Zavrieť

Porady

Pád dotcomov. Poučte ma prosím.

Dobry den vazeni kolegovia. Najde s tu niekto kto ma pouci o historii internet biznisu?

Uz vo viacerych knihach som cital o "pade dotcomov v 90-tych rokoch" a sym spojenymi obrovskymi stratami investorov.

Bohuzial neviem, co si pod tym predstavit. Co je dotcom v tomto pripade netusim, pretoze v principe ja to kazda webova domena s koncovkou .com. Lenze tu asi ide o nejake specificke domeny, ked do toho naliali niektori ludia take obrovske peniaze. Islo o nejake (alebo dokonca bezne) internetove obchody, teda online shopy? A preco to padlo? Ved podla informacii, ktore som mal doteraz, online shopy sa tesia stale vacsej oblube, hoci v mnohych krajinach tento narast nesplna ocakavania.

Moze ist ale o online shopy, ak plati, ze mnohi prisli o velke sumy penazi? Ved prevadzkovanie online shopu je (podla mna) oblast, kde nejake masivne straty nehrozia ani v pripade neuspechu nie?

Kto bude taky dobry a vysvetli mi tieto suvislosti? Diky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bastian je offline (nepripojený) Bastian

    Bastian
    misomiso Pozri príspevok
    Len si to posuvam, vcera som to zavesil v noci, tak mozno niekto teraz...
    Predpokladám, že neišlo len o online shopy.

    Bastian je offline (nepripojený) Bastian

    Bastian
    Ide skôr o internetové firmy.
    Ale tiež sa rád dozviem viac o tých skrachovaných dotcomoch z 90 rokov.

    acheruns je offline (nepripojený) acheruns

    acheruns
    cela kauza okolo dotcomu bola v tom, ze si zrazu mnoho spolocnosti vsimlo, ze sa daju na internete zarobit sialene velke peniaze, denne vznikli tisice spolocnosti, ktore mali pekny kancel, kopec pc a tvarili sa, ze robia nieco na nete. nikto nevedel co, ale to nebolo dolezite. jednoducho robili a tak investori do nich navrtali strasne vela penazi, cim vytvorili bublinu. ta spocivala v tom, ze bolo preinvestovanych vela penazi ale bez realneho vysledku. vysledkom bolo nutene rozdelenie microsoftu, ktory nariadil najvyssi sud a tomu po rozdeleni sialene klesli akcie, prakticky az o niekolko desiatok percent. vtedy sa zacali postupne rusit male spolocnosti a investori si sklbali vlasy.

    dnes je situacia ina, o tom si mozes precitat na blogu synopsi, na ktory ti uz dal odkaz bastian

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    misomiso Pozri príspevok
    Dobry den vazeni kolegovia. Najde s tu niekto kto ma pouci o historii internet biznisu?

    Uz vo viacerych knihach som cital o "pade dotcomov v 90-tych rokoch" a sym spojenymi obrovskymi stratami investorov.

    Bohuzial neviem, co si pod tym predstavit. Co je dotcom v tomto pripade netusim, pretoze v principe ja to kazda webova domena s koncovkou .com.
    A ty si kde vtedy bol, si rátal Japoncov? To obdobie sa aj nazýva Web 1.0 a išlo o to že nastal obrovský boom všetkých spoločností čo mali niečo spoločné s internetom a telekomunikáciami,nielen online shopy. Začali vydávať akcie a ľudia na burze to kupovali ako blázni bez reálneho základu, kľudne sa stalo že firma s obratom 10mil usd a ziskom 0,5 mil ročne mala hodnotu 300 mil usd lebo súčastnosť nebola zaujímavá, išlo len o budúcnosť. Keď ľudia začali rozmýšľať tak zistili že to je trochu predražené a všetko huklo dolu a pár miliárd sa presunulo z jedného vrecka do druhého.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    bepo Pozri príspevok
    A ty si kde vtedy bol, si rátal Japoncov? To obdobie sa aj nazýva Web 1.0 a išlo o to že nastal obrovský boom všetkých spoločností čo mali niečo spoločné s internetom a telekomunikáciami,nielen online shopy. Začali vydávať akcie a ľudia na burze to kupovali ako blázni bez reálneho základu, kľudne sa stalo že firma s obratom 10mil usd a ziskom 0,5 mil ročne mala hodnotu 300 mil usd lebo súčastnosť nebola zaujímavá, išlo len o budúcnosť. Keď ľudia začali rozmýšľať tak zistili že to je trochu predražené a všetko huklo dolu a pár miliárd sa presunulo z jedného vrecka do druhého.
    Aha - takze niekomu sa podarilo paradne aplikovat jedno z marketingovych pravidiel "vyvolat ocakavnie".

    Ja som si vtedy uzival vyhody statneho zamestnanca a iba som uvazoval o kupe PC.

    Kazdopadne diky za odpoved. Clovek sa vzdy nieco priuci. Aspon nezomriem sprosty...

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Hej, ale nielen bežní spotrebitelia ale aj manažéri podľahli, napr Deutsche Telekom kúpil licenciu na 3G sieť za 10 miliárd DEM a už videli ako ľudia pozerajú video na telefóne, asi 3 roky nevedeli čo s ňou, bolo to totálne nepoužiteľné a strata ako hovado, ešte dodnes z toho majú nočnú moru aj keď už ju začali využívať.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    acheruns Pozri príspevok
    a investori si sklbali vlasy.
    Z toho vidno, aky zvlastny zivocisny druh je "investor". Niekto si mysli, ze do niecoho len atak vlozi peniaze, ktore mu niekto iny bude s ucatou a laskou rozmnozovat. Podobne ako kdes ludia, ktori investuju do "fondov" a pod. Skratka - ked nemas volant v rukch sam, je to o nicom.

    Bastian je offline (nepripojený) Bastian

    Bastian
    Asi si veľa ľudí myslelo, že stačí nájsť investorov, nakúpiť počítače a z internetu sa budú valiť peniaze samé...
    To je ako keby som kúpil pole, na traktor by som si požičal, alebo by som našiel investora a čakal by som už len na úrodu... Je to choré, ale veľa ľudí tak naozaj rozmýšľa. Ono sadiť, polievať a čakať na úrodu sa málokomu chce... max. ju obrať

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.