Zavrieť

Porady

Odpisy z budovy

Viete mi poradit:
Kupili sme budovu resp. vyrobnu halu s pozemkom teraz prechadza kompletnou rekonstrukciou a neviem ci ju mam odpisovat hned ako sme ju kupili alebo az po skonceni rekonstrukcnych prac a zaroven v niektorych castiach prebieha vyroba a fakturujeme najom tej budovy firme ktora tam je v podnajme.Je spravne ze ju zacnem odpisovat az po skonceni prac alebo uz pri jej kupe?
Dakujem.
Usporiadat
Molnárová Molnárová

Molnárová je offline (nepripojený) Molnárová

Podľa mojho názoru odpisovat hned, lebo ju zaradujes do majetku a mas z nej uz aj prijem. Samozrejme, ze podla zakona odpisovat nemusis. Ale mozes. Rekonstrukcia bude technicke zhodnotenie. Eva
0 0
Molnárová Molnárová

Molnárová je offline (nepripojený) Molnárová

Odpisovat hned a rekonstrukcia je technické zhodnotenie-
0 0
mimi mimi

mimi je offline (nepripojený) mimi

Dobry den,


a ked v jednoduchom učtovníctve živnostník kupil budovu, zatial ju neodpisujem lebo nemá kolaudáciu. Ale náklady na opravy..napríklad výmena kachličiek v kuchyni som dala do nákladov ..to je v poriadku?
0 0
Stanka Stanka

Stanka je offline (nepripojený) Stanka

Prave ze sa chcem tomu vyhnut aby bolo technicke zhodnotenie neda sa to obist?
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Stanka mali sme niečo podobné v r. 2003. Dali sme si vypracovať posudok, v ktorom bolo uvedené, že v budove je kotol, radiátory, podlaha, svietidlá a pod. Potom všetko čo sme opravovali sme dali do prev. réžie a hodnotili sme to ako opravu a nie tech. zhodnotenie. Všetko sme vymenili za lepšie. Nové veci nám nezhodnotili budovu, pretože išlo len o výmenu - opravu.

Bolo nám to tak poradené, tak dúfam, že ja teraz dobre radím tebe.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Pre Stanku, my sme tiež takéto prerábky dali do réžií ako píše Yvvetta, mala som i kontrolu a bolo to dobre.
Pre Mimi, výmena kachličiek tiež do prev.réžie.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Ked kupim budovu, ktora ma strechu v katastrofalnom stave- je tam treba urychlene urobit novu strechu, bude to technicke zhodnotenie, alebo iba oprava strechy?
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
strecha tam uz bola, treba ju len opravit, tak preco tech. zhodnotenie?
0 0
Zlatica Zlatica

Zlatica je offline (nepripojený) Zlatica

Hanka
Ked kupim budovu, ktora ma strechu v katastrofalnom stave- je tam treba urychlene urobit novu strechu, bude to technicke zhodnotenie, alebo iba oprava strechy?
Len ak firma má povolenie na rekonštrukciu, tak až do kolaudácie/samozrejme, že budova nie je zaradená do užívania/ je všetko účet 042 v PU, alebo nedaňový výdavok v JU. Ak je budova v užívaní, nejde o rekonštrukciu, ale jednoznačne opravu / strechy/. TZ sa menia aj parametre, kvalita atď. Oprava je výmena pôvodného na približne rovnakej úrovni.
Naposledy upravil Zlatica : 14.01.05 at 18:49
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Oprava strechy - je oprava a nie tech. zhodnotenie. Strecha ostane strechou aj po výmene, len s použitím nového a kvalitnejšieho materiálu.

Presne tak ako píše Dáška. Strecha tam už bola. Iba len keď by ste robili nadstavbu a pod. tak by to bolo tech. zhodnotenie.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Mala by som nasledovnú otázku: živnostník /syn/ má v prenájme budovu od svojho otca /vlastník/. Teraz vymenili strechu. moja otázka je , či živnostník /syn/ môže cenu strechy odpisovať? ďakujem za odpovede
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Nájomca je oprávnený technické zhodnotenie(TZ) na prenajatom majetku vykonať len so súhlasom prenajímateľa(vlastníka) a len s jeho písomným súhlasom(ZoDP §24/2) môže TZ odpisovať. TZ zaradí do tej istej odpisovej skupiny, do ktorej je zaradený prenajatý majetok. Nájomnca si môže zvoliť hociktorú z dvoch metód odpisovania.

ZoDP §22 ods.6 písm. d)
(6) Iným majetkom na účely tohto zákona

d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 30 000 Sk vykonané a odpisované nájomcom,

