsahu prevádzkového času v určenom pružnom pracovnom období.

    (4) Ak zamestnanec neodpracoval pre ospravedlnené prekážky v práci uvedené v odseku 1 druhej vete celý prevádzkový čas určeného pružného pracovného obdobia, pretože mu v tom bránila prekážka v práci na jeho strane, je povinný bez zbytočného odkladu po jej odpadnutí túto neodpracovanú časť pracovného času odpracovať v pracovných dňoch, ak sa so zamestnávateľom nedohodol inak. Odpracovanie je možné len vo voliteľnom pracovnom čase, ak sa nedohodla iná doba, a odpracovanie nie je prácou nadčas.
    kendy Ja tomu nerozumiem :-(
    veronikasad V odst. 1 je presný postup, taký ako uplatňuje tvoj zamestnávatel v súlade so ZP. Náhrada mzdy ti patrí len za dobu základného prac.času..

    Pružná pracovná doba a paragraf

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.