Zavrieť

Porady

Majetkovo pravne vysporiadanie

Som po rozvode,ale este sme nemali Majetkovo pravne vysporiadanie.
Este pred svatbou som nadobudol byt, predpokladam ze ten by mal byt vyhradne moj. Som dlhodobo v zahranici a uz onedlho bude od rozvodu 3 roky.
Po troch dochadza k zmene BSM na SM, ale nerozumiem co to presne znamena. Je mozne ak do 3 r.nebude vysporiadanie, ze moze ex-manzelka ziskat nejaky podiel z bytu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    goriado Pozri príspevok
    Len pre upresnenie jedna sa o druzstevny byt, clenom bytoveho druzstva som sa stal ako slobodny este pred svatbou. Takze plati, ze aj tak je vyhradne len moj?
    Ak je byt stále družstevný a mal si ho v nájme už pred svadbou, tak manželka sa po sobáši stala spoločným nájomcom. Ty si zostal sám členom družstva a po rozvode zanikol spoločný nájom bytu - ty si jediný nájomca aj jediný člen družstva, manželka nárok na byt nemá. Takže môžeš požiadať o prevod družstevného bytu do vlastníctva.

    Ak si bol družstevníkom pred svadbou ale družstevný byt si ešte nemal, rozlišuje sa prípad, kedy ti vznikol nárok na uzatvorenie zmluvy o nájme bytu - či pred alebo po sobáši. Pozri občiansky zákonník §§ 703 - 705.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    goriado Pozri príspevok
    Som po rozvode,ale este sme nemali Majetkovo pravne vysporiadanie.
    Este pred svatbou som nadobudol byt, predpokladam ze ten by mal byt vyhradne moj. Som dlhodobo v zahranici a uz onedlho bude od rozvodu 3 roky.
    Po troch dochadza k zmene BSM na SM, ale nerozumiem co to presne znamena. Je mozne ak do 3 r.nebude vysporiadanie, ze moze ex-manzelka ziskat nejaky podiel z bytu?
    Ak je len na Teba napísaný , tak nie ...ak si , povedzme , ex daroval určitý podiel , tak máš smolu ...


    Zásady vyporiadania BSM upravuje Občiansky zákonník v § 150.

    Vychádzajúc z platného znenia § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka, ak ani jeden z manželov nepodá v lehote troch rokov od zániku manželstva návrh na vyporiadanie BSM na súd a nedôjde k vyporiadaniu tohto zákonného majetkového spoločenstva manželov ani dohodou, automaticky nastupuje právna fikcia. Zákon na to hľadí tak, že pokiaľ ide o hnuteľné veci, tieto patria tomu z manželov, ktorý ich výlučne ako vlastník užíva pre vlastné potreby a potreby svojej rodiny.

    Pri nehnuteľnostiach platí, že podiely obidvoch exmanželov sú rovnaké. BSM sa zo zákona zmení na podielové, pričom každý z exmanželov bude vlastniť polovicu nehnuteľnosti. Ak vlastníte byt v BSM, na Liste vlastníctva je v súčasnosti spoluvlastnícky podiel obidvoch manželov uvedený ako 1/1. Ak sa rozvediete a BSM nevyporiadate ani dohodou ani súdnou cestou, po uplynutí troch rokov sa váš spoluvlastnícky podiel zmení na jednu polovicu.

    goriado je offline (nepripojený) goriado

    goriado
    Len pre upresnenie jedna sa o druzstevny byt, clenom bytoveho druzstva som sa stal ako slobodny este pred svatbou. Takze plati, ze aj tak je vyhradne len moj?

    Majetkovo pravne vysporiadanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.