ZoDP §24 ods.2
(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Rada by som sa vrátila k príspevku č.11. Momentálne máme takýto istý prípad. Kupili sme budovu-sklad, ktorú zatiaľ využívame na parkovanie nákl. vozidiel. Strecha je v dezolátnom stave, treba ju opraviť. Z toho , čo som si prečítala v tomto príspevku/ je už 3 roky starý/ som pochopila, že náklady na túto strechu si môžeme dať priamo do prev.réžie./ vediem JÚ/. Nakoľko tieto náklady predstavujú sumu asi 100-200 000 Sk, v prípade daňovej kontroly ako mám obhájiť tento výdavok? / napr. niake foto ako to vyzeralo predtým/ Nerada by som, keby som spätne zistila, že náklady za materiál a opravu mali predsa len ísť " na odpis" ako modernizácia. Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Soňula Pozri príspevok
Rada by som sa vrátila k príspevku č.11. Momentálne máme takýto istý prípad. Kupili sme budovu-sklad, ktorú zatiaľ využívame na parkovanie nákl. vozidiel. Strecha je v dezolátnom stave, treba ju opraviť. Z toho , čo som si prečítala v tomto príspevku/ je už 3 roky starý/ som pochopila, že náklady na túto strechu si môžeme dať priamo do prev.réžie./ vediem JÚ/. Nakoľko tieto náklady predstavujú sumu asi 100-200 000 Sk, v prípade daňovej kontroly ako mám obhájiť tento výdavok? / napr. niake foto ako to vyzeralo predtým/ Nerada by som, keby som spätne zistila, že náklady za materiál a opravu mali predsa len ísť " na odpis" ako modernizácia. Vopred ďakujem za pomoc.
Ano je to oprava, výdavok 100-200 tis. nie je taký vysoký výdavok na opravu strechy. Možno by sme sa zamysleli, že by bol výdavok 1 mil. Sk (ale to tiež závisí od rozmerov skladov, t.j aj milion by bola možno čiastka zanedbateľná.....).

Osobne všetko, čo sa opravujem dokumentujem-fotím.

Modernizácia-čo to vlastne je: je to rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti o súčasti, kt. pôvodný majetok neobsahoval a tvorí jeho neoddelitelnú súčasť. Napr. by ste do stechy namontovali strešné okno, čím by ste rozšírili výbavenosť strechy o práve toto okno a použiteľnosť (lepšie vetranie, viac svetlosti .....)
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Betka, nie, jedná sa čísto o strechu, bez žiadnej " vybavenosti". Proste chcem mať to "dobre zaučtovane", a istá, že tie náklady si môžem dať do prev.režie. Proste mám pocit, že tá strecha by mala ísť dom nákladov, len ten zákon sa mi zdá taký " na pováženie". Aj tak som rada, že si reagovala, pretože táto témá má 3 roky.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobry večer prajem,chcela by som vas poprosit o odpoved:
budovu odpisujem 20 rokov.
Bola obstarana v r.2006.V 2/2007 bola technicky zhodnotena.
Tzn. že sumu z techn.zhodnotenia pripocitam k OC budovy a odpisujem už vo vyššej cenne
Len ma teraz zaujima,budem pokracovat v odpisovani do r.2026 pocitami odpisov z vyssej cenny a budovu doodpisujem v 12/2026 a bude to vsetko v poriadku?
Ďakujem
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Áno, bude to v poriadku.Pokiaľ však nevyužiješ možnosť zákona o pozastavení daňových odpisov. V tom prípade bude účtovne budova odpísaná, ale daňové odpisy budeš využívať vtedy, keď ich budeš potrebovať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
erika_H Pozri príspevok
Dobry večer prajem,chcela by som vas poprosit o odpoved:
budovu odpisujem 20 rokov.
Bola obstarana v r.2006.V 2/2007 bola technicky zhodnotena.
Tzn. že sumu z techn.zhodnotenia pripocitam k OC budovy a odpisujem už vo vyššej cenne
Len ma teraz zaujima,budem pokracovat v odpisovani do r.2026 pocitami odpisov z vyssej cenny a budovu doodpisujem v 12/2026 a bude to vsetko v poriadku?
Ďakujem
Ak ti ide o daňové odpisy skús použiť túto tabuľku. OR -rovnomerné odpisy, OZ - zrýchlené odpisy. Údaje v zeleno podfarbených bunkách môžeš meniť. Odpisy môžeš počítať od roku 1993.

P.S. V téme http://www.porada.sk/91096-uctovne-o...tml#post882932 je v príspevku č.27 tabuľka už s účtovnými odpismi.
Naposledy upravil marjankaj : 02.12.08 at 20:09
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

marjankaj Pozri príspevok
Ak ti ide o daňové odpisy skús použiť túto tabuľku. OR -rovnomerné odpisy, OZ - zrýchlené odpisy. Údaje v zeleno podfarbených bunkách môžeš meniť.
A nemáš niečo takéto aj na účtovné odpisy ?
0 0
Libi Libi

Libi je offline (nepripojený) Libi

aj ja by som veľmi uvítala také účtovné odpisy, nie z lenivosti ale fakt už neviem, dlho sa trápim so svojím TZ. Skúsim načrtnúť, snáď mi niekto poradí. 1.11.2004 sme obstarala server (server, monitory, kabeláž, terminály) v hodnote 1 365 150,- Sk. V 12/2007 sme vykonali TZ na serveri vo výške 193 800,- Sk. Daňovo (rovnomerné, 4 roky) myslím, že by to malo vyzerať nasledovne(odpis, ZC):
r.2004 -341 288,1 023 862
r.2005-341 288, 682 574
r.2006-341 288, 341 286
r.2007-341 288+48450?=389 738, 145 348
r.2008-145 348?,0
(stále nechápem prečo sa odpisovanie posunie o jeden rok, najčastejší bol takýto názor)
a účtovne neviem absolútne vôbec, mám stanovené odpisovanie na 5 rokov:
r.2004- 45 505
r.2005- 273 036
r.2006-273 036
r.2007-273 036+3230?
r.2008- ?
fakt neviem, všade hľadám ako besná, kľudne by mi stačil odkaz na nejaké príklady. Prosím kto vie nech poradí. ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať