Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok+SZČO - pozastavenie živnosti

Dobrý deň,
Koncom mesiaca mám začať poberať rodičovský príspevok. V soc. pois´tovni mi povedali, že mám nárok, ak donesiem čestné prehlásenie, že nevykonávam žiadnu zárobkovú činnosť.
Vraj nemusím mať pozastavenú živnosť.

Avšak v zákone som sa dočítala :
Podmienky nároku:
- rodič, ktorý je samostatne zárobkovo činná osoba má pozastavené prevádzkovanie živnosti.

Čo teraz? Ak živnosť nepozastavím (donesiem len čestné prehlásenie) a napriek tomu mi rodičovský príspevok priznajú, keď si uvedomia svoju chybu, budem ho musieť vracať????

Ako je možné, že v každej pobočke sociálnej poisťovne majú svoje vlastné predpisy a nepoznajú poriadne zákon? Kto sa potom v tom má vyznať, keď každému povedia niečo iné???

Ja by som živnosť nechcela prerušiť, potešilo ma, že existuje možnosť s tým čestným prehlásením, len teraz vedieť, či fakt existuje alebo nie....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bobaes je offline (nepripojený) bobaes

    bobaes
    Dnes som dostala odpoved z ustredia UPSVaR. Prilepim ju sem, mozno to este niekomu pomoze. Tak teda vraj fakt staci cestne prehlasenie.

    Odpoved:
    Do 31.12.2009 bol ucinny zakon c. 280/2002 Z.z. o rodicovskom prispevku v zneni ....,
    kde § 3 ods. 4 ustanovoval:
    Podmienka naroku na rodicovsky prispevok podla ods. 1 pism. d) (nevykonavanie zarobkovej cinnosti)
    sa povazuje za splnenu u rodica, ktory je SZCO aj vtedy, ak ma pozastavene prevadzkovanie zivnosti.
    Tzn. ze podmienka naroku na rodicovsky prispevok sa povazovala za splnenu u rodica SZCO
    ci mal alebo nemal pozastavene prevadzkovanie zivnosti.

    Od 1.1.2010 je ucinny novy zakon o rodicovskom prispevku c. 571/2009 Z.z., v ktorom sa nic podobne neuvadza.
    Podla ucinneho zakona narok na rodicovsky prispevok ma opravnena osoba ktora nevykonava zarobkovu cinnost.

    Ak ste rodic, ktory zabezpecuje riadnu starostlivost o dieta do troch rokov veku,
    ste SZCO ktora pocas poberania rodicovskeho prispevku ma platne zivnostenske opravnenie
    avsak nevykonava prace na zaklade zivnosti ani inu zarobkovu cinnost,
    postacuje k ziadosti dolozit cestne vyhlasenie o tejto skutocnosti.
    Platitel rodicovskeho prispevku, urad prace socialnych veci a rodiny
    ak by mal preukazane zo systemu socialnej poistovne
    ze ste zacali vykonavat zarobkovu cinnost, rozhodne o neopravnenej vyplate
    rodicovskeho prispevku a o povinnosti vratit nepravom vyplatene sumy.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    RP vypláca úrad práce a nie SP. Preto sa informujte aj na úrade práce. Tam Vás pravdepodobne potešia informáciou, že živnosť musíte pozastaviť, resp. zrušiť - aspoň tak znie zákon o RP. Super, však?

    bobaes je offline (nepripojený) bobaes

    bobaes
    Takze, na urade prace mi povedali, ze aj im staci cestne prehlasenie. Zivnost prerusit nemusim. Zajtra im to tam vsetko nesiem. TAk som zvedava ako to nakoniec dopadne.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    na tvojom mieste by som napísala aspon na ústredie UPSVaR dotaz, oni ti odpovedia na mail.

    bobaes je offline (nepripojený) bobaes

    bobaes
    Takze, dopadla som tak, ze na urad prace stacilo doniest cestne prehlasenie, kopiu zivnost. listu a rodny list. Na zaklade toho som dostala rozhodnutie, kde mi priznavaju rodicovsky prispevok 256eur. Toto rozhodnutie + cestne prehlasenie som odniesla do socialnej poistovne.a vraj je vsetko tak ako ma byt. Tak som zvedava, co prinesie buducnost :-)
    ...a na ustredie som pisala, este sa neozvali...
    A este ma potesili, ze matersku poberam do 26.5. a rodicovsky sa vyplaca za cely mesiac, cize za maj uz dostanem :-) kiez by bol kazdy mesiac taky :-)

    Rodičovský príspevok+SZČO - pozastavenie živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.