Zavrieť

Porady

práva a povinnosti vlastníka

Ahojte ,
potrebovala by som radu:
Na ulici máme susedku, ktorá vlastní viac parciel, ktoré sa nachádzajú medzi parcelami, na ktorých sú postavené rodinné domy. O tieto pozemky sa však nestará, hlavne ich v letnom období nekosí, čo nám ostatným vlastníkom spôsobuje problém. Odkedy na jar začnú kvitnúť buriny, až do jesene si nemôžeme dovoliť otvoriť okno a vyvetrať, lebo peľ z týchto invazívnych rastlín, ktoré sa za tých pár rokov riadne rozbujneli nám to znemožňuje. Čo je však horšie, viacerí máme doma deti alergikov- práve na trávy a buriny. Susedu nemôžeme nijakými vyhrážkami donútiť, aby sa o svoje pozemky riadne starala a aspoň 2x za rok trávu-resp. burinu pokosila. Čo s tým? Existuje nejaká právna úprava, ktorá hovorí o povinnostiach vlastníkov? Prosím pomôžte nám!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    ZÁKON 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy

    § 2 Na účely tohto zákona sa rozumie
    a) pôdou prírodný útvar, ktorý vzniká bezprostredne na zemskom
    b) poľnohospodárskou pôdou produkčne potenciálna pôda evidovaná v katastri nehnuteľností1) (ďalej len "kataster") ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty,


    § 3
    Starostlivosť o poľnohospodársku pôdu
    (1) Každý vlastník poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "vlastník") alebo nájomca a správca poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "užívateľ") je povinný
    b) predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch ak osobitný predpis2b) neustanovuje inak,
    c) zabezpečiť využívanie poľnohospodárskej pôdy tak, aby nebola ohrozená ekologická stabilita ...

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    No v prvom rade poradim teda navstevu miestneho - mestskeho uradu...

    Michal-L1 je offline (nepripojený) Michal-L1

    Michal-L1
    Ak Vám smiem poradiť, v prvom rade by ste písomnou formou mali osloviť vlastníka predmetnej nehnuteľnosti, a upozorniť ho na okolnosti porušovania zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, prípade sa s ním dohodnúť na forme riešenia, nakoľko vlastník nehuteľnosti nemusí mať finančné prostriedky na odstránenie týchto burín. Po takomto úkone smerujúcom k dohode v prípade neúspešnosti je potrebné sa obrátiť na odbor životného prostredia príslušného mestského alebo obecného úradu, ktorý tiež môže osloviť vlastníka nehnuteľnosti.

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Ahoj. Majitel - vlastnik - spravca nehnutelneho majetku (pozemku) ma samozrejme povinnost starat sa o svoj pozemok, aby hlavne neobmedzoval okolitých vlastníkov. Ved sa len pozri ako sa obce a mesta staraju ci uz o travniky, luky, prip. miestne a mestske komunikácie.

    Takze ja som to vyriesil takto. Pri mojom dome je pozemok viacerych (ciastocne aj nezistenych) vlastnikov. Kedze je to na dlhe lakte, pokosim to spolu s dalsou castou zahrady a neriesim to...

    PS: ak ti niekto svojim konanim - nekonanim sposobi skodu, sup - sup s nim na sud. Hoci neviem co Ta vyjde lacnejsie...

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    kyblik Pozri príspevok
    Ahoj. Majitel - vlastnik - spravca nehnutelneho majetku (pozemku) ma samozrejme povinnost starat sa o svoj pozemok, aby hlavne neobmedzoval okolitých vlastníkov. Ved sa len pozri ako sa obce a mesta staraju ci uz o travniky, luky, prip. miestne a mestske komunikácie.

    Takze ja som to vyriesil takto. Pri mojom dome je pozemok viacerych (ciastocne aj nezistenych) vlastnikov. Kedze je to na dlhe lakte, pokosim to spolu s dalsou castou zahrady a neriesim to...

    PS: ak ti niekto svojim konanim - nekonanim sposobi skodu, sup - sup s nim na sud. Hoci neviem co Ta vyjde lacnejsie...
    napadlo ma, ze lepsie raz vidiet ako stokrat pocut...
    dzungla.jpg  

    Zuzana 9 je offline (nepripojený) Zuzana 9

    Zuzana 9
    Dík, ale pozemky tejto našej susedky nie sú malé, ale veľké stavebné parcely, niekoľko rokov neudržiavané. Jeden z nich minulý rok manžel na vlastné náklady pokosil s požičaným traktorom! Otázka je ale aj kde zlikvidovať trávu. Navyše, túto pani má každý v zuboch, lebo každému robí napriek, takže už nikto nechce za ňu riešiť tento problém. Myslím, že by stačilo jej ukázať §, ktorý hovorí, že má aj povinnosti , nielen práva.
    Zuzana

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    V niektorych krajinach tu tieto "dive" zahrady v mode.
    Staci oznacit cedulkou a basta...

    Zuzana 9 je offline (nepripojený) Zuzana 9

    Zuzana 9
    Ďakujem, je to super, len neviem, či sa tovzťahuje aj na stavebné parcely v intraviláne.

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Zuzana 9 Pozri príspevok
    Ďakujem, je to super, len neviem, či sa tovzťahuje aj na stavebné parcely v intraviláne.
    Na toto zial nasi najvyssi este myslim nevydali zakon (dufam, ze im svojou pripadnou nevedomostou neskodim...) Preto na stavebne parcely v obciach a mestach su VZN (vseobecne-zavazne nariadenia) jednotlivych miest a obci. Kazda obec by mala mat toto osetrene svojim VZN. Ako som pisal ist na miestny urad - odbor Ziv. prostredia a zistit aka je situacia u Vas.

    expeert je offline (nepripojený) expeert

    expeert
    Treba jej tam nasadiť trochu marišky - konope a potom zavolať na ňu policajtov, možno aj začne potom kosiť
    Ale tak aby to nestihli pozbierať nejaký miestny huliči..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.